Nocny Jaśmin – niebiańskie drzewo z okulistycznymi kwiatami

Nocny jaśmin
Niezwykle piękna roślina o okulistycznych kwiatach rozkwitających pod osłoną nocy wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej

 

Nocny jaśmin
Koralowy Jaśmin
Night-flowering Jasmine

(Nyctanthes arbor-tristis)

 

W mitologii hinduskiej, jest niebiańskim drzewem Parijata, które słynie z piękna i zapachu swoich kwiatów. Jest również jedną z głównych ozdób raju wedyjskiego boga Indry, według mitologii roślina została przyniesiona na ziemię przez Krisznę, aby zaspokoić kaprysy swoich żon, Satyabhamy i Rukmini. Kryszna posadził drzewo w ogrodzie Satyabhamy w taki sposób, aby kwiaty spadały na dziedzińcu Rukmini.

Inna historia związana z tą rośliną opowiada o księżniczce Parijataka. Zakochała się w słońcu, ale kiedy ją opuściło, popełniła samobójstwo, a drzewo wyrosło z jej popiołów.
Nie mogąc znieść widoku kochanka, który ją opuścił, kwiaty rozkwitały tylko w nocy i opadały jak łzy przed wschodem słońca.

Drzewo nazywa się czasem „drzewem smutku”, gdyż kwiaty tracą blask w ciągu dnia. Jest często sadzone w świątyniach buddyjskich. Kwiat jest oficjalnym kwiatem stanu Bengal Zachodni, prowincji Kanchanaburi w Tajlandii, Indii. Kwiaty mogą być używane jako źródło żółtego barwnika do odzieży. Rdzenna ludność terenów gdzie występuje  ten jaśmin wysadza roślinę w swoich ogrodach i używa ze względu na wiele zastosowań medycznych.

Kwiaty mają działanie okulistyczne.

Działanie lecznicze: antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwko robakom, łagodnie przeczyszczające (bardzo przydatne w leczeniu zaparć u dzieci), w leczeniu suchego kaszlu, zapalenia oskrzeli, bólach głowy, żołądka, na lęk, niepokój, biegunkę, wykrztuśne, zawroty głowy, zapalenie wątroby, oraz bolesne miesiączkowanie. Ponadto jako antidotum na ukąszenia węża. Nasiona, kwiaty i liście posiadają działanie immunostymulujące regenerujące wątrobę, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Kwiaty mają działanie ściągające, żołądkowe i wiatropędne. Odwar z kwiatów stosowany jest w leczeniu dny moczanowej.

Liście używane w medycynie ajurwedyjskiej, w leczeniu rwy kulszowej, zapalenia stawów, gorączki, reumatyzmu.  Liście są również mieszane na pastę i używane w chorobach skórnych (szczególnie grzybicy).Sok z liści miesza się z solą kuchenną do leczenia robaków jelitowych. Odwar z nasion jest używany jako środek wzmacniający włosy. Mycie włosów codziennie takim odwarem pomaga pozbyć się łupieżu.

 

Roślina pochodzi z południowej Azji (Indie, Tajlandia). W naturalnych warunkach krzew lub niewielkie drzewo dorastające do 10 m wysokości. Liście (6-12 cm długości i 2-6,5 cm szerokie), przeciwstawne. Kora szara, łuszcząca się. Kwiaty bardzo mocno i słodko pachnące, z białymi płatkami i pomarańczowo-czerwonym środkiem, otwierają się o zmierzchu, a zamykają o świcie. Owocem jest płaska, podwójna, brązowa kapsułka w kształcie serca, z dwoma nasionami.

 

Jeśli szukasz rośliny najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro: http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind

MagicFind

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram