Laur
Drzewo laurowe
Wawrzyn szlachetny
(Laurus nobilis)
Nazwy ludowe: Baie, Wawrzyn, Drzewo Laurowe, Dafne, Grecki Wawrzyn, Laur Apolla, Laurier Sauce, Lorbeer, Szlachetny Wawrzyn, Rzymski Wawrzyn
Rodzaj: męski
Planeta: Słońce
Element: ogień
Bóstwa: Asklepios, Apollo, Ceres, Faun, Eros
Moc: ochrona, moce psychiczne, uzdrawianie, oczyszczanie, siła.
Wiecznie zielone drzewo lub duży krzew o aromatycznych, błyszczących liściach, pochodzi z regionu śródziemnomorskiego.
Dawniej większość okolic Morza Śródziemnego porośnięta była lasami laurowymi, jednak 10 tysięcy lat temu, pod koniec ery plejstocenu, kiedy basen Morza Śródziemnego stał się bardziej suchy lasy wyginęły. Pozostałości lasów laurowych nadal utrzymują się w górach południowej Turcji, północnej Syrii, południowej Hiszpanii, północno-środkowej Portugalii i północnej części Maroka.
W mitologii greckiej i rzymskiej wawrzyn był świętą rośliną, symbolizuje mądrość i chwałę. Stąd graficzny znaczenie symbolu zwycięstwa, sławy, honoru i triumfu. Był poświęcony Apollinowi. Liście miały zabezpieczać budynek przed piorunami a ludzi przed chorobami i czarami. Liście były również używane na wieniec laurowy w Starożytnej Grecji, był to symbol najwyższego statusu.
Wieńce otrzymywano jako nagrodę na igrzyskach pytyjskich gdyż były to gry na cześć Apollina.
Daphne jest grecką nazwą drzewa. Owidiusz opowiada, że drzewo lauru zostało po raz pierwszy ukształtowane, gdy nimfa Dafne została zmieniona w drzewo laurowe z powodu pogoni Apollina za nią.
Również Pytia i wróżbici żuli lub spalali wawrzyn z intencją dla Apollina, aby otrzymać boskie cechy. Ci, którzy uzyskali pozytywną odpowiedź od Pythii wracali do domu z wieńcem laurowym. Symbolika została przeniesione do kultury rzymskiej, gdzie laur jest symbol zwycięstwa. W Biblii, laur jest często symbolem dobrobytu i sławy.
W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa.
W chińskim folklorze, istnieje duże drzewo wawrzynu na Księżycu, chińska nazwa Laur, dosłownie znaczy „księżycowy laur”. Jest to przedmiotem historii Wu Gang, człowieka, który aspirował do nieśmiertelności ale zaniedbał swoją pracę. Kiedy bogowie odkrył to, został skazany na wycięcie laurowego drzewa, po czym mógł dołączyć do grona bóstw, jednak drzewo regenerowało się natychmiast po przecięciu, tak że nigdy nie mogło zostać wycięte.
Jest źródłem liści laurowych stosowanych w kuchni. Liście (świeże bądź suszone) są przyprawą lub jednym ze składników wielu popularnych mieszanek przyprawowych, szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej. Dla celów kulinarnych, całe liście laurowe mają długi okres trwałości (około roku), w normalnych warunkach temperatury i wilgotności. Całe liście są używane prawie wyłącznie podczas przygotowywania żywności. Nawet po ugotowaniu, liście mogą mieć ostre krawędzie, więc są one zwykle usuwane z potraw przed podaniem. Mielone liście laurowe mogą być spożywane bezpiecznie i są często wykorzystywane jako dodatek do zup, przetworów i marynat, jak również jako przyprawa do Bloody Mary.
Są również używane jako przyprawa do bigosu, bulionów, sosów, gulaszu, warzyw, zapiekanek, a także są składnikiem hinduskiej mieszanki przyprawowej „garam masala”.
Suszone owoce lauru bądź kwiaty mogą być również używane jako przyprawa, nawet drewno może być spalane dla silnego aromatu dymu.
Olejek laurowy jest głównym składnikiem i cechą wyróżniającą mydła Aleppo. Mydło to jest znane na całym świecie ze swoich właściwości pielęgnacyjnych. Liście odstraszają szkodniki (wkładane są do szaf, gdzie przechowuje się żywność).
Działanie lecznicze: przy zaburzeniach ukrwienia, kaszlu, schorzeniach skóry, przy chorobach reumatycznych –do zastosowania zewnętrznego (nacieranie nalewką).
Kąpiel z dodatkiem olejku wawrzynowego jest pobudzająca. Olejek eteryczny otrzymywany z owoców był tradycyjnie stosowany w leczeniu zapalenia kości i stawów.
Przygotowuje się z niego herbatki orzeźwiające, wspomagające trawienie, pobudzające apetyt, wiatropędne, żółciopędne, pobudzające, antyseptyczne, są użyteczne na kaszel i zapalenie oskrzeli.
Ponadto suszone liście używane są w medycynie jako remedium na artretyzm i dla wzmocnienia żołądka. Olej laurowy służy medycznie jako maść, pomaga na stłuczenia, zwichnięcia i reumatyzm.
W naturalnych warunkach osiąga 10-18 metrów wysokości. W Polsce w uprawie doniczkowej nie przekroczy 3 metrów, może być przycinany. Może rosnąć jak roślina doniczkowa (w lecie może być wystawiany na taras lub balkon). Znosi krótkotrwałe spadki temperatury poniżej 0 °C (nawet do -10 °C), jednak nie zniesie dłuższego mrozu. Najlepiej zimować go w widnym pomieszczeniu, w temperaturze 5 °C. Jest dwupienny (kwiaty męskie i żeńskie występują na osobnych roślinach).
Kwiaty koloru żółto-zielonego, o średnicy 1 cm, pojawiają się w parach obok liścia. Kwitnie w marcu i kwietniu. Liście długie 6-12 cm i 2-4 cm szerokie. Owoce to małe, lśniące, czarne jagody o długości 1 cm.
Jeśli szukasz rośliny najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind
MagicFind