Leszczyna odgrywała ogromną rolę w niejednej kulturze i tradycji już tysiące lat temu. Jej niezwykle wybujałe gałęzie napawają do rozmyślań i nierzadko były wykorzystywane jako źródło inspiracji w sztuce i poezji. Natomiast owoce nazywane orzechami laskowymi, wykorzystywane były i nadal są, w lecznictwie.
Leszczyna nazywana również orzechem laskowym należy do rodziny brzozowatych. W Polsce drzewo uprawiane jest głównie amatorsko, podczas gdy w krajach znad Morza Śródziemnego, ze względu na odpowiedni klimat, drewno drzewa, jak i sama roślina, posiada duże znaczenie i jest wszechstronnie wykorzystywane. Leszczyna na ogół jest potężnym krzewem, który osiąga maksymalnie wysokość do 5 metrów. Charakteryzuje się ona gładką, popielatą korą, jak i dużymi owalnymi liśćmi. Liście utrzymują się na krótkiej łodydze, mają lekko sercowaty kształt i posiadają zębate krawędzie. Pozostają one na drzewie znacznie dłużej niż u większości innych roślin, czasem nawet w grudniu możemy podziwiać na leszczynie liście matowo pomarańczowe oraz w odcieniach czerwieni.
Leszczyna zaczyna swój rozkwit w lutym i kwitnie aż do kwietnia. Wytwarza jednopienne kwiaty, są to męskie zarodniki w charakterystycznym kształcie wałeczków nazywane kotkami. Żeńskie kwiaty natomiast rozwijają się w pąkach, blisko gałęzi. Na większości drzew owocowych, owoce wyrastają dokładnie w tym samym miejscu, gdzie pojawił się żeński kwiat. Jednak w przypadku drzewa laskowego zachodzi dość niecodzienne ustawienie. Zaraz po zapłodnieniu żeńskie kwiaty odrywają się od drzewa, a na ich miejscu wyrasta świeża mała gałąź z nowymi liśćmi i owocami na końcu. Owocem, który powstaje z połączenia tych dwóch niezwykłych kwiatów jest mały orzech laskowy, dojrzewający jesienią.
Może cię również zainteresować artykuł: Kolorowa królowa: Jarzębina – drzewo życia i ochrony
Znaczenie drzewa w kulturze i tradycji
Leszczyna była i obecnie jest bardzo dobrze znana w całej Europie. W okresie średniowiecza uważano to drzewo za święte. Zwłaszcza w Irlandii, gdzie leszczyna czczona dzięki swojej mądrości była chroniona przez prawo. Nieuzasadnione ścięcie było karane śmiercią. Drewno tego drzewa było wykorzystywane do budowy stosów pogrzebowych, a małe różdżki często znajdowano w trumnach znanych osobistości.
Starym zwyczajem było również stosowanie młodych elastycznych gałązek do mocowania winorośli na palikach. Leszczyna była także szanowana ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Pradawne pisma zawierają informacje, że moc leszczyny zwalczała biegunkę, gorączkę czy nawet ból zęba. Drobno zmielone orzechy, które zawierają w sobie potas, magnez, witaminę E są źródłem białka, a podane z miodem zwalczały kaszel. Liście również znalazły swoje zastosowanie, parzono z nich herbaty na problemy z krążeniem.
Leszczyna oprócz właściwości zdrowotnych posiadała wiele zastosowań magicznych. Różdżki z drzewa orzecha laskowego używane były do szukania miejsc mocy, jak i źródeł wody. Niekiedy wykorzystywano również niezwykłą magiczną moc różdżek z drewna do odnajdywania ukrytych skarbów czy rozwiązywania zagadek morderstwa. Same orzechy były używane jako talizmany przynoszące zdrowie, mądrość i szczęście. Wieszano je w domach, dawano w prezencie lub noszono w kieszeniach. Naszyjnik z orzechów laskowych dawano w prezencie młodej mężatce, aby życzyć jej na nowej drodze życia bogactwa, dobrego samopoczucia i mądrości. Dodatkowo, małe giętkie gałązki wplatano w kapelusze, które po założeniu na głowę spełniały wszystkie pragnienia.
Zapraszamy do sklepu Akademii Ducha, w którym znajdziesz wiele magicznych produktów, w tym wiele rodzajów kadzideł, jak Szałwię pustynną, Palo Santo, Białą Szałwię czy Słodką trawę.
Symbolika drzewa laskowego
Leszczyna jest symbolem uosobienia wielu talentów. Jest drzewem mądrości, wróżenia, mocy medytacji, inspiracji i poezji. Moc drzewa przynosi wskazówki w formie kreatywnej energii, zwłaszcza dla tych, którzy kochają być inspirowani lub chcą poszerzyć swoje zainteresowania. Natomiast różdżki wykonane z drewna leszczyny symbolizują białą magię i uzdrowienie. Drzewo orzecha laskowego jest również symbolem wiedzy, szczególnie związanej z podróżą między światami i zrozumieniem natury Wszechświata. Dla wielu pradawnych ludów leszczyna nabrała znaczenia ochrony przed chorobami i złymi duchami. W niektórych kulturach była także symbolem miłości ze względu na swojego niezwykłe kwiaty.
Same orzechy laskowe również zdobyły wiele symbolicznych znaczeń ponieważ stanowiły ważną część diety wielu ludzi, gdy mięso nie było powszechnie dostępne. Orzech laskowy nadaje mądrości, symbolizuje płodność i miłość. Spożycie owoców leszczyny pomagało wywoływać wizje zwiększając świadomość i doprowadzając do objawień.
Przez wieki leszczyna była uważana za magiczną i leczniczą roślinę, która zachęcała do szukania informacji i czerpania inspiracji. Drzewo podkreśla wartość dociekliwego umysłu i zdobywania wiedzy. Z jej pomocą możemy rozwinąć zdolność komunikacji, nauczania i uzdrawiania. Kiedy więc utkniemy lub nie posiadamy pomysłów do dalszego działania, możemy wezwać energię leszczyny. Możemy zjeść również przepysznego orzecha laskowego, aby wzmocnić swoje myśli.
Może cię również zainteresować artykuł: Królewskie drzewo: Dąb – długowieczna roślina, symbol pokoleń i mądrości
Aniela Frank
Źródła:
whats-your-sign.com/celtic-meaning-hazel-tree.html
spiritualunite.com/articles/hazel-tree-symbolism/
thriveonnews.com/druid-alphabet-wise-hazel/
thegoddesstree.com/trees/Hazel.htm
controverscial.com/In%20Worship%20of%20Trees%20-%20Hazel.htm
https://tree2mydoor.com/pages/information-trees-tree-directory-hazel-trees
zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/owocowe-warzywne/9657-leszczyna-pospolita