Życie każdego z nas składa się ze schematów, które budują się od pierwszych dni inkarnacji. Wpływa na to otoczenie, nasza rodzina, sposób traktowania i okazywania miłości. Wszystko to, co przytrafia ci się po drodze wzmacnia twój schemat i chowa go na dnie podświadomości, aby potem, w dorosłym życiu mogło tobą manipulować. Przez całe życie twoje schematy są zakorzenione w twoim układzie nerwowym. Potwierdzane są przez powtarzające się sytuacje, które dowodzą ich zasadności. W związku z tym, przez całe życie gromadzisz fakty, dowody i referencje, które pomagają ci kształtować wyobrażenie o rzeczywistości
Kiedy nasza świadomość i podświadomość są zrównoważone, nasze życie działa całkiem sprawnie. Można by wręcz rzecz – wyśmienicie! Bardzo często jednak, to czego chcemy świadomie, ma się nijak do naszych podświadomych działań, które są zgodne ze schematami, jakie utkaliśmy na bazie doświadczeń.
Może cię również zainteresować artykuł: Determinanty ludzkich zachowań – PRZEKONANIA! Czym są i skąd się biorą?!
Sabotujemy sami siebie. Jeśli istnieje rozbieżność między tym, czego świadomie chcemy, a tym, w co podświadomie wierzymy, że możemy mieć, mogą wystąpić konflikty. Dlaczego zawsze postępuję tak, a nie inaczej? Przecież to nielogiczne! Dla twojej podświadomości – bardzo logiczne. W końcu działasz zgodnie z programem, który sam zapisałeś na swoim dysku twardym. Gdybyś działał na przekór niemu, to dopiero byłoby nielogiczne! Największą wojnę toczymy w nas samych, chociaż błędnie szukamy winnych na zewnątrz. To nie miejsca, to nie osoby, to nie zdarzenia tworzą nasze życie, ale nasze utarte schematy, za którymi ślepo podążamy! Jeśli weźmiesz pod lupę swoje, z pozoru nielogiczne zachowania, będziesz mógł odnaleźć schematy, które możesz ZMIENIĆ. Czy to nie jest najlepsza wiadomość tego dnia?
Możesz określić swoje schematy, które budujesz w swoim życiu sprawdzając to jak się czujesz, ponieważ wszystko, co czujesz jest wypadkową schematów. Jeśli masz negatywne emocje w sobie na jakiś temat, to znaczy, że ogranicza cię schemat, który tworzy negatywną interpretację danego doświadczenia.
Przykład? Dziewczyna za każdym razem, gdy zbliży się do niej mężczyzna, który nie jest draniem, a kochającym, wspaniałym partnerem, ucieka. Zdecydowanie łatwiej jest jej tkwić w relacji z kimś, kto jej nie szanuje i o nią nie dba, bo to zgadza się z jej schematem odnośnie związków i relacji międzyludzkich. Przecież tak w jej podświadomości wygląda związek! Ciągła walka, ciągły angaż w wojny z partnerem, smutek, żal i rozpacz. Taka jest definicja miłości i koniec. Jeśli dziewczyna zmieni swój schemat dotyczący związku, pewnego razu oprze się pokusie uciekania i zostanie z kimś, kto jest dla niej dobry i z kim będzie szczęśliwa. Pewnie z początku będzie się czuła nieswojo i z niedowierzaniem będzie mrugała oczami po przebudzeniu, ale tak, to będzie jej nowy, ciężko wypracowany schemat związku: miłość i akceptacja dwojga równych sobie osób. Musimy pamiętać, że wszystko dookoła nas jest neutralne. Każde wydarzenie jakie nas spotyka jest zupełnie czyste, pozbawione wydźwięku i jakichkolwiek emocji. To MY nadajemy mu barwę. To nasz schemat mówi o tym, jakie dla nas jest to zdarzenie. To jest nasza własna INTERPRETACJA.
Może cię również zainteresować artykuł: Troista struktura umysłu. Czym jest Świadomość, Podświadomość i Nadświadomość?
Co więc zrobić, aby zmienić schemat i tym samym ulżyć sobie w codziennych potyczkach z życiem?
Po pierwsze, znajdź rdzeń swojego schematu. Musisz wiedzieć czego dotyczy, na jakim poziomie i jak brzmi. Wyizoluj go na tyle, aby mieć bazę do dalszej pracy. W co wierzysz, skoro czujesz się źle z danym doświadczeniem?
Po drugie, nie prowadź wewnętrznej wojny. Zajrzyj do najgłębszych warstw swojej podświadomości i pogódź się z tym, w co wierzysz i co tworzy twój schemat. Jeśli przestaniesz z nim walczyć, zaakceptujesz i ukochasz, on przestanie być dla ciebie niedostępny. Przytul więc myśl o tym, że nie jesteś wystarczająco dobra, nie zasługujesz na miłość, nie potrafisz, nie możesz, nie umiesz. Powiedz sobie: dobrze, masz rację. Tak, jestem <i tutaj twój schemat>. Kiedy przyznasz się do porażki, przestaniesz trwonić energię na walkę ze schematem.
Po trzecie, zaszczep w sobie nowe przekonanie. Po dwóch pierwszych krokach będziesz gotowa na to, aby w miejsce starego schematu, wstawić nowy, przemyślany. Przekonania są tylko myślami – po prostu myśl o tym! Myśl tak długo, aż w to uwierzysz. Na początku będziesz czuć się nieswojo, ale z czasem zaczniesz przyjmować za oczywiste to, że jesteś wystarczająco dobra, czy że jesteś warta miłości.
Po czwarte, udowodnij sobie, że masz rację. Schematy bardzo lubią się potwierdzać, dlatego postaw się w sytuacjach, które potwierdzą twoje nowe przekonanie. Co zrobiłaby osoba, która działa według tego schematu? Jak by się zachowała? Zastanów się, a potem BĄDŹ tą osobą. Szybko zauważysz, że podejmując działania z punktu widzenia nowego schematu, twoje życie zacznie się drastycznie zmieniać i udowadniać ci, że masz rację.
Z jakim schematem aktualnie walczysz? Co ci doskwiera? I przede wszystkim, co robisz, aby zmienić swój schemat?
Artykuł inspirowany książką Labirynt. Alicja w krainie schematów Magdaleny Walczak, której recenzje można przeczytaj tutaj: Czy znasz już swój labirynt? Przewodnik po najczarniejszych zakamarkach twojej duszy
Nadine Lu
Źródła:
blog.iqmatrix.com/limiting-beliefs
medium.com/change-your-mind/how-to-identify-your-limiting-beliefs-and-get-rid-of-them-once-and-for-all-dafa4c477a9e
psychologytoday.com/us/blog/focus-forgiveness/201311/4-steps-release-limiting-beliefs-learned-childhood
thriveglobal.com/stories/a-technique-to-change-limiting-beliefs/