Mirra – wszechstronne kadzidło ceremonialne

mirra

Żywica pochodząca z drzewa kolczastego rosnącego w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Jeden z darów, który dostarczyli trzej królowie dla biblijnego dzieciątka. Mirra – wonna żywica należąca do rodzaju balsamowcóe. Kadzidło jest w konsystencji scukrzonego miodu. Ma bardzo przyjemny zapach i gorzki, korzenny smak – jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa “murr”, które oznacza gorzki smak.

Badania naukowe nie przedstawiają jednoznacznych dowodów na to, że mirra wpływa na zdrowie, jednak od dawien dawna używa jej się do poprawy samopoczucia i kondycji fizycznej. Czy to w takim razie kwestia nastawienia i efekt placebo? Czy faktycznie Mirra wpływa na poprawę zdrowia osoby, która jej użyje? Jedno jest pewne – jest kadzidłem o intensywnym zapachu i wielu formach zastosowania.

Jako olejek, Mirra może być wdychana, rozpylana w powietrzu, wmasowywana w skórę i przyjmowana doustnie. Zapachy, które wydziela, oddziałują na ośrodki emocjonalne w naszym mózgu oraz ciało migdałowate, w związku z czym mirra współgra z emocjami i wspomnieniami. W formie kadzidła natomiast, najlepiej umieścić kryształki mirry na podpalonym węgielku trybularzowym. Węgielek będzie uwalniał ciepły, balsamiczny, kojący, ziemski aromat

Mirrę stosuje się przede wszystkim w przypadku kaszlu, astmy, niestrawności, na wrzody, na ból gardła, w przypadku przekrwienia, hemoroidów, bólu stawów, i aby poprawić stan skóry. Używana jest też jako zapach – jako kadzidło, do balsamowania czy do aromatyzowania produktów spożywczych. Eteryczna woń mirry ma wysokie właściwości terapeutyczne i pomaga w skupieniu. Działa łagodząco na bóle miesiączkowe i stany depresyjne. Była środkiem stosowanym w terapiach medycznych. Ma działanie ściągające, a więc może zatrzymać krwawienie. Z tego też względu zapobiega wypadaniu włosów poprzez wzmocnienie korzeni włosa w skórze głowy.

Może cię również zainteresować artykuł: Aromaterapia – Moc Subtelnych Woni

Mirra to:

  • Silny przeciwutleniacz: Mirra ma wysoką zdolność antyoksydacyjną (potwierdzone w badaniach na zwierzętach).
  • Korzyści przeciwnowotworowe: Mirra ma spory potencjał w tej sferze, jest w stanie zmniejszyć proliferację lub replikację ludzkich komórek nowotworowych. Hamuje wzrost w ośmiu różnych typach komórek nowotworowych.
  • Korzyści antybakteryjne i przeciwgrzybicze: Kiedyś była stosowana do leczenia ran i zapobiegania infekcji. Współcześnie używa się jej przy podrażnieniach grzybiczych i trądziku. Właściwości Mirry wzmacniają się w towarzystwie kadzidła.
  • Pomoc na niedoczynność tarczycy: w tradycyjnej medycynie chińskiej i medycynie ajurwedyjskiej Mirra jest lekarstwem na niedoczynność tarczycy. Niektóre związki w olejku mogą być odpowiedzialne za jej stymulację.
  • Pomoc w chorobach dziąseł i infekcjach jamy ustnej: Mirra pomaga złagodzić zapalenie jamy ustnej i dziąseł. Może być również stosowana jako płukanka do ust – olejek ten jest składnikiem płynów do płukania jamy ustnej i past do zębów.
  • Pomoc w schorzeniach dróg oddechowych: Olejek z mirry jest stosowany przy schorzeniach dróg oddechowych, a mirra zastosowana w formie kadzidła leczy drogi oddechowe jako element aromaterapii.
  • Korzyści anty-pasożytnicze: Lek na pasożyty zawiera Mirrę. Dzięki niej jest w stanie zmniejszyć objawy infekcji i obniżyć liczbę pasożytów w ciele.
  • Zdrowa skóra: Mirra pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry. Uspokaja, nawilża i pielęgnuje ciało. Dodawana jest do produktów pielęgnacyjnych. W Starożytnym Egipcie Mirra była produktem, który zapobiegał starzeniu się.
  • Zimny kompres: Olejek z Mirry można dodać do zimnego kompresu i zastosować go bezpośrednio do chorego obszaru skóry, aby poczuć ulgę. Jest antybakteryjny, przeciwgrzybiczy i pomaga zmniejszyć obrzęki czy stany zapalne.
  • Relaksacja: Mirra stosowana jest w aromaterapii i świetnie sprawdza się do masażu. Olejek można dodać do ciepłej kąpieli lub zastosować na skórę. Natomiast okadzanie pomieszczeń mirrą znacząco wpływa na nastrój – tak zwana aromaterapia.

Może cię również zainteresować artykuł: Aromatyczna kąpiel harmonizująca czakry

Możliwe efekty uboczne: Skóra wrażliwa może sobie nie poradzić z silnym działaniem Mirry w formie olejku lub jako dym (kadzidło) – jej intensywność może powodować zapalenia. Dlatego warto sprawdzić jej działanie na niewielkim fragmencie ciała, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna. Przyjmowanie doustnie olejku może powodować biegunkę, niestrawność i inne problemy żołądkowo-jelitowe. Zabroniona w przypadku kobiet w ciąży ze względu na wzmożone skurcze macicy po jej zastosowaniu. Mirra może obniżyć ciśnienie krwi (co zdarza się przy dużych dawkach). Może również obniżać poziom cukru we krwi, dlatego nie powinna być stosowana przez osoby z cukrzycą oraz osoby przed zabiegami chirurgicznymi.

Nadine Lu

***

Magiczne i emocjonalne właściwości mirry, jak i sama mirrę znajdziesz w naszym sklepie:  

 Mirra – kadzidło żywiczne w sklepie Akademii Ducha

Źródło: AkademiaDucha.pl

Źródła:
naturalnienaturalni.pl/mirra-i-kadzidlo-wlasciwosci/
magicznyogrod.pl/mirra.html
greenharmony.pl/mirra-ziola-rytualne/328-mirra.html
draxe.com/myrrh-oil/

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *