Oregano
Dziki Majeranek
(Origanum Vulgare)
Wieloletnia mrozoodporna bylina, znana jako przyprawa do co najmniej 300 do 400 lat. Wcześniej było uważane za roślinę leczniczą, magiczną oraz kadzidło do odstraszania demonów. Występuje naturalnie w Azji Mniejszej, na Kaukazie, Bliskim Wschodzie, w Iranie, w niższych partiach Himalajów, południowych Chinach i na Tajwanie. Naturalnie występuje na skraju suchych dębowych i sosnowych lasów, polanach i słonecznych zboczach. Jest również znana jako dziki majeranek. Wiele podgatunków i szczepów zostało stworzone, z tego gatunku na przestrzeni wieków, dla ich unikalnych smaków lub innych cech.
Cała roślina wydziela aromatyczny, przyjemny zapach, osiąga od 20 do 90 cm.
3 000 lat temu p.n.e. w Babilonie jego odmiany stosowano przeciw chorobom układu oddechowego i na problemy z sercem. Egipcjanie używali wyciągu do leczenia rozmaitych dolegliwości, pielęgnacji skóry i do konserwowania żywności.
Hipokrates uważał go za panaceum na wszystkie choroby. Nazwa wywodzi się z greckich słów: „oros” góra i „ganos” radość, czyli „radość góry”.
Grecy widząc oregano rosnące na grobie przodka, wierzyli że zmarły jest szczęśliwy po śmierci.
Na greckich i rzymskich weselach, para młoda zakładała wieńce z oregano na znak radosnego wydarzenia. W średniowieczu było ważnym ziołem, służącym do obrony przed czarownicami i diabłem.
Uważano że pomaga odpędzić smutek, przywraca odwagę i czyni ludzi szczęśliwymi. Wierzono ze zapewnia ochronę przed złymi mocami i wkładano go do butów ślubnych oraz wplatano w ślubny bukiet. Jest ważną rośliną pszczelarską, używana też do barwienia tkanin.
Roślina ma wysoki poziom przeciwutleniaczy (ORAC), który należy do najwyższych w historii, wartość jej indeksu jest około 46 razy silniejsza niż wartość indeksu jabłka,
które zazwyczaj jest uważane za doskonały przeciwutleniacz. Oregano ma tak wysoką aktywności antyutleniającą, ze względu na wysoką zawartość kwasów fenolowych i flawonoidów, wykazuje także aktywność przeciwbakteryjną.
Hipokrates używał oregano jako środka antyseptycznego, a także jako leku na żołądek i dolegliwości układu oddechowego. W medycynie ludowej stosowany jako lekarstwo na reumatyzm, paraliż, epilepsje, bóle jelit, brak miesiączki, ból głowy, a także napotnie i moczopędnie.
Liście i pędy kwiatowe są silnie antyseptyczne, przeciwskurczowe, przeciwbiegunkowe, odtruwające, wiatropędne, żółciopędne, napotne,
wykrztuśne, stymulujące, żołądkowe, łagodnie tonizujące, wywołują miesiączkę. Jest stosowane w medycynie dla swoich skutków antyseptycznych i przeciwzapalnych, oraz dla ułatwienia odkrztuszania i zwiększenia wydzielania żółci.
Herbatka z oregano jest używana na przeziębienia i inne choroby układu oddechowego, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, jako środek przeciwzapalny, wykrztuśny i wiatropędny, jest potężnym środkiem rozkurczowym, skutecznie łagodzi kaszel. W homeopatii jest zalecany przy nadciśnieniu i miażdżycy.
Stosowany do kąpieli orzeźwiających. Olejek z oregano jest uważany za bardzo silny środek antyseptyczny, polecany do każdego rodzaju przeziębienia lub grypy, jest to również środek przeciw bólom spazmatycznym, zmęczeniu oraz stresowi. Olejek stosowany zewnętrznie jako lekarstwo na ból zęba, w indyjskiej medycynie przypisano mu działanie pobudzające i tonizujące.
Wykazuje pozytywny wpływ na zaburzenia trawienia i choroby górnych dróg oddechowych. W nowoczesnej medycynie jest dość rzadko używany, zwykle jako część mieszanki herbacianej na skurcze żołądka i problemy jelitowe.
W 2005 r. US Federal Trade Commission wniósł powództwo przeciwko firmie, która twierdziła że olejek z oregano leczy przeziębienia i grypy, a zażywany doustnie leczy i przynosi ulgę w infekcjach bakteryjnych i wirusowych oraz ich objawach.
US Federal Trade Commission stwierdziło że reprezentacje były fałszywe i nie zostały potwierdzone w momencie przedstawienia, zatem może to być zwodnicza praktyka i fałszywa reklama. Warunkiem końcowym w tej sprawie było oświadczenie że żadne korzyści dla zdrowia nie mogą być potwierdzone bez „… właściwych i wiarygodnych dowodów naukowych … „.
Jako przyprawy używa się świeżych lub suszonych liści, mają silny, aromatyczny, ciepły i lekko gorzki smak. Surowiec zbiera się przed kwitnieniem lub przez cały
czas wegetacji, należy go suszyć w temp. nie przekraczającej 35C, w zacienionym miejscu. Po wysuszeniu liście oddziela się od łodyg, mogą być przechowywane w szczelnym opakowaniu przez 12 miesięcy. Smak zioła zależy od czynników takich jak klimat, pora zbioru i skład gleby, które wpływają na obecność i procentową zawartość olejków aromatycznych.
Oregano odgrywa ważną rolę w kuchni włoskiej i hiszpańskiej, jest również pospolite wśród innych kultur zamieszkujących teren Morza Śródziemnego.
W przeciwieństwie do większości włoskich ziół, oregano łączy się dobrze z ostrymi potrawami, które są popularne w poł. Włoszech. Jego popularność w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się, gdy żołnierze powracający z II wojny światowej przynieśli go do kraju, w południowych Włoszech był popularny od wieków. Liście są używane w Grecji najczęściej, aby dodać smaku sałatce greckiej, dodawane również do cytrynowej oliwy z oliwek, która towarzyszy wielu daniom, zapiekankom i potrawom z grilla.
Najczęściej używane do potraw pieczonych, smażonych, grillowanych, marynat, sałatek, dresingów, warzyw, zup, potraw z makaronów, moussaki i ratatouille, jest jednym ze składników mieszanki zioła prowansalskie. Jest bardzo popularne w sosach pomidorowych, dobrze łączy się z bazylią, tymiankiem, można aromatyzować nim oliwę.
Dobrze współgra z omletami, sosami, daniami włoskimi, jak i z pomidorów, jest typową przyprawą do pizzy.
Zioło jest również szeroko stosowane w kuchni tureckiej, greckiej, portugalskiej, hiszpańskiej, Palestyny, Libanu, Egiptu, Syrii, Filipin i Ameryki Łacińskiej.
W kuchni tureckiej, oregano jest stosowane głównie do kebabu i grilla.
W kuchni Teksańskiej i Meksykańskiej jest często używany razem z kminkiem, chilli, czosnkiem i cebulą, ważny składnik chili con carne. Jest tam jednak często zastępowane przez meksykańskie oregano (Lippia graveolens), spokrewnione z oregano, podobne, ale silniejsze w smaku.
Na Białorusi i Kaukazie, oregano dodaje się do ogórków i grzybów. Na Syberii jest używane do aromatyzowania nadzieniado słonych ciast.
W rosyjskiej kuchni jest wykorzystywane do parzenia herbaty.Dobrze zimuje i końcem lutego lub początkiem marca rozpoczyna wegetację.
Może rosnąć w zakresie pH 6,0-8,0 gleby. Łodygi drewniejące, liście niekiedy czerwienieją.
Kwiaty różowo-fioletowe, o wielkości 3-4 mm długości, zapylane głównie przez pszczoły, jest to roślina wysoce miododajna. Kwitnie od lipca do września, w drugim roku życia. Nasiona dojrzewają w sierpniu. Preferuje ciepły, dość suchy klimat, ale będzie dobrze rosnąć także w innych środowiskach.
Nasiona można wysiewać przez cały rok w domu lub wczesną wiosną w ogrodzie w słonecznym miejscu.
Jeśli szukasz oregano najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind
MagicFind