Piżmian Jadalny, Okra
(Hibiscus Esculentus)
Jest jednym z najstarszych warzyw. Uprawiana co najmniej 3000 lat temu przez Egipcjan na brzegach Nilu. Do Stanów Zjednoczonych przybyła wraz z handlem niewolnikami. Obecnie szczególnie popularna w krajach arabskich, afrykańskich i azjatyckich, bardzo popularna w północno-wschodniej Brazylii, na południu Stanów Zjednoczonych, Karaibach, Cyprze, w Turcji i Grecji. W kuchni europejskiej została prawie całkowicie zapomniana, mimo iż jest smaczna, idealnie nadaje się do zagęszczania sosów, gulaszu i zup, ma wiele właściwości zdrowotnych, witamin, minerałów, jest niskokaloryczna (polecana dla osób dbających o linie oraz mających problemy z nadwagą).
Smak okry dobrze łączy się z pomidorami, cebulą, papryką, batatami, curry, kolendrą, oregano, cytryną lub octem. Została niemal zapomniana w restauracjach Europy, nie tak jak w Ameryce i na Wschodzie, gdzie jej zużycie jest ogromne. W Indiach uważa się, że jedzenie okry jest dobre dla stymulacji mózgu, stąd młodzi są zachęcani do jedzenia tego warzywa, aby łatwiej mogli się uczyć. Ludzie mawiają tam „jesteś inteligentny, bo jesz za dużo okry”. W kuchni używa się młodych strąków okry, które są zazwyczaj gotowane w całości, w smaku przypominają fasolę szparagową (smak neutralny, łagodny do pikantnego).Przede wszystkim, wykorzystuje się ją do zagęszczania (gotowanie strąków uwalnia lepką substancję w nich zawartą). Jeśli zagęszczenie potrawy nie jest wymagane lub po prostu nie odpowiada Ci taka konsystencja należy okrę przez pięć minut sparzyć w wodzie z octem, a następnie spłukać zimną wodą lub namoczyć ją przed przygotowaniem przez 1-2 godzin w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Przed dalszym użyciem należy ją osuszyć np. papierowym ręcznikiem.
Charakterystyczny „śluz” z gotowanych strąków zawiera użyteczny rozpuszczalny błonnik. Można również zminimalizować ten efekt przez szybkie gotowanie nienaruszonych strąków. Strąki okry są często krótko smażone lub gotowane z kwaśnymi składnikami, takimi jak owoce cytrusowe, pomidory lub ocet, zazwyczaj wystarczy kilka kropel soku z cytryny. Alternatywnie, strąki mogą być pokrojone na plasterki i gotowane przez długi czas, wtedy „klej” rozpuszcza się.
Gotowane liście mogą być również wykorzystywane jako potężny zagęszczacz zup. Niedojrzałe strąki mogą być także kiszone lub marynowane. Owoce można też mrozić i przechowywać przez kilka miesięcy w zamrażalniku (okra musi być blanszowana i dokładnie osuszona przed zamrożeniem). Strąki mogą być również składnikiem szaszłyków. Suszone kawałki strąków są także używane do wiązania gulaszy i sosów.
Dojrzałe nasiona owoców można jeść pieczone lub nawet prażone mogą być stosowane jako bezkofeinowy substytut kawy (w smaku nie do odróżnienia!). W Syrii, Tunezji, Egipcie, Grecji, Iranie, Iraku, Jordanii, Libanie, Turcji, Jemenie, innych regionach wschodniej części Morza Śródziemnego, w tym Cyprze i Izraelu, okra jest szeroko stosowana w duszonych potrawach (podobnych do czeskiego gulaszu) z warzywami. Jest również bardzo popularna w zachodniej Azji, północnych Indiach i Pakistanie. Na Karaibach często podawana w zupie z okry. Popularne warzywo w kuchni japońskiej, podawane z sosem sojowym i katsuobushi lub jak tempura.
Panierowana, smażona w głębokim tłuszczu jest jadana w południowej części Stanów Zjednoczonych. Na Kubie, nazwa quimbombó odnosi się do gulaszu którego jest głównym składnikiem. Jest także składnikiem tradycyjnych dań Malezji, Haiti, Karaibów, Trynidadu i Tobago, Barbadosu oraz Brazylii. W Wietnamie, jest niezbędną częścią potrawy Canh Chua. Gumbo, obfity gulasz, którego jest najważniejszą częścią, podaje się w całej Zatoce wybrzeża Stanów Zjednoczonych i w Lowcountry. Plastry okry mogą być również dodane do ratatouille, łącząc się bardzo dobrze z pozostałymi, tradycyjnymi składnikami tej potrawy.
Właściwości: probiotyk (przyczynia się do zdrowia układu trawiennego), idealne warzywo dla osób mających uczucie osłabienia, wyczerpania lub cierpiących na depresję, jest idealnym warzywem na upały (ochładza organizm),używana do leczenia wrzodów, oraz aby zachować zwinne stawy, pomaga zneutralizować kwasy trawienne, jest bardzo alkaliczna, tworzy tymczasową powłokę ochronną dla układu pokarmowego, leczy zapalenie płuc, astmę, miażdżycę, ból gardła, zespół jelita drażliwego, zaparcia, normalizuje poziom cukru i cholesterolu we krwi, witamina C zawarta w strąkach jest przeciwutleniaczem, ma właściwości antyzapalne, które ograniczają min. rozwój objawów astmy, uważa się, iż chroni przed niektórymi formami ekspansji raka (szczególnie jelita grubego), pomaga wspierać strukturę naczyń włosowatych, zmniejsza ryzyko zaćmy, jest dobra dla zapobiegania cukrzycy, chroni przed trądzikiem i utrzymuje gładką i piękną skórę, chroni przed tłuszczami trans.
Nasiona okry zawierają duże ilości oleju, bogatego w nienasyconekwasy tłuszczowe (np.kwas oleinowy), pomaga to obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi w organizmie.
Zawiera również glutation(białko), które jest silnym przeciwutleniaczem (pomaga chronić organizm przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów i bakterii, mogących powodować raka i inne choroby), wzmacnia pracę wątroby, serca i płuc oraz układ odpornościowy. Jest bogatym źródłem wielu substancji odżywczych (min. Witaminy: A, B1, B2, B6, B9, C, K, żelaza i wapnia). Bogata w błonnik (zwłaszcza gęsty sok z owoców), zarówno rozpuszczalny i nierozpuszczalny.
Rozpuszczalny błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu w surowicy, zmniejszając ryzyko chorób serca. Druga połowa to błonnik nierozpuszczalny, który pomaga utrzymać przewód pokarmowy w zdrowiu i zmniejsza ryzyko niektórych form raka (szczególnie jelita grubego). Błonnik pomaga również ustabilizować poziom cukru we krwi, opóźniając jego wchłanianie z jelit. Pół filiżanki gotowanej okry stanowi blisko 10% zalecanej ilości kwasu foliowego.
Ze względu na jego wysoką zawartość, okra jest jedną z witamin prenatalnych zalecanych dla kobiet w ciąży (wspiera rozwój płodu).
Idealna dla osób które chcą stracić na wadze, ma bardzo mało kalorii i tłuszczu, a jednocześnie jest tak pożywna jak wiele olejów roślinnych. Sok zapewnia również inne istotne korzyści dla zdrowia. Wiąże i hamuje wchłanianie cholesterolu, kwasów żółciowych i toksyn. Pomaga złagodzić podrażnienia, obrzęk i ból gardła związane z przeziębieniem i kaszlem. Odwar z okry gotowanej w wodzie, okazał się bardzo przydatny w leczeniu długotrwałego bólu gardła i trwałego suchego kaszlu, np. podczas grypy. Spożywanie świeżej okra jest pomocne w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego.
Jednoroczna lub wieloletnia roślina z rodziny ślazowatych, osiąga wysokość od 1 do 4 m. Uprawiana najczęściej w krajach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Może być uprawiana jako jednoroczna w klimacie umiarkowanym. Jest jednym z najbardziej odpornych na suszę i ciepło warzyw na świecie, będzie tolerować ubogie gleby, ciężkie gliny i nieregularne podlewanie. Można z powodzeniem uprawiać ją w pojemniku na tarasie lub balkonie. W Polsce może być uprawiana jako jednoroczne warzywo (sadzonki powinny zostać przygotowane w domu lub szklarni i wysadzone do ogrodu po ostatnich mrozach).
Kwiaty żółte lub kremowo-białe, kielich (dł. do 4,5 cm) dołem zabarwiony na czerwono lub fioletowo. Owocem jest zielona, miękko owłosiona torebka, o długości do 18 cm, po przekrojeniu wycieka z niej lepki sok, torebka zawiera dużo nasion (białe są niedojrzałe). Owoce muszą być zebrane po maksymalnie tygodniu od zapylenia (gdy są jeszcze niedojrzałe), inaczej staną się zdrewniałe, włókniste i niesmaczne. Mogą być przechowywane w lodówce, w papierowej torbie przez tydzień.
Jeśli szukasz okry najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind
MagicFind