Przytulia wonna odstraszająca demony

Przytulia wonna
Miododajna roślina na przyciemnienie skóry.

 

Przytulia wonna
Marzanka wonna

(Galium odoratum)

 

Nazwy ludowe: Kuzynka Marzanny, Pani Lasów

Rodzaj: żeński

Planeta: Saturn

Element: ogień

Moc: sukces, miłość, zabawa i swawole
Cieniolubna bylina, geofit z rodziny Rubiaceae, występuje w cienistych lasach liściastych, zaroślach, dorasta od 30-50cm. Pochodzi z Europy, Afryki Północnej i Azji Zachodniej. Roślina objęta częściową ochroną gatunkową w Polsce. Często tworzy zwarte łany, wytwarza liczne pędy pachnące sianem (zapach kumaryny).

Kwiaty małe (4-7 mm średnicy) w kwiatostanach, koloru białego. Kwitnie od kwietnia do czerwca, jest owadopylna. Wymaga żyznych, wilgotnych gleb próchnicznych, kiedy lato jest suche potrzebuje częstego podlewania. Idealna jako roślina okrywowa lub akcent graniczny w drzewiastych ogrodach, w których inne rośliny nie mogłyby rosnąć w cieniu. Rozmnaża się przez wysiew nasion, lub podział kłączy.

Swój słodki zapach zawdzięcza zawartości kumaryny i jest czasami stosowana jako środek smakowy lub dodatek do perfum i kosmetyków.

Jest również stosowana, głównie w Niemczech, do aromatyzowania majowego wina (które jest tam wyrabiane od 1200 lat), syropu do piwa (Berliner Weiße), brandy, wędlin, galaretek, dżemów, napoi, ciast, cukierków, lodów i herbaty o delikatnie uspokajających właściwościach. Bardzo popularne na imprezach są galaretki z wywarem z przytuli i wódką.

Dawniej roślina była wykorzystywane jako środek przeciw siłom demonicznym. Zapach rośliny utrzymuje się nawet u suszonych roślin, dlatego stosowana jest w potpourri oraz do odstraszania moli. Suszoną wkłada się do płóciennych woreczków, a te do szafy,  podobnie jak robi się z lawendą. Od dawna stosowana przez rolników, ze względu na zapach który odstrasza ćmy i mole. Z korzenia można uzyskać żółty pigment.
Jest rośliną miododajną. Na surowiec wykorzystuje się świeże lub suszone liście, zebrane w okresie kwitnienia. Suszenie należy przeprowadzać powoli w temperaturze nie przekraczającej 35 ° C. Zawartość kumaryny wynosi średnio około 1% suchej masy.

Napar można stosować jako kąpiel w celu lekkiego przyciemnienia jasnej, bladej skóry.

W medycynie stosowana jest głównie zewnętrznie (na drobne urazy, ropiejące rany, stany zapalne skóry, wypryski), w medycynie ludowej była często używana na spokojny i dobry sen.
Ma właściwości rozszerzające naczynia, przeciwzapalne, przeciwbakteryjnie, przeciwskurczowe, uspokajające. Napar z ziela zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych
oraz mięśni gładkich układu pokarmowego i moczowego. Używana w zaburzeniach krążenia, żylakach (hemoroidach), skurczach jelit i dróg moczowych.
Pomaga także przy kamicy i dolegliwościach wątroby.Nie stosuje się jej długoterminowo.

 

 

Jeśli szukasz rośliny najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind

MagicFind

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram