Nasionoterapia – wykorzystanie roślin w praktyce Su Dżok

Nasionoterapia

Części ciała i poszczególne narządy człowieka mają różne kształty, np. podłużny (nos, usta, kończyny), okrągły (głowa, piersi, oko) czy zbliżony do trójkąta (płuca). Kierując się zasadą podobieństwa można dobierać nasiona lub inne części roślin, które przypominają formą i budową poszczególne organy, i wykorzystywać je w leczeniu. Wschodnia terapia Su Dżok poświęciła temu zagadnieniu cały dział i nazwała go nasionoterapią.

Trudno sobie wyobrazić naszą przyszłość bez pełnej mocy przyrody. Samo życie narzuca nam zasady delikatnego obchodzenia się z naturą, z roślinami, które przynoszą ludziom zdrowie. Nasiona pozwalają roślinom przeżyć. Jest to dowód na to, że w ich zarodkach znajduje się ogromna siła. Na drodze oddychania energetycznego zachodzi ciągła wymiana informacji znajdującej  się w zarodku, z energią z otoczenia zewnętrznego, dzięki czemu nasionko (źródło życia) może wpływać na stan zdrowia innego czującego organizmu.

Może cię również zainteresować artykuł: Terapia Dźwiękiem – powrót do zdrowia i naturalnej równowagi

Nasionoterapia według Su Dżok

Sposób leczenia nasionami został po raz pierwszy przedstawiony w 1988 – w rok od ukazania się w Korei terapii Su Dżok. Leczenie nasionami i innymi częściami roślin posiada mnóstwo ciekawych aspektów, co pozwala na wyjście tej praktyki poza ramy zwykłej akupunktury i akupresury. Terapię nasionami, jako sposób efektywnego i bezpiecznego leczenia, mogą stosować nie tylko specjaliści medycyny, ale i wszystkie inne osoby w warunkach domowych oraz w celu udzielania pomocy przedlekarskiej.

Ten naturalny i stosunkowo łatwy w zastosowaniu sposób leczenia, przynosi w praktyce bardzo dobre rezultaty. Pozytywne zmiany w przebiegu choroby następują po przyłożeniu nasion do chorych punktów ciała. Efektywność tego sposobu leczenia tłumaczy się tym, że emitowane w procesie życiowym fale biologiczne stymulują aktywne punkty, wypełniają je energią życia i jednocześnie pochłaniają energię choroby.

Ziarna poszczególnych roślin różnią się swoimi właściwościami, posiadają charakterystyczne dla siebie cechy. Dlatego przy doborze nasion w leczeniu, należy brać pod uwagę nie tylko ich kształt i kolor, ale i właściwości roślin, które wykiełkują z tych ziaren. Jeżeli uda nam się dobrać w leczeniu odpowiednie nasiona, będzie ono bardzo skuteczne. Aczkolwiek w wielu przypadkach wystarczające efekty przynosi użycie dowolnych nasion, bez uwzględniania ich indywidualnych właściwości.

Ogólna zasada terapii jest taka: schorzenia przewlekłe najlepiej leczyć ziarnami znajdującymi się w stanie spoczynku, a ostre zapalenia – nasionami kiełkującymi, czyli w stanie aktywności.

Części roślin mogą służyć nie tylko w charakterze aktywacji danego receptora, ale również jako przyrząd do masażu. Tę formę stymulacji poleca się szczególnie dla obszarów o dużych powierzchniach odpowiadających np. wątrobie, płucom czy żołądkowi. W tym celu można wykorzystać twarde pestki  brzoskwini, szyszki, łodygę bambusa i inne „przyrządy”, którymi tak hojnie obdarzyła nas natura.

Dobór nasion i części roślin

Wskazówką przy doborze może być rodzaj wydzielanego soku, np. jeżeli roślina wydziela biały mleczny sok, wykorzystuje się ją do pobudzenia laktacji u kobiet karmiących. Ponadto zwolennicy nasionoterapii uważają, że ziarno, które z wyglądu przypomina dany organ, bardzo korzystnie na niego oddziałuje. Dlatego do leczenia nerek czy żołądka można użyć bobu albo fasoli, a nasiona gruszki warto stosować przy schorzeniach macicy lub woreczka żółciowego. Z kolei na trzustkę znakomicie wpłyną pestki winogron. W leczeniu chorób oczu wykorzystywane są nasiona okrągłe, takie jak groch i pieprz, a przy chorobach serca – nasiona kaliny, gryki lub tykwy. Jeśli chcemy poprawić sobie pamięć, użyjmy orzecha włoskiego, bo kształtem przypomina półkule mózgowe.

Nasiona stanowią część rośliny i zawierają w sobie wszystkie jej właściwości. Arbuz lub pietruszka znane są ze swojego moczopędnego działania, zatem ich nasiona umieszczone na projekcji nerek  zadziałają na organizm podobnie (wspomogą diurezę).

O czym należy pamiętać stosując nasionoterapię

Żeby dobra energia ziarenka docierała do ciała, najlepiej jest je przykleić plastrem i po 24 godzinach wymienić na nowe.

Nie należy zbierać nasion i części roślin w pobliżu dróg lub torów kolejowych, ponieważ mogą one zawierać sole metali ciężkich. Niepożądane jest również wykorzystywanie nasion z plantacji nie ekologicznych, ponieważ mogą być zaprawiane środkami chemicznymi lub nawozami mineralnymi. Nie należy wykorzystywać nasion podrażniających skórę lub należących do roślin trujących. Nie stosuje się w leczeniu także nasion niedojrzałych, zniekształconych, czy popsutych (pokrytych pleśnią, źle pachnących).

Przygotowane nasiona należy wysuszyć w temperaturze pokojowej, w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, w miejscu, w którym nie będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Następnie nasiona należy włożyć do papierowych woreczków i opisać. Pestki po wyjęciu z owoców należy dokładnie umyć i wysuszyć. Nasion owoców cytrusowych nie przechowuje się. Są one wykorzystywane od razu po wyjęciu z owocu.

Może cię również zainteresować artykuł: Fitoterapia zodiakalna – współdziałanie roślin z mocą planet i księżyca

Magdalena Głowacka

Źródła:
sujok.pl/akupunktura-su-dzok-wykorzystanie-roslin-w-terapii-cz2/
„SU DŻOK. NASIONOTERAPIA” Park Jae Woo, Wydawnictwo Poligraf, Wrocław 2004

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram