Oczar Wirginijski – najlepszy na magiczne różdżki

Oczar Wirginijski
Zwane drzewem wiedźm – nie tylko na różdżki radiestezyjne, ale także o szerokim zastosowaniu leczniczym

 

Oczar Wirginijski
Witch-hazel

(Hamamelis Virginiana)

 

Nazwy ludowe: Chwytający Orzech, Cienista Olcha, Zimowy Kwiat

Rodzaj: męski

Planeta: Słońce

Element: ogień

Moc: ochrona, czystość

 

Rozwidlone gałązki są od wieków używane jako różdżki radiestezyjne do szukania wody lub złóż minerałów, być może stąd wzięła się nazwa wich-hazel, różdżkarstwo było kiedyś uważane za domenę wiedźm.
Od dawna wywar, otrzymywany przez gotowanie gałązek i liści, był używany przez Indian Ameryki Północnej na różne dolegliwości, zwłaszcza w leczeniu krwawienia, jako ogólny tonik, do płukania jamy ustnej i gardła, leczenia skaleczeń, ran szarpanych, podrażnień, stłuczeń, zewnętrznych zakażeń, obrzęków, stanów zapalnych, nowotworów, ukąszeń owadów, na ból mięśni i stawów.
Smak wywaru jest początkowo gorzki, cierpki, ostry i wreszcie słodki, posmak długo pozostaje w ustach.

Osadnicy w Nowej Anglii przejęli ten środek od Indian, a z czasem jego stosowanie stało się powszechnie w całych Stanach Zjednoczonych. Został on przetestowany w 1850 roku przez Konstantyna Heringa, zwłaszcza jako środek w leczeniu urazów tkanek miękkich, krwawień, zapalenia żył i hemoroidów.

W XIX wieku, destylat alkoholowy uzyskiwany z liści był wykorzystywany przez osadników na poparzenia słoneczne i podrażnienie oczu po długiej ekspozycji na światło. Oczar został oficjalnie wymieniony w Farmakopei Stanów Zjednoczonych i jest jednym z najpowszechniejszych środków dostępnych w niemal każdym domu w Ameryce.
Kora, liście i gałązki oczaru są bogate w taniny, dając tym roślinie właściwości ściągające. Składniki mają jednocześnie działanie przeciwzapalne, uspokajające i przeciwwzdęciowe, zmniejszają krwawienie- stosowane miejscowo na ranę, a wewnętrznie na wrzody lub krwawiące dziąsła. Wywar z kory, liści i gałązek jest obecnie używany w medycynie do leczenia chorób wewnętrznych i zewnętrznych, a jego właściwości ściągające są również wysoko cenione w wielu kosmetykach jak np. płynach po goleniu, płynach do płukania ust. Używany do płynów kosmetycznych zmiękczających dla skóry suchej i popękanej, poza tym zamyka pory i usuwa nadmiar sebum, ze względu na właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne jest przydatny w walce z trądzikiem. Wywar z oczaru jest używany na szorstkie dłonie, łokcie lub pięty. Jest to również często stosowany jako naturalne lekarstwo na łuszczycę, egzemy, problemy z paznokciami.

W przypadku ukąszenia jakichkolwiek owadów, przykłada się do tego miejsca watkę nasączoną ekstraktem, po tym zabiegu ból i obrzęk ustępują. Ekstrakt rozcieńczony ciepłą wodą, stosuje się na zapalenie powiek. Zaleca się, aby kobiety, po porodzie używały go aby zmniejszyć obrzęk i szybciej zagoić rany.
Oczar w połączeniu z arniką jest uznany za doskonały środek do miejscowego leczenia siniaków, guzów, skręceń, mieszanka jest podawana w celu złagodzenia bólu. Ze względu na swoje właściwości roślina jest używana do leczenia: ran, siniaków, obrzęków, ogólnych zakażeń, ukąszeń i użądleń owadów, świądu, przy ząbkowaniu, stanach zapalnych oka, zapaleniu śluzówki, kaszlu, przeziębieniach, gorączce, gruźlicy, wymiotach z krwią, odkrztuszaniu krwi, biegunce, hemoroidach, żylakach, nowotworach, raku, podrażnieniu i niewielkim bólu, krwawieniach wewnętrznych i zewnętrznych, łagodzi ból po zabiegu, zmniejsza przekrwienie.

Jeden z rodzaji garbników wykazuje aktywność cytotoksyczną w stosunku do komórek raka jelita grubego.
Po dokonaniu przeglądu stosowanie leku ziołowego zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską dla łagodnych urazów skórnych, lokalnego zapalenia skóry i błon śluzowych, hemoroidów i żylaków i przyśpieszenia uzdrowienia.

 

Krzew lub małe drzewo, dorastające do 6 (czasem nawet 10 m) wysokości, pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie w lasach klimatu umiarkowanego. Do Europy roślina została sprowadzona w XVIII wieku jako roślina ozdobna.
Mrozoodporna w umiarkowanych szerokościach geograficznych, często sadzona w ogrodach i parkach, jest jednym z niewielu gatunków roślin kwitnących zimą. Lubi rosnąć w miejscach średnio żyznych i wapiennych, wilgotnych, ale przepuszczalnych, w pełnym słońcu lub w częściowym cieniu.

Kwiaty mają ostry, przyciągający wzrok jasnożółty kolor (niekiedy są pomarańczowe lub czerwonawe), posiadają długie (do 2 cm), wąskie płatki, które pojawiają się późną jesienią
i wczesną zimą, po zżółknięciu i opadnięciu liści. Kora jest jasnobrązowa, gładka, łuszcząca się. Liście owalne, osiągają od 4-17 cm długości i 3-13 cm szerokości, ciemnozielone na wierzchu, jaśniejsze spodem.

Nasiona to ciemnobrązowe orzeszki, wielkości ok.12 mm, znajdujące się w kapsułce, która po dojrzeniu wybucha i wyrzuca nasiona na odległość około 10 m.

 

Jeśli szukasz serdecznika najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro: http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind

MagicFind

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram