Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie swoimi poczynaniami wpływają na zmiany całego świata? Jak tworzą innowacyjne produkty, odnajdują nikomu nieznane wcześniej rozwiązania? Przecież to tacy sami ludzie jak ja czy ty. Oni jednak potrafią korzystać z myślenia refleksyjnego, narzędzia niezbędnego również na drodze rozwoju osobistego i duchowego.
Większość ludzi w sytuacji trudnej lub pełnej wyzwań jest wyuczona szukać wymówek. Może użalać się nad sobą, czyli przyjmować rolę ofiary. Może wynaleźć multum powodów, dla których już nie może wykonać danego zadania, osiągnąć swój cel czy spełnić marzenie.
Jednak tacy ludzie jak Dalai Lama, Steve Jobs czy Albert Einstein napotykając przeszkody, szukają rozwiązań. Według psychologów myślenie refleksyjne, czyli szukanie rozwiązań w sobie, zamiast w czynnikach zewnętrznych, jest podstawowym kluczem do samorozwoju jednostki ludzkiej. Każda życiowa czy biznesowa zmiana wymaga dwóch czynników – świadomości celu, czyli tego, dokąd zmierzamy oraz świadomości tego, gdzie znajdujemy się obecnie. Znajomość tych dwóch czynników pomaga nam ustalić, jakie kroki potrzebujemy wykonać, by znaleźć się w upragnionym miejscu.
Myślenie refleksyjne oddala znalezienie odpowiedzi w czasie, wymaga od nas siły woli, która zatrzyma chaos myśli, wyłączy bezrefleksyjność, odgrodzi się od emocji i na spokojnie przeanalizuje różne drogi wyjścia z danej sytuacji. W dobie mass mediów, plotek, fake newsów, dezinformacji i manipulacji to niezbędne narzędzie do życia w wolności, spokoju, zdrowiu i bezpieczeństwie. To konfrontacja różnych poglądów, łączenie faktów, analiza danych i kreatywność umożliwiająca znalezienie nowego wyjścia lub najlepszego dla nas rozwiązania.
Może cię również zainteresować artykuł: Czas na autorefleksję! Czyli o narzędziu do ćwiczenia samoświadomości (+18 inspirujących cytatów)
Zasada 2 godzin, czyli myślenie refleksyjne w praktyce
Jak znaleźć rozwiązanie na dowolny problem, wyjście z danej sytuacji lub na wprowadzenie upragnionych zmian w życiu? Przez poświęcanie 15-10 minut w ciągu dnia na myślenie refleksyjne. Według naukowców już dwie godziny tygodniowo wystarczą do wyłowienia najlepszych dla siebie ścieżek i rozwoju osobistego.
Możesz wykonywać tę praktykę rano przed wyjściem z domu, zaraz po powrocie z pracy lub podczas wieczornego odpoczynku. Potrzebujesz tylko notesu i czegoś do pisania. Upewnij się, że nikt i nic nie będzie cię rozpraszać. Wyłącz lub wycisz telefon, znajdź spokojne i odosobnione miejsce. Poinformuj domowników, by na czas praktyki nie przeszkadzali ci. Możesz też przygotować swój specjalny “kącik”, który będzie twoją przestrzenią do refleksji. Najlepiej by miejsce było wygodne i minimalistyczne, choć możesz otoczyć się czymś, co cię uspokaja lub inspiruje. Pamiętaj też, aby faktycznie pozwolić sobie pobyć ze swoimi pytaniami i bez wyrzutów sumienia mieć czas tylko dla siebie. Przed myśleniem refleksyjnym możesz jeszcze zrobić coś, co cię odpręża – krótka praktyka jogi, chwila medytacji, taniec intuicyjny, malowanie lub po prostu świadome oddychanie. Rozluźnienie wyzwala kreatywność, uspokaja umysł i poprawia koncentrację.
Wypisz w notesie wszystkie nurtujące cię pytania. Mogą dotyczyć twojej pracy, związku, finansów, twórczości, zdrowia, życia osobistego czy rozwoju duchowego. Najlepiej postawić jedno pytanie, poczekać aż wyłonią się różne odpowiedzi i przejść do kolejnego. Po co przytłaczać się za dużą ilością niewiadomych lub rozpraszać uwagę na kilka zagadnień.
A oto przykładowe pytania:
- Czy w moim życiu jest harmonia?
- Czy odnajduję balans między życiem zawodowym i osobistym (jeśli nie – jak mogę go stworzyć)?
- Czy jestem zadowolony ze swoich relacji z bliskimi ludźmi?
- Czy to, co teraz robię w życiu daje mi radość?
- Jak mogę zadbać o swoje zdrowie?
- Czego potrzebuję do szczęścia/poczucia bezpieczeństwa/ekscytacji/wstaw swoje hasło?
- Jak mogę przyspieszyć proces znalezienia się w miejscu, w którym pragnę być z obecnego punktu w życiu?
- Jakie mam nieodkryte talenty?
- Jaki potencjał mogę odkryć w sobie lub wykorzystać do tej konkretnej sytuacji?
- Jak mogę pobudzić swoją kreatywność?
- Jaka jest drobna rzecz, której wykonywanie w perspektywie czasu da mi ogromne korzyści lub pożądaną zmianę?
- Za czym tęsknię?
- Jakie są moje marzenia?
- Jakie nowe nawyki pomogą mi osiągnąć mój cel?
- Jakie przekonania blokują mnie przed osiągnięciem celu?
- Jak się czuję w związku z…?
- Co te emocje chcą mi przekazać?
- Co chcę osiągnąć w najbliższym tygodniu/miesiącu/roku?
- Co chce powiedzieć mi moja dusza?
- Jakie jest rozwiązanie, które jeszcze w tej chwili jest przede mną ukryte?
- Co mogę zrobić w sytuacji…? (Opisz dokładnie problem i pożądany rezultat).
Codziennie spędzamy dużo czasu w mediach społecznościowych, oglądając telewizję czy Netflixa, prowadząc nieważne rozmowy z napotkanymi ludźmi lub po prostu przesypiając sporą część życia. Jeśli zastąpisz choć jeden szkodliwy lub niepotrzebny nawyk praktyką myślenia refleksyjnego, gwarantuję ci efekty. Dzięki tej praktyce pewne sytuacje przestaną wydarzać się w twoim życiu, gdyż zaczniesz im zapobiegać. Cele, które do tej pory wydawały ci się nierealne, staną się osiągalne. Problemy zmienią się w wyzwania do poszukiwań nowych rozwiązań. Wyjdziesz z roli ofiary i przejmiesz kontrolę nad swoim życiem jako niezależny i wolny kreator. Pamiętaj, że słowa mają moc, są energią, która materializuje się w świecie fizycznym. Dlatego zapisuj wszystkie swoje odpowiedzi. I nasłuchuj ich w ciągu dnia – inspirujące myśli i rozwiązania mogą przyjść w postaci snów, obrazów, sytuacji, książek, filmów, nowych ludzi i pojawiających się możliwości. Wypatruj ich z radością i zaufaniem do siebie i życia.
Życie to podróż pełna niespodzianek, która wcale nie musi być traktowana jak piekło, niebezpieczna pułapka czy pasmo nieszczęść. Uwierz w siebie, obudź swoją intuicję, otwórz się na głos swoich duchowych przewodników i przodków. Pytaj wszechświat – odpowiedzi nadejdą we właściwym momencie.
Może cię również zainteresować artykuł: Jak zmieniać rzeczywistość? Poznaj pytania kwantowe, dzięki którym to możliwe!
Arunika
Źródła:
wszystkoconajwazniejsze.pl/jedrzej-stepien-czym-jest-myslenie-refleksyjne/
consciousreminder.com/2017/09/12/psychologists-reveal-apply-2-hour-rule-life-will-change-180/