Mirra – wszechstronne kadzidło ceremonialne

mirra

Mirra to żywica pochodząca z drzewa kolczastego, rosnącego w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Była jednym z darów, który trzej królowie ofiarowali biblijnemu dzieciątku. To rodzaj wonnej żywica należącej do rodzaju balsamowców, o konsystencji scukrzonego miodu. Ma bardzo przyjemny zapach i gorzki, korzenny smak. Zaś jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa murr, które oznacza właśnie gorzki smak.

Mirry używa się od dawien dawna do poprawy samopoczucia i kondycji fizycznej. Jest kadzidłem o intensywnym zapachu i wielu formach zastosowania.

Jako olejek, mirra może być wdychana, rozpylana w powietrzu, wmasowywana w skórę i przyjmowana doustnie. Zapachy, które wydziela, oddziałują na ośrodki emocjonalne w naszym mózgu oraz ciało migdałowate, w związku z czym mirra współgra z emocjami i wspomnieniami. Natomiast w formie kadzidła, najlepiej umieścić kryształki mirry na podpalonym węgielku trybularzowym. Węgielek będzie uwalniał ciepły, balsamiczny, kojący, ziemski aromat

Mirrę stosuje się przede wszystkim w przypadku kaszlu, astmy, niestrawności, na wrzody, ból gardła, w przypadku przekrwienia, hemoroidów, bólu stawów i aby poprawić stan skóry.

Używana jest też jako zapach – jako kadzidło, do balsamowania czy aromatyzowania produktów spożywczych.

Eteryczna woń mirry ma świetne właściwości terapeutyczne i pomaga w skupieniu. Działa łagodząco na bóle miesiączkowe i stany depresyjne. Była środkiem stosowanym w terapiach medycznych. Ma działanie ściągające, a więc może zatrzymać krwawienie. Z tego też względu zapobiega wypadaniu włosów, poprzez wzmocnienie korzeni włosa w skórze głowy.


Mirrę znajdziesz w naszym sklepie


Mirra to:

  • Silny przeciwutleniacz: Mirra ma wysoką zdolność antyoksydacyjną (potwierdzone w badaniach na zwierzętach).
  • Korzyści przeciwnowotworowe: Mirra ma spory potencjał w tej sferze, jest w stanie zmniejszyć proliferację lub replikację ludzkich komórek nowotworowych. Hamuje wzrost w ośmiu różnych typach komórek nowotworowych.
  • Korzyści antybakteryjne i przeciwgrzybicze: Kiedyś była stosowana do leczenia ran i zapobiegania infekcji. Współcześnie używa się jej przy podrażnieniach grzybiczych i trądziku.
  • Pomoc na niedoczynność tarczycy: W tradycyjnej medycynie chińskiej i medycynie ajurwedyjskiej mirra jest lekarstwem na niedoczynność tarczycy. Niektóre związki w olejku mogą być odpowiedzialne za jej stymulację.
  • Pomoc w chorobach dziąseł i infekcjach jamy ustnej: Mirra pomaga złagodzić zapalenie jamy ustnej i dziąseł. Może być również stosowana jako płukanka do ust – olejek ten jest składnikiem płynów do płukania jamy ustnej i past do zębów.
  • Pomoc w schorzeniach dróg oddechowych: Olejek z mirry jest stosowany przy schorzeniach dróg oddechowych, a mirra zastosowana w formie kadzidła leczy drogi oddechowe jako element aromaterapii.
  • Korzyści antypasożytnicze: Lek na pasożyty zawiera mirrę. Dzięki niej jest w stanie zmniejszyć objawy infekcji i obniżyć liczbę pasożytów w ciele.
  • Zdrowa skóra: Mirra pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry. Uspokaja, nawilża i pielęgnuje ciało. Dodawana jest do produktów pielęgnacyjnych. W Starożytnym Egipcie mirra była produktem, który zapobiegał starzeniu się.
  • Zimny kompres: Olejek z mirry można dodać do zimnego kompresu i zastosować go bezpośrednio do chorego obszaru skóry, aby poczuć ulgę. Jest antybakteryjny, przeciwgrzybiczy i pomaga zmniejszyć obrzęki czy stany zapalne.
  • Relaksacja: Mirra stosowana jest w aromaterapii i świetnie sprawdza się do masażu. Olejek można dodać do ciepłej kąpieli lub zastosować na skórę. Natomiast okadzanie pomieszczeń mirrą znacząco wpływa na nastrój – tak zwana aromaterapia.

Może cię również zainteresować artykuł: Aromatyczna kąpiel harmonizująca czakry

Możliwe efekty uboczne

Skóra wrażliwa może sobie nie poradzić z silnym działaniem mirry w formie olejku lub jako dymem (kadzidło) – jej intensywność może powodować zapalenia. Dlatego warto sprawdzić jej działanie na niewielkim fragmencie ciała, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna. Przyjmowanie doustnie olejku może powodować biegunkę, niestrawność i inne problemy żołądkowo-jelitowe. Jest zabroniona w przypadku kobiet w ciąży, ze względu na wzmożone skurcze macicy po jej zastosowaniu. Mirra może obniżyć ciśnienie krwi (co zdarza się przy dużych dawkach). Może również obniżać poziom cukru we krwi, dlatego nie powinna być stosowana przez osoby z cukrzycą oraz osoby przed zabiegami chirurgicznymi.

Nadine Lu & PS

Źródła:
naturalnienaturalni.pl/mirra-i-kadzidlo-wlasciwosci/
magicznyogrod.pl/mirra.html
greenharmony.pl/mirra-ziola-rytualne/328-mirra.html
draxe.com/myrrh-oil/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram