Mirt Zwyczajny na miłość i płodność

Mirt Zwyczajny
Od dawna jest uważany za ziele miłości. Dodawany do woreczków miłości i stosowany w czarach na utrzymanie pożądania w związkach. Zachowuje młodość i spokój.

Mirt Zwyczajny

(Myrtus Communis)

 

Rodzaj: żeński

Planeta: Wenus

Element: woda

Bóstwa: Wenus, Artemida, Afrodyta, Hathor, Astarte, Ashtoreth

Moc: miłość, płodność, pokój, pieniądze
Roślina powszechnie znana już w starożytności, kiedy to została uznana za symbol miłości, piękna i nieśmiertelności oraz za ważną roślinę aromatyczną i leczniczą. W Grecji i Rzymie wieńcami z mirtu ozdabiano głowy panien młodych, jako symbol szczęścia i płodności. Roślina w starożytnej Grecji była poświęcona bogini Afrodycie. Wieńcami z mirtu honorowano mistrzów olimpijskich. Drewno mirtu (Mirra) było również wykorzystane na kadzidła, podczas ceremonii religijnych w starożytnej Grecji. Liście mirtu zawierają olejek, który stosuje się do wytwarzania kadzidła.

Stosowanie kwiatów mirtu w kosmetykach sięga średniowiecza, kiedy to wytwarzana słynną wodę aniołów z wody destylowanej i kwiatów mirtu. Bukiet ślubny z mirtu jest nawet obecnie ogólnym europejskim zwyczajem. Wianki ślubne z tej rośliny są wykorzystywane w ukraińskiej ceremonii.

 


Na Sardynii z owoców produkuje się likier zwany Mirto, a z liści likier Mirto bianco, oba likiery mają słodki i łagodny smak, spożywa się je dobrze schłodzone. W tradycyjnej kuchni Sardynii mirt jest ważną przyprawa dodawaną pod koniec pieczenia do potraw z piekarnika, nie jest to jednak tylko domena Sardynii, używa się go również w kuchni hiszpańskiej. Popularność tej rośliny na Sardynii jest związana z tradycją, jesienią podczas spacerów zbiera się jagody mirtu i przygotowuje z nich domowy likier. Likier ma min. właściwości wspomagające trawienie, jest często oferowany w tamtejszych restauracjach na koniec posiłku. Roślina używana jako przyprawa ma właściwości stymulujące apetyt. W ostatnim czasie na Sardynii produkuje się również mrożoną herbatę z mirtu i lody o smaku mirtu. Gałązki lub liście można dodawać do żaru przy przygotowywaniu potraw z grilla lub do wędzenia potraw. Suszone jagody zmielone lub utłuczone w moździerzu używa się podobnie jak jagody jałowca.

 

Z liści i jagód wyrabia się olejek leczniczy myrtol. Olejek mirtowy stosowany jest do aromatyzowania past do zębów, kosmetyków po goleniu i dodatków do kąpieli. Naparu z liści używa się do płukania włosów, przyciemnia je i wzmacnia. Używana do wyrobu kosmetyków dla skóry skłonnej do wyprysków i zanieczyszczeń – roślina ma działanie odkażające. Roślina odkaża powietrze w mieszkaniu i neutralizuje szkodliwe promieniowanie żył wodnych.

Polecana jako dodatek do kąpieli przy trudnościach w zasypianiu, wypryskach i trądziku oraz przy przeziębieniu, ze względu na właściwości odkażające, dezodorujące i poprawiające ukrwienie skóry.
W medycynie, liście mają zastosowanie ściągające, wzmacniające, antyseptyczne, balsamiczne i przeciwzapalne.

Napar z liści jest stosowany w użytku zewnętrznego (pomaga przy gojeniu się ran i owrzodzeń) lub do użytku wewnętrznego (do leczenia zaburzeń trawiennych i dróg moczowych).
Olejek ma właściwości wykrztuśne i antyseptyczne (zawiera alfa-pinen, cyneol i myrtenol) stosowany jest w przypadkach chorób układu oddechowego – np. do inhalacji, zwiększa wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych (tchawicy i w oskrzelach), ułatwia jego odkrztuszanie.

W Indiach ekstraktu z liści używa się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

 

Wiecznie zielony krzew lub niewielkie, bardzo rozgałęzione drzewo z rodziny mirtowatych, pochodzi z regionu morza Śródziemnego, osiąga od 50 do 300 cm wysokości.
Cała roślina jest aromatyczna, liście ciemnozielone na wierzchniej stronie, spodem jaśniejsze, widać na nich gruczoły z których wydobywa się olejek.
Kwiaty białe lub różowe, bardzo aromatyczne i pięknie pachnące, o szerokości 1-2 cm. Roślina kwitnie bardzo obficie późną wiosną i wczesnym latem, od maja do lipca, niekiedy może zdarzyć się drugie kwitnienie od sierpnia do października. Owoce to jadalne, okrągłe jagody, o średnicy od 1 do 1,5 cm, dojrzałe są ciemnoniebieskie, mają smak korzenno-słodki i są bardzo smaczne.

W Polsce roślina najczęściej jest uprawiana jako ozdobna roślina pokojowa. Nie jest jednak typową rośliną pokojową i zazwyczaj na lato wystawia się go w donicach na zewnątrz, zimę musi spędzić w ogrzewanych pomieszczeniach (nie jest w pełni mrozoodporna). Wymaga słonecznego miejsca. Najlepiej rośnie w kwaśnych lub neutralnych glebach, źle znosi gleby wapienne. Latem roślinę umiarkowanie podlewa się i nawozi, można ja przycinać. Może być rozmnażana przez sadzonki lub z nasion.

 

 

Jeśli szukasz rośliny najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind

MagicFind

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram