Oczekiwania – dlaczego warto ich NIE MIEĆ?

oczekiwania

Mamy skłonność do dopisywania pozytywnych zakończeń do scenariuszy, które właśnie się odgrywają. Lubimy mieć pewne oczekiwania, spodziewać się konkretnego efektu, obliczać w myślach dokładny wynik, czyli finał sytuacji. Nie zostawiamy Wszechświatowi pola manewru. To tak, jakbyśmy wypowiadali życzenie i dołączali do niego dokładną instrukcję obsługi tego, jak ma się ono ziścić.

Kiedy masz oczekiwania co do wyniku i uzyskasz wynik inny niż planowany lub pożądany, twoje oczekiwania są niespełnione. Ot, prosta matematyka. Niespełnione oczekiwania za każdym razem prowadzą do rozczarowania. Po co ci to?

Mamy oczekiwania względem życia, względem siebie, względem ról jakie odgrywamy i względem innych osób. Wszystko to sprawia, że nie pozwalamy się sobie pozytywnie zaskoczyć i zmierzamy w kierunku rozczarowania kiedy coś idzie nie tak, jak założyliśmy. Oczekiwaliśmy przecież innych efektów!

Zrób eksperyment: przez trzy dni obserwuj siebie i oczekiwania jakie masz wobec innych i siebie samego. Przez kolejne 7 dni NIE MIEJ żadnych oczekiwań i zobacz, co się wydarzy! Prawdopodobnie będziesz mile zaskakiwany, wdzięczny, uśmiechnięty. Twój związek odzyska dawną świeżość, a ty sam będziesz czuł, że dzieje się pewnego rodzaju magia. Zupełnie tak, jakby Wszechświat zakasał rękawy i wziął się do roboty.

Może cię również zainteresować artykuł: W drodze do wewnętrznego dziecka: czy twoi rodzice byli niedojrzali emocjonalnie?

oczekiwania

Źródło: unsplash.com

Nie oczekuj. Nie przywiązuj się do efektów!

Kochaj bezwarunkowo, nie spodziewaj się konkretnych działań ze strony partnera. Dawaj od siebie tyle, na ile jesteś gotowy i przyjmuj z wdzięcznością to, co partner daje od siebie. Nie spodziewaj się niczego. Daj się zaskoczyć! Bądź z ludźmi w pełnej akceptacji i współczuciu, Pozwól, aby okoliczności swobodnie i naturalnie przełożyły się na możliwie najlepszy wynik dla obu stron.

1. Pokochaj siebie, czuj się ze sobą dobrze, nie miej do siebie żalu i nie miej wobec siebie oczekiwań. Kiedy zaakceptujesz siebie w 100%, łatwiej będzie ci żyć z kimś bez oczekiwań, nie chcąc od drugiej osoby niczego i będąc wdzięczną za wszystko, co dobrowolnie oferuje.

2. Odłóż wewnętrznego (i zewnętrznego) krytyka na bok! Daj szansę drugiej stronie: nie krytykuj jej, nie strofuj, nie poprawiaj, niech weźmie odpowiedzialność za siebie i to co robi. Uspokój również swojego wewnętrznego krytyka, a najlepiej – zwolnij go! Naprawdę go nie potrzebujesz. Nie krytykuj innych ludzi cały czas. Zamiast tego zachęcaj ich i wspieraj, kiedy tylko możesz.

3. Jeśli chodzi o związek: zapomnij o tym, że to inwestycja i oboje macie dawać z siebie tak samo wiele. Nie czekasz na zwrot z inwestycji. Budujesz razem z partnerem coś nowego, coś dobrego, coś, co pozwala wam obojgu wzrastać. Nie oczekujesz od niego podobnego wkładu własnego. Patrzysz tylko na swój wkład.

4. Oczekując, jesteśmy jedną nogą w przeszłości, a drugą w przyszłości. Nie żyjemy w tu i teraz. Oczekiwanie to silne przekonanie, że coś w przyszłości się wydarzy w odpowiedzi na to, co wydarzyło się w przeszłości. Zazwyczaj – oczekiwania opierają się na niepowodzeniach, krzywdach, przekonaniach i traumach. Kiedy pozbywasz się oczekiwań w swoim życiu, automatycznie zaczynasz czuć, że żyjesz, bo zaczynasz skupiać się na teraźniejszości.

5. Oczekiwania automatycznie skazują nas na rozczarowanie, a często nawet na ból. Za każdym razem, gdy mamy oczekiwania, czujemy zawód, bo nie zostają one spełnione w takim stopniu, w jakim się spodziewaliśmy lub nie zostały spełnione wcale.


Zapraszamy do sklepu Akademii Ducha, w którym można znaleźć wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjną, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…

kadzidła sklep akademii ducha


6. Oczekiwanie nie pozwala na bycie elastycznym wobec życia, a co za tym idzie: Wszechświat nie ma pola manewru. Jeśli pracujemy na Prawie Przyciągania, wiemy jak ważne jest to, aby nie przywiązywać się do efektu końcowego. Oczekiwania utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają proces przyciągania!

7. Oczekiwania obniżają samoocenę. Jeśli czujesz, że nie spełniasz czyichś oczekiwań (przykład z podwórka: oczekiwania rodziców wobec ciebie w dzieciństwie) czujesz się sobą rozczarowany. Oczekiwania, które cię obciążały sprawiły, że czułeś się jak chodząca porażka. To nie jest grunt pod budowanie wysokiej samooceny! Pamiętając o tym, starajmy się nie mieć oczekiwań wobec innych.

8. Niespełnione oczekiwania podsycają niechęć. Niespełnione oczekiwania generują urazy i niechęci, a te z czasem kumulują się w złość i nienawiść.

9. Czujesz się jak w więzieniu. Jeśli masz wrażenie, że stale musisz spełniać oczekiwania innych, czujesz się jak w więzieniu. Nie ma w tym wolności i prawa wyboru, ani poszanowania ciebie jako człowieka. Pamiętaj o tym, mając oczekiwania wobec innych – sam nie chcesz, aby ktokolwiek miał jakieś wobec ciebie!

Co możesz zrobić? Możesz OTWORZYĆ SIĘ na wolność wynikającą z uwolnienia swoich oczekiwań wobec siebie, swoich bliskich, partnera, rodziny, współpracowników. Ta wolność smakuje najlepiej, najpiękniej i najpełniej. A wtedy, gdy coś nie idzie zgodnie z planem – cóż, trudno. Życie samo znajdzie najlepsze rozwiązanie.

Spodziewaj się, ale tylko niespodziewanego.

Może cię również zainteresować artykuł: 5 zasad dotyczących twojego życia, które powinieneś poznać, aby żyć pełnią życia

Nadine Lu

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram