Majeranek ogrodowy – afrodyzjak używany w czarach miłosnych

Majeranek Ogrodowy
Przyprawa stosowana nie tylko na talerzu ale i jako kadzidło miłosne.

 

Lebiodka Majeranek,
Majeranek Ogrodowy

(Origanum majorana)

 

Nazwy ludowe: Radość z Gór, Węzłowaty Majeranek, Górska Mięta, Słodycz Zimy

Rodzaj: męski

Planeta: Merkury

Element: powietrze

Bóstwa: Wenus, Afrodyta

Moc: miłość, ochrona, szczęście, zdrowie, pieniądze
Był znany przez Greków i Rzymian jako symbol szczęścia. Afrodyta, bogini miłości i piękna, wyznaczyła majeranek jako symbol szczęścia. W Grecji, było więc pospolitym zwyczajem aby dekorować nowożeńców girlandami majeranku. Hymen, grecki bóg małżeństwa, był często przedstawiany z wieńcem majeranku.  Majeranek jest afrodyzjakiem. Młode świeże pędy są bogate w rutynę, kwas askorbinowy i karoten.

W medycynie ludowej, jest znany jako środek żołądkowy, tonik, podawany przy zaburzeniach trawienia, wzdęciach, kolkach jelitowych, zewnętrznie stosowany do gojenia się ran i kąpieli przy chorobach skóry. Wraz z innymi lekami podawany w przypadku paraliżu, neurastenii, astmy i kataru. Stosowany w chorobach układu oddechowego i układu pokarmowego.

Właściwości: reguluje trawienie, pomaga w nieżycie żołądka i chorobach układu pokarmowego. Surowiec ma działanie rozgrzewające, relaksujące i antyseptyczne, napar stosuje się w leczeniu niepokoju, nerwowości, bezsenności, migren, przeziębień i dolegliwości oskrzeli, likwiduje skurcze żołądka i jelit, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa ściągająco, zmniejsza nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym.

Herbata z majeranku ma właściwości uspokajające, może pomóc na ból głowy lub przeziębienia, jest wskazana w leczeniu migreny, pomaga na uporczywy kaszel
(może być podawana dzieciom). Pobudza apetyt, wspomaga produkcję żółci, działa przeciw wzdęciom, łagodzi skurcze, wzmacnia system nerwowy, pomaga przy chorobach kobiecych (wzmacnia macicę), wspiera produkcję mleka u matek karmiących.

 

Napar stosuje się przy zgadze i nadkwasocie. Działa też rozgrzewająco i przeciwzapalnie, dlatego stosuje się go przy przeziębieniach. Ze względu na dużą zawartość garbników (ok. 1% w suchym zielu) zalecany przy biegunkach. Olejek otrzymany przez destylację kwiatów ma właściwości antyseptyczne, używany do inhalacji przy nieżytach górnych dróg oddechowych. Majeranek pomaga na wzdęcia i nieżyt nosa (maść z majeranku) u niemowląt.
Maść z majeranku jest również stosowany na bóle stawów, bóle nerwowe, zwichnięcia i rany.

Przyprawę można stosować w postaci świeżych lub suszonych liści, samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami. Ma aromat bardziej delikatny niż tymianek lub oregano. Należy go dodawać pod koniec gotowania, aby nie stracił aromatu.
Dzięki swojemu korzystnemu wpływowi na trawienie dodawany jest przede wszystkim do dań ciężkostrawnych, takich jak grochówka czy zupa fasolowa, potraw z roślin strączkowych, kapusty. Jeżeli używany jest oszczędnie, dobrze harmonizuje z szałwią, rozmarynem i tymiankiem. Liście używane są świeże lub suszone do przyprawiania potraw z ziemniaków, zup, żurku, sosów, wędlin. Roślina jest również używany do produkcji likierów i kordiałów, puddingów, wędlin, a ziele do aromatyzowania octu i herbat.Idealnie pasuje do lekkich sałatek warzywnych.
W dawnej kuchni czeskiej jest podstawowym składnikiem zupy ziemniaczanej, placków ziemniaczanych, naleśników. Jest ważną przyprawą w tradycyjnej kuchni włoskiej i greckiej.
Jest często używany w mieszance zioła prowansalskie. Na Środkowym Wschodzie, stosowany jako popularna przyprawa, oraz w mieszaninie z solą i sezamem.

 

Pochodzi z obszaru basenu Morza Śródziemnego, obecnie rośnie dziko tylko na Cyprze i w Turcji. W cieplejszym klimacie jest krzaczastą rośliną wieloletnią osiągającą od 20-80 cm wysokości, w klimacie umiarkowanym uprawiany jako roślina jednoroczna. Cała roślina wydziela aromatyczny zapach słodkiej sosny i owoców cytrusowych, nazywana na Bliskim Wschodzie słodki majeranek, uprawiana od czasów starożytności w całej Europie.

Cała roślina szaro omszona, łodygi silnie rozgałęzione, wcześnie drewniejące u podstawy. Kwiaty małe, pachnące, białe, różowe lub purpurowe. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Nasiona można wysiewać w domu przez cały rok lub na wiosnę, rozsadę należy wysadzać po 15 maja.  Pierwszy zbiór należy przeprowadzić w czasie gdy zaczyna kwitnąć lub w miarę potrzeb, przez cały okres wegetacji. Gałązki należy suszyć powoli w zacienionym miejscu.
Przyprawę otrzymuje się przez osmykiwanie liści i kwiatostanów. Przyprawa przechowywana w szczelnych opakowaniach zachowuje trwałość około dwunastu miesięcy, po wysuszeniu nie traci smaku. Zawartość olejku jest wysoce zależna od gleby, klimatu i sezonu, może się wahać od 0,7 do 3,5%, najwyższą zawartość olejku w roślinie obserwowano w okresie kwitnienia. Jest cenną rośliną miododajną, zwłaszcza w drugiej połowie lata, kiedy podczas pory gorącej i suchej wysychają inne rośliny.

 

 

Jeśli szukasz serdecznika najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind

MagicFind

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram