Przekonanie jest kluczem do sukcesu. Kluczem do zmiany. Jest tym, co wyznacza osobowość i charakter człowieka, determinuje to, w co wierzy i co robi, jego wartości, pasje, a nawet zdolności oraz ograniczenia. To przekonanie, a ściślej mówiąc, cały zestaw przekonań determinuje całe ludzkie życie. Dowiedz się, czym są przekonania…
To nie przypadek, że jesteś jaki jesteś, że robisz, to co robisz i że myślisz, to co myślisz. To wynik całego posiadanego przez ciebie systemu przekonań – które najczęściej są nieświadome, co jednak nie zmienia faktu, że je posiadasz, choć chyba uczciwiej byłoby rzec, że one posiadają ciebie – wszak kierują i rządzą twoim życiem.
Waga przekonań
Dlatego tak ważne jest zrozumienie i świadomość tego, że przekonania są jednym z najistotniejszych czynników ludzkiego funkcjonowania. Są wyznacznikiem wszystkich działań, są okularami przez które patrzysz na świat. W zależności od tego jakiego koloru założysz okulary, w takich barwach będziesz widział i doświadczał rzeczywistości. Natomiast doświadczenia świata wpłyną na twoją tożsamość, motywacje, samoocenę, poczucie własnej wartości, pewność siebie, wiarę we własne możliwości itd. Pomagają zbudować lub zachwiać poczucie bezpieczeństwa, samoakceptację, sens życia, i wpłynąć na wszystko czego doświadczasz. Pozytywnie lub negatywnie.
Przekonania to nasze pewne indywidualne prawdy na takie tematy jak:
- Świat, prawa natury i rzeczywistości, która nas otacza.
- Samego siebie, swoich możliwości i umiejętności, stanu zdrowia.
- Innych ludzi.
- Relacji jakie możemy tworzyć.
- Osiągnięć które są możliwe (lub nie) do zrealizowania.
Mapa nie jest terenem
Rzeczywistość która cię otacza jest dostępna tylko poprzez własną percepcję i dlatego różni się od rzeczywistości innych osób. Nasz subiektywny obraz świata nie odzwierciedla go dokładnie, ale ma największy wpływ na nasze myślenie, uczucia i zachowanie. Subiektywne „mapy” świata tworzone przez ludzi różnią się od siebie. Moja mapa jest inna niż twoja, mimo że odzwierciedla ten sam fragment świata. Słowa nie są rzeczami, które opisują, symbole nie są rzeczami, które reprezentują.
Inaczej mówiąc każdy widzi świat po swojemu. Nie ma dwóch ludzi na świecie, którzy by postrzegali świat tak samo. Mogą mieć wspólne przekonania i filtry na pewne określone fragmenty świata, ale nigdy w 100% nie będą spostrzegać tak samo całego życia.
100 osób patrząc na ten sam dom może widzieć coś innego…
Jeden będzie widział go jako piękny budynek w którym chciałby mieszkać.
Drugi powie, że to rudera i nie chciałby się nawet zbliżyć.
Trzeci powie, że boi się w ogóle przebywać w tej dzielnicy.
Czwarty zauważy świetną inwestycje i od razu będzie chciał go kupić.
Piąty uzna, że to idealny dom dla założenia domowego ogniska.
Itd… Co człowiek to inna mapa tego samego fragmentu świata
To czym jest PRZEKONANIE?
Przekonanie to POCZUCIE PEWNOŚCI na dany temat lub WIARA w coś. Nie musi mieć nic wspólnego z rzeczywistością, ale dla człowieka, który w nie wierzy jest prawdziwsze niż rzeczywistość (drastyczny przykład – anoreksja – dziewczyna wierzy, że jest gruba i tak postrzega się w lustrze, pomimo rzeczywistej niedowagi).
Sposoby powstawania przekonań:
- Osobiste doświadczenia
- Mogą to być wielokrotnie powtarzające się zdarzenia, które uogólniamy w przekonanie.
- Czasem wystarczy jedno bardzo silnie emocjonalne doświadczenie, aby powstało przekonanie.
- Najsilniejsze przekonania powstają w dzieciństwie nabywane za pomocą doświadczeń związanych z wychowaniem, modelowaniem rodziców, środowiskiem rówieśniczym.
- Informacje jakie uzyskujemy od innych
- Na swój temat.
- Na temat świata.
- Związane z różnymi dziedzinami życia.
- Emocje i wyobraźnia – nie wszystkie doświadczenia czy informacje zostaną naszymi przekonaniami. Musi pojawić się jeszcze silne doznanie emocjonalne poparte powtarzającymi się wyobrażeniami, wraz z oceniającą i nazywającą doświadczenie lub emocję myślą.
Każde przekonanie ma wpływ na emocje i zachowanie.
- Jeśli myślisz, że brakuje ci pewności siebie, to możesz reagować wycofaniem lub lękiem w pewnych sytuacjach.
- Jeśli uważasz, że ciężko jest zarabiać pieniądze, to będziesz miał problemy z pracą i będzie ona wyczerpująca.
- Jeśli uważasz, że świat jest zły i dużo w nim przemocy, to możesz częściej niż inni doświadczać takich sytuacji lub być ich świadkiem.
- Jeśli uważasz, że jesteś leniem, że brak ci motywacji, to będziesz odkładał zadania na potem.
- Jeśli wierzysz w to, że nauka przychodzi ci z trudem, to będziesz musiał poświęcać na nią dużo więcej czasu niż inni.
Efekt koła, Pigmaliona i placebo
Dodatkowo występuje jeszcze efekt koła. Załóżmy, że masz przekonanie mówiące, że jesteś niezdarą. Jeśli coś ci nie wyjdzie potwierdzasz tylko swoje przekonanie o tym, że jesteś niezdarą i wzmacniasz je jeszcze bardziej, utwierdzając się tylko w tym przekonaniu. Przy następnej okazji z góry będziesz oczekiwał porażki tylko po to, by udowodnić sobie, że miałeś rację, iż jesteś do niczego. To błędne koło.
Przekonania działają na zasadzie samospełniającej się przepowiedni – już wcześniej na podstawie przekonań wiem co się wydarzy.
Przykłady:
- Efekt Pigmaliona – spełnianie się pozytywnego oczekiwania, które sami wytworzyliśmy
- Efekt placebo – poprawa stanu zdrowia proporcjonalna do wiary w przyjmowane „lekarstwo”
Pozytywne przekonania
Już wiemy, że przekonanie nie jest prawdą o tym co widzisz jednak determinuje sposób postrzegania rzeczywistości i przyjmowane jako prawda sprawia, że żyjesz zgodnie z nim.
Warto więc mieć pozytywne, wspierające złudzenia (przekonania) o sobie i świecie w którym żyjemy, by kroczyć przez nie z łatwością, osiągając zamierzone plany i cele, oraz będąc dokładnie takim człowiekiem, jakim nie raz jesteśmy we własnej wyobraźni.
Jeśli wierzysz, że jesteś towarzyską osobą – zachowujesz się jak towarzyska osoba. Samo posiadanie takiego przekonania zmienia zachowanie, ba zmienia emocje i całą postawę ciała, która będzie spójna z tym, w co na swój temat wierzysz. Pamiętaj – to, w co wierzysz, determinuje twoje emocje i zachowanie. Dlatego ogromną różnicę robi wiara w to, że nauka jest trudna lub w to, że nauka jest łatwa. Dobra wiadomość jest taka, że możesz wybierać w co chcesz wierzyć i zmienić w ten sposób wiele swoich zachowań, a tym samym jakość swojego życia.
ZMIANA PRZEKONAŃ
Poświęć trochę czasu na to by wypisać wszystkie swoje ograniczające przekonania. Jestem pewny, że masz ich bardzo dużo i mógłbyś zapełnić nimi cały zeszyt. Spokojnie zastanów się nad tym jakie przekonania wpływają na twoje obecne życie. Możesz je podzielić na kilka kategorii, by było łatwiej.
Przekonania dotyczące:
- Pracy, kariery zawodowej (pieniądze mają tylko złodzieje. Trzeba ciężko pracować, by zarobić na życie)
- Pieniędzy (Nie stać mnie. Pieniądze są dla bogatych)
- Związków (Nie zasługuje na miłość. Kobiety mnie wykorzystują)
- Ogólnego życia (Życie jest ciężkie. Państwo mnie okrada)
- Siebie (Jestem do niczego. Jestem gorszy od innych)
Wypisz tyle przekonań ile jesteś w stanie sobie uzmysłowić. Nie spiesz się. Pomyśl o każdym z powyższych obszarów i przy każdym wypisz minimum pięć ograniczających przekonań. Możesz więcej. Gdy już je wypiszesz, to obok każdego napisz nowe, takie które chciałbyś mieć, pozytywne, wspierające ciebie i twoje życie.
Pamiętaj by pisać je w pierwszej osobie, o pozytywnym brzmieniu, używając słów w formie dokonanej, np. „mam”, zamiast „chcę mieć”
Przykład:
Chciałbym nie palić – źle
Jestem wolny od papierosów – dobrze
By zacząć wprowadzać zmiany, w przekonaniach muszą zostać zachowane trzy podstawowe reguły:
- Musisz chcieć się zmienić. Zastanów się czy nowe przekonanie będzie w 100% spójne z tobą i twoim życiem, pomyśl jakie konsekwencje przyniesie wiara w to przekonanie. Czy na pewno chcesz i jesteś gotów na to, co może się wydarzyć mając te nowe przekonanie. Czy będzie ono współgrać z twoim systemem wartości i innymi przekonaniami? Jeśli tak, to świetnie. Jeśli nie, to zastanów się czy na pewno chcesz tej zmiany, a jeśli tak, to może będzie konieczna zmiana wartości życiowych i zmiana jeszcze innych przekonań
- Musisz dać sobie szansę na zmianę. Musisz uwierzyć w to, że możesz się zmienić, że możesz odnieść sukces i stać się taki jaki chcesz. Musisz pozbyć się oporu przed zmianą i otworzyć na nie swój umysł. Jeśli nie wierzysz i pojawia się opór, to w pierwszej kolejności zajmij się właśnie nimi.
- Musisz wiedzieć jak się zmienić. O sposobach zmiany przekonań w kolejnych artykułach.
Poniżej podaję przykłady korzystnych przekonań. Wybierz wszystkie lub te które najbardziej ci odpowiadają, i wykorzystaj przy swojej pracy zmiany przekonań.
To ja decyduję o tym jak wpływa, na mnie to co inni mówią i myślą
Nie ma problemów, są tylko wyzwania
Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne
Zawsze uczę się na błędach
Z dnia na dzień staję się coraz lepszy
Mogę czuć się doskonale bez powodu
Mogę się nauczyć absolutnie wszystkiego
Spędzam czas tylko z tymi, z którymi czuję się najlepiej
Jestem atrakcyjny i pewny siebie
Od każdego człowieka można nauczyć się czegoś ciekawego
Wszystkie choroby są uleczalne
Potrafię odnieść sukces i zasługuję na to, by być bogatym
Nauka jest łatwa i przyjemna
… dopisz swoje propozycje i podziel się nimi w komentarzu.
ZASADY DZIAŁANIA UMYSŁU
Poprzednie artykuły z cyklu zasad działania umysłu znajdziesz tutaj:
- Zacznij korzystać z mocy podświadomości
- Troista struktura umysłu. Czym jest świadomość, podświadomość i nadświadomość?
- Jak działa mózg? Procesy psychologiczne prawej i lewej półkuli mózgu!
Bartłomiej Raczkowski
Bibliografia:
„TyMyśl” – Mateusz Grzesiak
„Możesz uzdrowić swoje życie” L. Hay
Grafiki: http://pixabay.com