Różnica między losem a przeznaczeniem – jak świadomie kreować swoje życie

los

Często stosujemy zamiennie pojęcia losu/fatum i przeznaczenia. Czy słusznie? Czy świadoma ścieżka prowadzi nas do przeznaczenia, czy może pozwala biernie przyjmować swój los? Jak świadomie kreować swoje życie i być aktywnym sprawcą spełnionych marzeń? Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Według Wielkiego Słownika Języka Polskiego los to „nadnaturalna siła, którą uważa się za mającą wpływ na ludzkie życie”. Wyraz los pochodzi od łacińskiego słowa fatum, które według wikisłownika oznacza “nieuchronny los, zwłaszcza zły”. Jak można zauważyć pojęcie to jest raczej postrzegane negatywnie, zwłaszcza w trudnych sytuacjach ludzie mają tendencję do wierzenia, że przyczyną jest los. W duchowym wymiarze poddajemy się losowi, kiedy przestajemy lub też nigdy nie wzięliśmy odpowiedzialności za swoje życie. Wtedy oddajemy moc sprawczą innym ludziom i okolicznościom zewnętrznym. Przeznaczenie natomiast ma wymiar aktywnego działania, świadomości celów osobistych, życiowej misji, angażowania się w rozwój i swobodnej kreacji życia. Na nasze przeznaczenie, w przeciwieństwie do losu, mamy realny wpływ i możliwość podejmowania wyborów.

Cóż, niezależnie od tego, czy będzie to wypełnianie życiowej misji, czy bierne poddanie się losowi, możemy postrzegać te pojęcia przez pryzmat bycia z góry ustalonymi. Jednak mamy prawie nieskończone możliwości w życiu, możemy nieustannie weryfikować swoje życiowe cele i obierać nowe kierunki jak w aktualizacji nawigacji. Wówczas stajemy się kreatorami, odpowiedzialnymi za siebie i rzeczywistość wokół. Czasem nie mamy wpływu na występujące w życiu wydarzenia, jednak zawsze mamy wpływ na nasze reakcje, sposób w jaki wykorzystujemy swój czas, na umiejętności, których uczymy się i sposoby wykorzystywania naszych talentów.

Może cię również zainteresować artykuł: Przeznaczenie – czy istnieje naprawdę i czy warto się nim przejmować?

Nów Styczeń

źródło: www.lifehack.org

Jak świadomie kreować swoje życie?

Aby świadomie kreować swoją przyszłość, potrzebujemy najpierw pogodzić się z przeszłością i zaakceptować swoją teraźniejszość. Następnie samodzielnie ustalać swoje cele, podejmować decyzje ze świadomością zysków i strat, faktycznie wieść świadome, pełne uważności życie. Strata jest nieodłącznym elementem naszego istnienia, jednak może być też wiele uczącym nas darem lub potrzebną drogą odpuszczenia czegoś na rzecz czegoś dużo lepszego. Dopóki rozwijamy się, uczymy, wzrastamy w codziennej miłości do siebie i świata, współczuciu, empatii, rozwijamy się duchowo, dbamy o ciało, wypełniamy się wdzięcznością, kreujemy i pamiętamy o radości – wypełniamy swoje przeznaczenie.

A oto kilka podpowiedzi, jak zacząć bardziej świadomie kierować swoim życiem.

1. Zacznij od podróży w głąb siebie

Aby ustalić swoje priorytety i cele, najpierw potrzebujesz poznać siebie. Dowiedz się, co lubisz, na co masz ochotę, co sprawia ci przyjemność, przychodzi z łatwością, co wzbudza twą ciekawość, rozpala pasję. Pamiętaj, potrzebujesz empirii, a nie tylko analizy z poziomu umysłu. Zapisz się na różne zajęcia, rozmawiaj z osobami, które już zajmują się daną twórczością/branżą, otwórz się na nowe. Daj sobie prawo do popełniania błędów i indywidualnego tempa nauki. Niepowodzenia to naturalna kolej życia. Jednak słowo porażka zamień na lekcję, a problem na wyzwanie. Zobaczysz, jak od razu zmieni się twoje postrzeganie różnych sytuacji, twój odbiór samego siebie, poczucie własnej wartości, wiara w siebie. Dodatkowo z pomocą medytacji, jogi, psychologicznych i duchowych tekstów, przeróżnego rodzaju technik, poznawaj również swoje emocje, obserwuj myśli, zacznij rozumieć schematy i wzorce działań.

2. Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Jak powiedział Albert Einstein: “szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.” Jeśli chcemy wzrastać, potrzebujemy próbować nowych rzeczy, podchodzić elastycznie do życia, praktykować uważność. Spełnienie w życiu wymaga odwagi – do bycia sobą, do stanięcia w imieniu swojej prawdy, do sprzeciwienia się innym, do wyrażenia miłości, do kreacji, do dzielenia się swoimi talentami, do podejmowania trudnych decyzji. Kieruj się intuicją, ćwicz się w elastyczności i ufaj w opiekę wszechświata!

3. Bądź dla siebie życzliwy. Bądź autentyczny!

Okazuj sobie troskę, zainteresowanie, czułość i życzliwość jak najlepszemu przyjacielowi. W ten sposób wypełnisz się energią miłości, życzliwości i wdzięczności, które naturalnie poprowadzą cię w wybranym przez twą duszę kierunku. Przestań też porównywać się z innymi, naśladować ich, odgrywać role. Bądź sobą, zakochuj się w sobie każdego dnia coraz mocniej, odkrywaj swoje unikalne talenty, doświadczenia, pokazuj światu prawdziwego siebie. Właśnie taki jesteś potrzebny.


Cytryn – w formie czystego minerału, jak i pięknej biżuterii – którego energia wesprze w realizacji celów i osiągnięcia sukcesu, znajdziecie w naszym sklepie


4. Zweryfikuj swoje przekonania

Każdy z nas nosi w sobie różnego rodzaju przekonania na temat pieniędzy, miłości, szczęścia, zdrowia, sukcesu. Warto rozpisać sobie każde zagadnienie, zobaczyć, jakie myśli pojawiają się, poczuć emocje w ciele. To wszystko, to komunikaty o naszej wewnętrznej nawigacji. Choćbyśmy nie wiem jak starali się na zewnątrz, nie osiągniemy wymarzonych celów, jeśli podświadomie czujemy się ich niegodni, uważamy, że pieniądze są złe, czy my zwyczajnie głupi i nudni. Na szczęście przekonania można zmienić! Wystarczy uświadomić je sobie, a następnie zapisać alternatywne, nowe, wspierające przekonania. I przypominać je sobie każdego dnia, wracać do nich w trudnych momentach, słuchać ich przed snem. To działa!

5. Zrób specjalne listy

Przed tym zadaniem warto najpierw pomedytować, zrelaksować się, wprowadzić w błogi nastrój. Najpierw przygotuj listę swoich mocnych stron. Możesz też zapytać innych oto, co w tobie cenią i co lubią we współpracy/komunikacji z tobą. Następnie wróć do dzieciństwa i zastanów się, o czym wówczas marzyłeś. Wypisz wszystkie pomysły, nie poddając ich ocenom. A teraz zastanów się, czego pragniesz obecnie, w czym możesz wykorzystać swoje wewnętrzne dary, talenty, na co chcesz przeznaczyć swój czas, energię i uwagę, jak możesz przyczynić się dla dobra świata i innych, jakie są twoje cele na najbliższy miesiąc, rok, 5 i 10 lat. Możesz planować poszczególne lata stopniowo, możesz skupić się tylko na danym roku, ale koniecznie zapisz na kartce swoje cele. I każdego dnia wykonaj choć jeden mały krok w kierunku ich realizacji!

6. Pamiętaj – wokół ciebie są wspaniali ludzie, znajdź ich!

Twoja życiowa ścieżka nie musi być samotną podróżą. W każdej chwili wątpliwości lub niepewności masz prawo poprosić o pomoc, poszukać mentora, porozmawiać z bliskimi. Otaczaj się inspirującymi cię i wspierającymi ludźmi. Osobami, które dostrzegają twoje wewnętrzne piękno, zachęcają do wysokich lotów i pomagają przy upadku. Krytykom i toksycznym relacjom powiedz głośne dość!

Życie to kreacja, podróż, lekcja. Nadmierna fiksacja na swoich celach czy szczęściu rodzi cierpienie. Wybieraj cele, ale zachowaj też otwartość na to, co przygotował dla ciebie Wszechświat. Ufaj życiu, zaprzyjaźnij się z nim, traktuj to, co ci podrzuca jako dary. I odkrywaj szczęście w teraźniejszości, bo tylko tu możesz je spotkać. Codziennie pytaj siebie – jak mogę cieszyć się życiem właśnie w tej chwili?

Może cię również zainteresować artykuł: Sigil – magia kreacji i praca z podświadomością

Arunika


Źródła:
wsjp.pl/index.php?id_hasla=10090&id_znaczenia=4247324&l=1&ind=1
pl.wiktionary.org/wiki/fatum
brightonandhovepsychotherapy.com/blog/what-is-the-difference-between-fate-and-destiny/
lonerwolf.com/difference-between-fate-and-destiny/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram