Lukrecja – słodki korzeń na miłość, pożądanie i wierność

Lukrecja
Afrodyzjak – czterdzieści razy słodszy od cukru.

 

Lukrecja Gładka

(Glycyrrhiza Glabra)

Nazwy ludowe: lacris, licourice, lycorys, słodki korzeń

Rodzaj: żeński

Planeta: Wenus

Element: Woda

Moce: pożądanie, miłość, wierność

Bylina z rodziny bobowatych, naturalnie występuje w Libii, środkowej i zachodniej części Azji, Syberii, Mongolii, Kaukazie oraz wschodniej i południowej części Europy. W Polsce może być z powodzeniem uprawiana w dużej donicy, a w lecie wynoszona na zewnątrz.

Z wyglądu przypomina krzew, dorasta do 150 cm wysokości (w naturalnych warunkach). Kwiaty koloru jasnoliliowego lub fioletowego, kwitnie czerwiec-lipiec. Znana od wieków roślina lecznicza (surowcem zielarskim jest korzeń – długi do 150cm, gruby, silnie rozgałęziony, pokryty brązową skórką).

Jest jedną z najstarszych przypraw.W Europie często używana przy wyrobie słodyczy np. cukierków, żelek, napojów lub alkoholi. We Włoszech i Hiszpanii wykopywano świeże korzenie oczyszczano i dzielono na kawałki, mieszkańcy tych krajów używali ich do żucia w tej postaci jako odświeżacza do ust. W kuchni chińskiej używano korzeni jako przyprawy do dań pikantnych oraz dodatku do sosu sojowego i bulionów. W browarnictwie korzeń używany jest jako przyprawa przy produkcji niektórych gatunków piwa. W przemyśle tytoniowym używany jako przyprawa smakowa.

W tradycyjnej Medycynie Chińskiej, jest powszechnie stosowana w formułach ziołowych do „harmonizacji” pozostałych składników w formule, w leczeniu kaszlu, oraz jako środek pobudzający umysłowo. Lukrecja była używana już w medycynie starożytnego Egiptu. W starożytnych Indiach gotowana w mleku z cukrem i przyprawami była używana jako afrodyzjak. W Czechach najczęściej stosowana na kaszel.

Właściwości lecznicze:
Korzeń zawiera 5—14% glicyryzyny dającej smak słodkawy (jest 40 razy słodsza od cukru).

Działa rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, używana jest jako środek wykrztuśny, przeczyszczający, moczopędny.

Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i pobudza przemianę materii, zapobiega wzdęciom oraz kolce jelitowej. Wpływa korzystnie na wydzielanie hormonów. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy (hamuje rozwój Helicobacter Pylori).

Roślina nie powinna być używana przez kobiety w ciąży, ani też zbyt często lub w zbyt dużych dawkach gdyż może wywołać działania niepożądane (nawet słodycze z lukrecją).

 

 

Jeśli szukasz rośliny najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind

MagicFind

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram