Negatywne myślenie od czasu do czasu zdarza się każdemu z nas. Niektórzy jednak nie potrafią przerwać zalewu negatywnych myśli. Wpływa to na ich samopoczucie, stan zdrowia, poziom energii oraz relacje z innymi ludźmi. Jak pomóc bliskim osobom, które utknęły w błędnym kole mentalnego negatywizmu?
Pamiętacie eksperyment japońskiego naukowca Masuro Emoto na temat potęgi słów? Poddał on próbki wody oddziaływaniu słów pozytywnych i negatywnych. Następnie pod mikroskopem badał formy, jakie przybierała dana próbka. Efekt był zaskakujący. Woda, do której kierowano życzliwe, pełne miłości i wsparcia słowa, przybierała finezyjne, piękne, harmonijne kształty. Ta, do której kierowano słowa nienawiści, przybierała zdeformowane, nieharmonijne formy. To naukowy dowód na to, że słowa mają moc. Możesz również sam zauważyć, jak czujesz się, gdy ludzie wokół ciebie wyrażają się w sposób życzliwy i pozytywny, jak twoje pozytywne myśli wpływają na ciebie, a jak jest w sytuacji zalewu zgorzkniałości, żalu, lęku i pesymizmu.
Niestety bywają w naszym życiu gorsze okresy, kiedy trudno jest nam zachować pozytywne myślenie, słowa wsparcia i miłości do samego siebie. Poza tym wielu ludzi po prostu jeszcze nie wyrobiło w sobie zdrowych nawyków kierowania swoimi myślami. Mogą to być osoby z kręgu pracy, rodziny, przyjaciół. Oczywiście zawsze mamy wybór, czy chcemy kontynuować znajomość i angażować się w nią bardziej. Możemy też wspomóc takie osoby na drodze do wyjścia z negatywnego myślenia.
Może cię również zainteresować artykuł: Niezwykła ciecz: Woda – badania Masaru Emoto i świadomość wody
A oto kilka pomysłów jak radzić sobie w sytuacji, gdy bliska osoba wpadnie w błędne koło własnego umysłu.
1. Odejdź od narzucania optymizmu.
Twoje kipienie pozytywną energią wcale nie pomoże im uwierzyć w siebie i podważyć swoje negatywne myślenie. Nie wymagaj od osób pogrążonych w negatywnym chaosie, by od tak zaczęli myśleć pozytywnie. To wymuszanie czegoś, co z góry jest skazane na porażkę. Tacy ludzie potrzebują sami odkryć wiarę w swoje możliwości i pozytywny przebieg zdarzeń, jak i nauczyć się przyjmować porażki, które są nieodłączoną częścią życia. Zamiast narzucać im swoją wersję wydarzeń, naprowadź ich na tereny, na których same będą mogły podważyć swój negatywny sposób myślenia. Każdy z nas ma swoją własną mądrość i wewnątrz zna wszystkie potrzebne odpowiedzi. Przypomnij o tym tej osobie. Możesz podzielić się również własnym doświadczeniem w obszarze radzenia sobie z negatywnymi myślami.
2. Empatyczne słuchanie negatywnego słowotoku nie pomaga.
Słuchanie drugiego człowieka w otwartości i empatii jest wartościowe i potrzebne. Jednak w chwilach zalewu umysłu rozmówcy negatywnymi myślami, bierne słuchanie nie pomoże. Potrzebujemy wyrazić współczucie i nasze bycie przy drugiej osobie w sposób wybijający ją z negatywizmu. Zamiast umożliwiać jej użalanie się nad sobą, karmienie negatywnymi scenariuszami i rozbudzanie na nowo ognia umysłowego chaosu, stwórzmy przestrzeń do podważania i weryfikowania bieżącego nastawienia i przekonań. Pytaj o rozwiązania, o doświadczenia i lekcje płynące z danej sytuacji, o przekonania, które mogły doprowadzić do tej sytuacji, o stan/ rozwiązanie spraw, jaki ta osoba pragnie uzyskać i drogę, jaką należy przejść.
3. Zróbcie sobie pauzę w spotkaniu.
Pozwól twojemu rozmówcy wyrzucić z siebie negatywne myśli w bezpiecznej przestrzeni, bez oceniania. Może to być spisanie ich w specjalnym zeszycie. Najczęściej to ćwiczenie uspokaja i zmniejsza wewnętrzne napięcie oraz przywiązanie do negatywnych przekonań. Następnie wspólnie możecie poszukać nowych, wspierających przekonań lub pozytywnych aspektów danej sytuacji. Możecie też ustalić, że przez minutę każde z was wyrzuca z siebie wszelkie negatywne myśli, jakie przyjdą jej do głowy. Można przejść od tej praktyki do tańca, malowania, napisania wiersza lub innego twórczego procesu.
4. Ruch pomaga przełamać utarte schematy myśli i emocjonalne rozterki.
Podczas aktywności fizycznej nasz umysł jest zajęty wykonywaniem zadań, a ciało zalewają endorfiny, co szybko może zmienić nasze nastawienie. Zaproponowanie wspólnego biegania, tańca, przejażdżki rowerowej, pływania, pójścia na jogę czy jakiekolwiek innej aktywności może pomóc bliskiej osobie przełamać w sobie negatywne odczucia i myśli. Ważne, by nie był to tylko sposób ucieczki od samego siebie, a jedynie forma przełamania negatywizmu, uspokojenia, po którym przyjdzie czas na autorefleksję i analizę swojej sytuacji, wyciągnięcie wniosków i realne działanie na rzecz wytyczonych celów.
5. Wypełnijcie swoją przestrzeń pozytywnymi wibracjami.
Jeśli mieszkasz lub pracujesz z osobą, która łatwo popada w pesymizm i natręctwo negatywnych myśli, warto zadbać o przestrzeń wokół.
Po pierwsze ważne jest, aby wyeliminować rzeczy, które nasuwają negatywne skojarzenia, odejmują wiarę w siebie, przywołują trudne sytuacje, jak na przykład rozstanie z byłym partnerem lub zawodowa porażka. Następnie należy zastanowić się, co dodaje nam mocy, energii, nadziei. To może być plakat, zdjęcie inspirującej nas osoby, konkretne hasła przeciwne do powtarzających się negatywnych zdań, pamiątka po ostatnim sukcesie, przedmiot mocy z ukochanego miejsca, rośliny i wszystko inne, co przyjdzie wam do głowy. Nawet muzyka, jaką słuchamy na co dzień, wiadomości, jakie czytamy, programy, które oglądamy – wszystko to ma wpływ na nasze samopoczucie i przekonania.
6. Praktyka wdzięczności jako lekarstwo na negatywne myśli.
Możecie stworzyć swój wspólny słoik dziękowania za dobro z danego dnia, zaczynać spotkania od pytania „co dobrego u ciebie słychać?”, korzystać z gotowych medytacji wdzięczności lub znaleźć inny sposób na praktykę tego uzdrawiającego uczucia.
To wdzięczność ułatwia nam pozytywne myślenie, podnosi nasze wibracje, wypełnia nas radością i nadzieją, pomaga zmienić perspektywę i docenić to, co już mamy.
7. Daj przestrzeń ludziom pogrążonym w negatywnym chaosie na odkrycie własnych odpowiedzi i wewnętrznej mocy.
Nie możemy wykonywać pracy w duchowym i osobistym rozwoju za innych. Służmy wsparciem, jednak dawajmy innym przestrzeń na samodzielne rozwiązanie problemów. Poinformuj bliską osobę, że jesteś do dyspozycji, wspierasz ją w jej procesie, jednak nie staraj się na siłę pocieszyć, wyręczyć czy być z nią bez przerwy.
Niektórzy mogą potrzebować porady specjalisty, pamiętaj, od tego są fachowcy. Możesz pomóc w znalezieniu odpowiedniej osoby, która w profesjonalny sposób zajmie się problemami bliskiej ci osoby. My nie jesteśmy terapeutami naszych przyjaciół, partnerów i członków rodziny.
Bądźmy wrażliwi i pełni szacunku do procesów drugiej osoby. Oczywiście z dbałością i uważnością na siebie. W naszym życiu zawsze będą fale sukcesów czy spokoju i fale trudności, które pomagają nam rozwijać nasz potencjał, lepiej poznać siebie i osiągać to, na czym naprawdę nam zależy. Jeśli pierwsze lepsze przeciwieństwo powoduje, że rezygnujemy z upragnionego celu, należy zastanowić się, czy aby na pewno zależało nam na tym, czy to pragnienie pochodziło od nas, czy może z zewnątrz.
Medytacja, joga i przebywanie na łonie natury to świetne narzędzia dla każdego, kto potrzebuje nauczyć się kontrolować swoje myśli, emocje i chce lepiej poznać siebie.
Traktujmy sami siebie z czułością i szukajmy rozwiązań odpowiednich dla nas, które pomogą nam podnieść jakość życia i odczuwać radość w życiu codziennym.
Może cię również zainteresować artykuł: Ciało bolesne oraz czym są emocje i jak kumulują się w ciele
Arunika