Prawość czy hipokryzja? Co wybierasz?

Jakimi wartościami kierujesz się w swoim życiu? Co jest dla ciebie ważne? Czy uświadamiasz sobie jakie zasady towarzyszą ci każdego dnia? Jeżeli twoje postępowanie jest spójne z przyjętymi przez twoją osobę normami, zachowaniami, przekonaniami, twoją cechą jest prawość. Pogwałcenie prawości i hipokryzja są bolesne dla samooceny. W jaki sposób uzdrowić się z poczucia winy?

Uzdrowienie samooceny jest możliwe, tylko wtedy gdy zaczniesz stawiać swoje najgłębsze wartości ponad zachciankami wynikającymi z potrzeby chwili. Żadna racjonalizacja własnych zachowań nie poprawi poziomu poczucia własnej wartości, może wyłącznie na krótki czas uciszyć głos nawołującego do prawości sumienia, doprowadzić do chwilowego wyparcia poczucia winy. W głębi duszy każdy z nas wie, że postępowanie niezgodne z naszymi wartościami jest dla nas bolesne.

Czyniąc drugiemu, co tobie niemiłe, zadajesz cios samemu sobie. Jesteśmy jednością, dlatego pamiętaj, że krzywdząc innego człowieka, tak naprawdę krzywdzisz również siebie. Być może przez chwilę poczujesz, że jesteś lepszy od drugiej osoby, czy mądrzejszy, jednak nieuchronnie przyjdzie do ciebie nieprzyjemny stan wewnętrzny lub sytuacja, która wzbudzi w tobie poczucie gorszości, umniejszy twoją godność, i podkopie poczucie własnej wartość.

Jak sprawdzić, czy postępujesz w zgodzie z wyznawanymi wartościami? Odpowiedz na zadane pytania:

  • Czy dotrzymuję danego słowa?
  • Czy szanuję inne osoby?
  • Czy jestem uczciwy w kontaktach z ludźmi?

Szacunek u innych osób

Ludzie są szanowani za swoją spójność. Ta zasada dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dziecku nie wystarczy sam komunikat co ma zrobić, jak powinno postępować. Dziecko potrzebuje nie tylko komunikatów, ale i tego, by nasza postawa była zgodna z treścią komunikatu, czy też z zasadą, którą chcielibyśmy wyegzekwować od syna lub córki. Również przy kontaktach z dorosłymi, gdy za twoimi słowami idą czyny, gdy nie zdradzasz własnych wartości w imię chwilowej gratyfikacji, jesteś osobą szanowaną, w przeciwności do osób, które cechuje hipokryzja.

„Hipokryzja ze swej natury jest niszcząca. Umysł odrzuca sam siebie. Uchybienie prawości podkupuje mnie i burzy harmonię poczucia siebie. Niszczy bardziej niż jakakolwiek krytyka czy odrzucenie z zewnątrz.” – Nathaniel Branden

prawość

Poczucie winy

Brak spójności prowadzi do odczuwania poczucia winy. Każdy z nas kiedyś poczuł, jak to jest mieć „moralnego kaca”.  Wina stanowi ciężki bagaż dla każdego, kto ją odczuwa. Poczucie winy prowokuje innych ludzi do krytyki i deprecjonowania naszej osoby. Niskie poczucie własnej wartości jest samospełniającą się przepowiednią. Jeżeli uważasz, że nie jesteś godny miłości, właśnie tak inni będą cię traktować. Jeśli uważasz, że nikt cię nie szanuje, będziesz otrzymywał feedback z otoczenia adekwatny do twojego przekonania. Osoby z którymi rozmawiamy odbierają intuicyjnie nasze intencje, myśli i emocje.

Jak uwolnić się od poczucia winy?

  1. Na początku należy zauważyć swój błąd. Zaprzestać usprawiedliwiania się i przerzucania odpowiedzialności na innych. Szczerze i otwarcie przyznać przed sobą, że postąpiłem błędnie, zbłądziłem, zrobiłem źle.
  2. Drugim krokiem jest zrozumienie, dlaczego w danej sytuacji takie zachowanie wydawało się być dla mnie najlepszym z możliwych rozwiązań.
  3. W przypadku, gdy w zaistniałej sytuacji uczestniczyły osoby trzecie, należy przyznać się do wyrządzonej im krzywdy, czy też do popełnionego błędu. Przepraszam poszkodowaną osobę jednocześnie mając świadomość konsekwencji wynikających z popełnionego czynu.
  4. W miarę możliwości, robię wszystko, co mogłoby zadośćuczynić wyrządzoną szkodę.
  5. Podejmuję wewnętrzną decyzję: „Nie będę więcej postępował w ten sposób.”

Prawość jest ostatnim z 6 filarów poczucia własnej wartości. Klikając w jeden z poniższych linków zapoznasz się z pozostałymi filarami:

  1. Świadomość
  2. Samoakceptacja
  3. Odpowiedzialność
  4. Asertywność
  5. Życie celowe

Agnieszka Salwa

 

Źródła:
David R. Hawkins „Technika Uwalniania”
Nataniel Branden: „6 filarów poczucia własnej wartości”
zdj. pexels.com, http://unsplash.com

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram