Kim był Sathya Sai Baba Sathyanarayana Raju Ratnakaram, znany jako po prostu Sai Baba? Guru? Przywódcą duchowym i religijnym, ziemskim wcieleniem Ramy, Kryszny i Siwy? A może tylko zręcznym oszustem i manipulatorem, opierającym całą swoją boskość na prymitywnych sztuczkach iluzjonistycznych?
Sai Baba – kilka faktów z życia
Sathya Sai Baba Sathyanarayana Raju Ratnakaram, urodził się 23 listopada 1926 roku w Puttaparthi, zmarł 24 kwietnia 2011, w miejscu swojego urodzenia. Hinduski mistrz duchowy, guru, przywódca religijny. Sathya Sai Baba uważał się za reinkarnację indyjskiego guru Shirdi Sai Baby, Ramy, Kryszny, Śiwy i Śakti oraz zstąpienie Boga, „ojca, który posłał Jezusa”. Jego urodzeniu towarzyszyły niezwykłe zjawiska: instrumenty w całym domu zaczęły same grać, a pod łóżeczkiem niemowlęcia znaleziono kobrę. Te znaki zinterpretowano jako zapowiedź przyjścia na świat kogoś niezwykłego.
Mały Sathya szybko dorastał i już jako mały chłopiec stał się ulubieńcem wszystkich mieszkańców rodzinnej wioski. W niezwykły sposób potrafił zjednywać sobie ludzi. Odczuwał jedność ze wszystkimi istotami, nie jadał mięsa i czuł odrazę do zabijania. Już jako czterolatek przyprowadzał do rodzinnego domu żebraków, żeby ich nakarmić. Kiedy rodzice próbowali protestować, bo sami nie byli zbyt zamożni, Sathya oddawał potrzebującym swoją porcję jedzenia, mówiąc, że jego nakarmi Bóg.
Sam Sai Baba obwieścił, że do szesnastego roku życia jego czas będzie wypełniony głównie boską zabawą (lilą), od szesnastego do trzydziestego drugiego – wielkimi cudami (mahimą), a potem skupi się przede wszystkim na nauczaniu (upadeszą). Rzeczywiście tak było. Jako młody człowiek czynił cuda: leczył nieuleczalnie chorych, przywracał wzrok, władzę w kończynach, a czasami nawet wybawiał od śmierci. Dla przybywających pielgrzymów i wyznawców, materializował drobne pamiątki: pierścienie, obrączki, naszyjniki, kolczyki, ramki na zdjęcia, zegarki, wisiorki, posążki bóstw, a najczęściej święty popiół zwany wibhuti.
Może cię również zainteresować artykuł: Hrabia de Saint Germain – nieśmiertelny ojcieć współczenej duchowości
Filozofia życia Sai Baby
Sai Baba głosił równość wszystkich religii, pogodzenie się z samym sobą, konieczność pomagania innym. Podkreślał wagę godności i honoru w życiu codziennym każdego człowieka.
Zachęcał do życia według tzw. Pięciu Wartości Ludzkich. Te wartości to: miłość (prema), pokój (śanti), prawda (satya), właściwe postępowanie (dharma), niekrzywdzenie (ahimsa).
Podstawą filozofii głoszonej przez Sai Babę jest miłość do wszystkich żyjących istot i szacunek do otaczających nas przedmiotów. Postulował wegetarianizm, powstrzymywanie się od wszelkich używek, takich jak alkohol, narkotyki czy palenie papierosów. Mówił, że dobre materialne nie są nam, zwłaszcza w nadmiarze, do niczego potrzebne i przeszkadzają nam w rozwoju duchowym. Zachęcał do okazywania bezinteresownej pomocy innym (altruizm). Zachęcał do praktykowania medytacji, mantrowania, jako narzędzi do osiągnięcia stanu harmonii i spokoju. Głosił szacunek dla ludzi starszych i własnych rodziców. Zachęcał do pozbywania się negatywnych myśli i zastępowania ich pozytywnymi wizualizacjami. Podkreślał, że wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od religii, jaką wyznajemy, koloru skóry, różnorodności wyznawanych poglądów i stopnia zamożności. Według Sai Baby w życiu powinno towarzyszyć nam współczucie dla innych, cierpliwość i umiejętność wybaczania naszym bliźnim.
Uważał, że wszystkie żyjące istoty są jednością, są Bogiem. Jest autorem poglądu, że cały świat materialny wokół nas jest iluzją i jedynie Bóg jest prawdziwy, rzeczywisty. Bóg jest obecny w każdej istocie, w każdym przedmiocie, a my wszyscy jesteśmy jednością. Ten ostatni pogląd z trudnością trafiał do jego wyznawców. Ludzie byli przyzwyczajeni do uznawania bezwzględnej wyższości Boga i nie byli gotowi na odkrywanie boskości w sobie.
Jego zagorzali zwolennicy opowiadają o spektakularnych cudach, jakie miał uczynić. Mówią, że uzdrawiał chorych, a nawet wskrzeszał zmarłych. Podobno posiadł sztukę bilokacji, potrafił czytać w myślach i był jasnowidzem. Świadkowie twierdzą również, że Sathya Sai Baba potrafił przekształcić się w kobietę. Narayana Kasturi w książce „Sathyam Shivam Sundaram part I” pisze o tym, jak Sai Baba zamienił wodę w benzynę poprzez włożenie do niej ręki.
Powyższe zjawiska nigdy nie zostały naukowo potwierdzone, ponieważ Sai Baba nie zgodził się poddać czysto naukowej weryfikacji.
Liczba wyznawców nieżyjącego już Sai Baby, nie jest dokładnie znana. Organizacja Sathya Sai podaje, że należy do niej 6 milionów osób, a liczbę członków ruchu zwolenników Sathya Sai Baby na świecie szacuje pomiędzy 6 a 100 milionów.
Kontrowersje…
Guru, przywódca duchowy, tak Sai Baba postrzegany był i jest przez miliony swoich wyznawców. Nie znaczy to jednak, że był postacią jednoznaczną i do końca transparentną. Jego zdecydowani przeciwnicy mają zupełnie odmienne zdanie co do jego „świętości”. Istnieją nagrania z jego wystąpień publicznych, w czasie których dokonuje „cudów” materializacji złotych przedmiotów. Te nagrania odtworzone w zwolnionym tempie pokazują, że Sai Baba wyciąga je zwyczajnie z rękawa swojej szaty. Rzekomy cud okazuje się więc dość prymitywną sztuczką iluzjonistyczną.
Nie są to jedyne zarzuty stawiane hinduskiemu przywódcy duchowemu. Najbardziej zadeklarowani przeciwnicy Sai Baby oskarżają go o molestowanie seksualne młodych mężczyzn, a nawet gwałty na nieletnich chłopcach. Wskazuje się go także jako pośrednio winnego śmierci wielu swoich wyznawców, którzy popełnili samobójstwo, słuchając jego nauk i wskazówek. To ciężkie zarzuty. Może więc „święty” Sai wcale nie był taki święty…
Kim więc był Sathya Sai Baba Sathyanarayana Raju Ratnakaram? Wybrańcem Boga? Istotą nie z tego świata? Świętym mędrcem z nadludzką mocą? A może zręcznym iluzjonistą, manipulatorem i zwyczajnym oszustem. Każdy ma prawo do własnej oceny. Ja powiem tylko, że rzeczywiście był kimś niezwykłym… Ale co to oznacza, każdy musi odkryć sam, choćby przez kontakt z energią tej postaci mistrzowskiej.
Marlena Pietruszka
***
Jeśli chcesz nawiązać kontakt z duchową wibracją Sai Baby, by się od niego uczyć, czerpać energię i inspirację, to obejrzyj webinar:
Postacie Mistrzowskie
Czy słyszałeś o mistrzu zwanym Saint Germain? A może imię Melchizedek brzmi znajomo? Serapis Bej, Sai Baba (mimo wszystkich kontrowersji) Budda, Jezus, Maryja… Na tych zajęciach wyjaśnimy ci jak z nimi współpracować. Pokażemy jak dowiedzieć się, w czym mogą pomóc każdemu poszukującemu i jak adresować do nich swoje pytania. Wyjaśnimy również, jakie narzędzia wykorzystać, by zawsze mieć pewność, że komunikujesz się na pewno z właściwą postacią.
Źródła:
sathyasai.org.pl/sathyasaibaba.php?tekst=t1.1
Webinar Wiedźmy Anji „Postacie Mistrzowskie”