Jak spędzić okres świąt Bożego Narodzenia w bliskości ze sobą

świąt Bożego Narodzenia

Grudzień – ostatni miesiąc w roku, czas przedświątecznej gorączki i świąt Bożego Narodzenia, domykania projektów, wielkich porządków. Jednocześnie jest to czas krótkich dni i długich nocy, okres przesilenia zimowego, większej potrzeby snu i relaksu, mniejszej aktywności. Jak wykorzystać świąteczną przerwę dla swojego dobra?

Na Zachodzie data kalendarzowej zimy przypada oficjalnie na koniec grudnia. Mimo, że już od jesieni, z dnia na dzień odczuwamy coraz większe zmęczenie, koniec roku jest bardzo intensywny, zarówno pod kątem świąt, jak i dla wielu osób pod kątem zawodowym.

Coraz mniej mamy słonecznych dni, coraz wcześniej nastaje ciemność, a co za tym idzie mamy mniejszą produkcję witaminy D w organizmie i odpowiednich hormonów do funkcjonowania w ciągu dnia. W konsekwencji odczuwamy spadek energii, apatię, zmęczenie, pogorszenie nastroju, obniżony apetyt, łatwo popadamy w melancholijne nastroje i trudniej nam zmotywować się do codziennych aktywności. Jednocześnie pracodawcy wymagają od nas dalej wytężonego wysiłku, wysokich wyników i tyle samo godzin pracy, co wiosną. A społeczne konwenanse każą nam pogrążyć się w przedświątecznym szaleństwie, wielkich porządkach na koniec roku, gotowaniu, zakupach, zamykaniu wszelkich spraw, by ze spokojną głową i czystym kontem wejść w Nowy Rok. Jesteśmy też zobligowani do nadmiernej aktywności społecznej – wigilijnych spotkań pracowniczych, ze znajomymi i oczywiście z całą rodziną. W tym wszystkim brakuje nam czasu dla siebie, momentu zwolnienia, przyzwolenia sobie na swoje emocje i ładowania akumulatorów na dalsze miesiące.

W grudniu przypada również czas przesilenia zimowego – najdłuższy okres nocy i najkrótszy dzień. Okres największej ciemności, zejścia w podziemia, spotkania ze swoim Cieniem, wycofania się ze świata i ogromnej wrażliwości na wszelkie niuanse płynące z wnętrza. Astrologicznie jest to czas podsumowań i zasiewania intencji na Nowy Rok, stąd nie bez powodu czynimy postanowienia noworoczne i końcowe podsumowania. I to w sumie tyle, co robimy dla siebie, w tym trudnym czasie wyjątkowych potrzeb naszego ciała i duszy.

Może cię również zainteresować artykuł: Hiszpania, Portugalia, Włochy, Rosja, Meksyk i nie tylko… Jak wygląda tradycja Świąt Bożego Narodzenia w różnych zakątkach świata?

Jednak według tradycyjnej medycyny chińskiej zima zaczyna się już 7 listopada. Podążając tym tropem, w okolicy świąt trwa już w pełni, a to oznacza specyficzny rodzaj energii dla nas, ludzi. Czas odpoczynku, zwolnienia, introspekcji, medytacji. Gromadzimy energię Yin, oznaczającą spokój, bezruch, powolność, a nawet smutek i nostalgię. Ubywa nam energii Yang, czyli siły, ruchu, witalności, ożywienia. Niewskazane jest prowadzenie bardzo aktywnego trybu życia, ciężkiej pracy czy dużego wysiłku fizycznego. Zaleca się jogę i lekkie sporty, pozwalające zadbać o giętkość stawów i kręgosłupa. Powinniśmy jeść ciepłe posiłki, pamiętać o ogrzewaniu nerek i stóp oraz nie przegrzewaniu ciała, jak i nie wychładzaniu organizmu. Co jeszcze warto dla siebie zrobić w okresie zimy? Jak alternatywnie do powszechnych schematów, wykorzystać czas świątecznej przerwy? Oto kilka propozycji.

1. Rytuał ognia

Czas od przesilenia zimowego do końca roku to idealna pora na oczyszczanie. Możesz pozbyć się z domu tego, co już niepotrzebne lub tego, co już ci nie służy. Zrobić miejsce na nowe, z ufnością. Możesz też pozbyć się starych nawyków i przekonań.

Rozpal intencjonalne ognisko. Jeśli nie masz jak to zrobić, zapal intencjonalne świece, osobno za każdą intencję. Spisz na kartce przekonania i nawyki, które chcesz pożegnać. I po kolei spalaj je w odpowiednich świeczkach lub też wrzucaj świadomie do ogniska, obserwując jak spalają się i czując jak pozbywasz się ich ze swojego życia.

2. Otoczenie się kolorami i światłem

Gdy na zewnątrz jest szaro i ciemno, zadbaj o odpowiednią kolorystykę twoich wnętrz i ubrań. Wybieraj słoneczne i ciepłe barwy, intensywne kolory, dbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Koniecznie zapalaj też świece lub korzystaj z kominka, jeśli go posiadasz. Możesz od czasu do czasu umówić się ze znajomymi na ognisko. Te drobne szczegóły pomagają przetrwać trudne warunki zewnętrzne.

3. Masaże

Zadbaj o ciało aromatycznym masażem. Umów się na wizytę lub poproś bliską osobę o relaksacyjny masaż. To nie tylko rozluźni spięte mięśnie, ale też korzystnie wpłynie na narządy i rozgrzeje ciało. Pamiętaj również o automasażu i rozgrzewaniu dolnej partii pleców i nerek. Zobaczysz jak doda ci to energii. Zima to czas nerek wg medycyny chińskiej. Dbajmy o nie!

4. Ciepłe kompoty i ziołowo – imbirowe napary

Picie zimnych napojów zimą dodatkowo wychładza nasz organizm i nadmiernie wykorzystuje pracę nerek. Zaleca się picie ciepłych kompotów, aromatycznych herbat z przyprawami korzennymi, naparów ziołowych i imbiru.

5. Odpowiednie odżywianie

Korzystaj z sezonowych produktów. Przygotowuj ciepłe posiłki. Na kolację możesz rozgrzewać się zupami (polecam zwłaszcza zupę mocy z tradycyjnej medycyny chińskiej, która może być również bazą do innych zup), a na śniadanie rozgrzewać i pozbywać się śluzu z organizmu poprzez jaglanki. Ogranicz spożywanie cukru, cytrusów, nabiału i surowego pożywienia. Wychładzają one organizm.


Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjną, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…


6. Zadbaj o siebie i swoje potrzeby

Wsłuchaj się w swoje ciało. Daj sobie czas na nicnierobienie. Bądź w kontakcie ze swoimi emocjami i potrzebami. Dawaj sobie uważność, troskę i czułość. Zajmij się spokojnymi aktywnościami. Dbaj o odpowiednią ilość snu. Wychodź codziennie na spacery, postaraj się poprzebywać gdzieś w zaciszu natury. Otocz się swoimi wspomagaczami na trudny okres zimy – ulubionymi komediami, pozytywną muzyką, aromaterapią, książką, a może malowaniem lub inną ekspresją twórczą. Jeśli możesz, wyjedź na wakacje. Od czasu do czasu wyłącz telefon i laptopa. Pozwól sobie czuć to, co odczuwasz – smutek, melancholię, apatię, brak energii, wycofanie, zmęczenie, a może nawet i złość. Otocz to miłością i uważnością. Bez oceniania i chęci szybkiej zmiany. Zima to okres schodzenia w podziemia, nie tylko dla natury, ale też dla ludzi. Spotkaj się ze swoim cieniem i zaakceptuj go. Wsłuchaj się w swoje potrzeby i odpowiedz na nie. Gorąco polecam na co dzień również taniec intuicyjny i jogę.

Zadbaj też o relacje z najbliższymi, jednak nie staraj się być na siłę towarzyski, specjalnie uśmiechnięty i pełen wigoru. Wybierz świadomie ludzi, z którymi spędzisz czas. Takich, którzy akceptują cię i z którymi czujesz się dobrze i swobodnie. A zamiast szalonej imprezy można miło spędzić czas przy filmie, kubku gorącej czekolady czy grach planszowych.

7. Świąteczny detoks na przekór konwenansom

Zamiast zmuszać się do czegokolwiek, postaraj się żyć w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem oraz potrzebami ciała i serca. Odżywiaj się świadomie i zdrowo. Leniuchuj. Prowadź dziennik. Pozwalaj sobie na twórczą ekspresję i chwile samotności. Spaceruj, śpiewaj i tańcz intuicyjnie. Wycofaj energię do wnętrza i naładuj swoje akumulatory. Niech to będzie cudownie przyjemny czas odpoczynku, refleksji i spokoju. Świat nie zawali się bez góry prezentów, objazdu całej rodziny, idealnie wysprzątanego domu i nadmiernej ilości potraw, której i tak nie dałoby się przejeść. Wyluzuj, najważniejsze to zadbać o siebie i uczyć tego dbania innych.

Niech to będzie magiczny czas bliskości ze sobą, pięknego tańca Ciemności i Światła wewnątrz nas, poszukiwań Prawdy o sobie, odpowiedzi na ważne pytania, nowych kierunków w życiu i inspiracji. Niechaj nasze serca rozpala ogień miłości i pokoju i niech właśnie taka atmosfera zagości w naszych domach.

Może cię również zainteresować artykuł: Przesądy Bożonarodzeniowe – Jakiś w Wigilię, takiś cały rok?

Arunika


Źródła:
olabloga.eu/przesilenie-zimowe-znaczenie-tradycje
simplife.pl/2018/12/21/przesilenie-zimowe-jak-wykorzystac-moc-odradzajacego-sie-slonca/
tcmblog.pl/dietetyka-i-zycie/poczatek-zimy-wielkie-yin/
angelini.pl/wps/wcm/connect/pl/home/press-room/artykuty-prasowe/przedluajaca-sie-zima-i-brak-slonca-jak-wplywaja-na-nasze-samopoczucie
kobieta.pl/artykul/yang-czy-yin
angelini.pl/wps/wcm/connect/pl/home/press-room/artykuty-prasowe/przedluajaca-sie-zima-i-brak-slonca-jak-wplywaja-na-nasze-samopoczucie

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram