Sosna znana jest prawie we wszystkich krajach na Niebieskiej Planecie. Od wieków to wyjątkowe drzewo odgrywa niemałą rolę w wielu kulturach i opowieściach ludowych. Jako zimozielone drzewo sosna nabrała znaczenia długowieczności, a za sprawą swoich unikalnych cech stała się również symbolem zdrowia, wzrostu, dobrobytu i ochrony.
Piękno sosny jest wieczne i zapewnia odrobinę koloru w każdym krajobrazie. Drzewo posiada również kojący zapach, który sprawia, że w jego obecności szybko możemy poczuć się zrelaksowani. Dzięki swoim niezwykłym cechom sosna stała się jednym z najbardziej ukochanych i potrzebnych roślin na całym naszym globie. Należy również do jednych z najstarszych kwitnących drzew, które rosną do chwili obecnej, gdyż sosna pojawiła się po okresie lodowcowym, przed rozkwitem drzew liściastych. Być może dzięki temu większość gatunków tej rośliny może wytrzymać wiele zakresów temperatur, takich jak zimny klimat, śnieg, upał i susza. Sosna jest silna i uparta, walczy o przetrwanie w każdym miejscu, w którym się znajdzie. Jest także bardzo elastyczna. Podczas silnych wiatrów często się nagina, aby uniknąć złamania.
Na całym świecie występuje blisko 125 gatunków drzew sosnowych, głównie występujących na całej półkuli północnej.
Może cię również zainteresować artykuł: Znaczenie i symbolika czarnego oraz białego kota
Sosny to drzewa iglaste wiecznie zielone, których wiek liczony jest od stu do niekiedy pięciuset lat, w sprzyjających warunkach. Drzewo znakomicie rozwija się w glebie piaszczystej lub przepuszczalnej. Może osiągać wysokość od 25 do nawet 48 metrów. Taki rozmiar możliwy jest tylko i wyłącznie za sprawą dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, który posiada właśnie sosna. Drzewo to jest również bardzo odporne dzięki żywicy, która chroni roślinę przed infekcjami grzybiczymi, jak i owadami; pomaga również w procesie gojenia ran. Liście natomiast posiadają kształt igieł, które sprawiają, że ciężki śnieg z łatwością ześlizguje się z gałęzi, co zapobiega ich przełamywaniu z powodu potencjalnego ciężaru. Kształt igieł sprawia również, że powierzchnię liścia pokrywa mniejsza liczba porów, oznacza to, że ilość wody, która ulatnia się w postaci pary wodnej jest minimalna. Igły pokryte są do tego woskową substancją, która dodatkowo zapobiega parowaniu wody, a także chroni igły przed zamarznięciem podczas niskich temperatur.
Znaczenie sosny w kulturze i tradycji
Drewno sosnowe jest dość miękkie, ale trwałe, dlatego też stało się popularnym surowcem do wyrabiania chociażby mebli, podłóg, pokryć dachowych czy schodów. Szyszki i igły sosny do chwili obecnej używane są we wszelkiego rodzaju rzemiosłach, również żywica drzewa znalazła swoje zastosowanie i wykorzystywana jest w procesie produkcji terpentyny. Nawet oleje sosnowe, które działają odprężająco, w ostatnich latach stały się popularnym olejkiem w aromaterapii.
Mimo wielu zastosowań przemysłowych sosna odgrywa w dalszym ciągu ogromną rolę w wierzeniach, legendach i lecznictwie. Z młodych pędów drzewa do dziś wytwarza się w domowych warunkach przepyszny syrop, który leczy przeziębienia i kaszel. Natomiast dawniej, same igły, kora czy owoce sosny chroniły ludność przed czarami i chorobami.
Sosna jest drzewem, które odegrało bardzo ważną rolę w starożytnych wierzeniach pogańskich w Europie. Stała się symbolem święta zimy, zdobiona przeróżnymi elementami została nazwana choinką, gdzie do dnia dzisiejszego jest silnie związana z Bożym Narodzeniem i sezonem świątecznym. Gałęzie sosny są wystarczająco silne aby utrzymać ozdoby, girlandy i sznury świateł, a unoszący się zapach w domostwie do dziś każdemu z nas zapewne kojarzy się z nadchodzącymi świętami.
Symbolika iglastego drzewa
Wiecznie zielona sosna, która niezależnie od pogody zadziwia swoim kolorem, reprezentuje triumf życia nad ciemnością, jak i długowieczność. Ucieleśnia również życie wieczne duszy. Dla niektórych kultur drzewo symbolizuje życie, udane małżeństwo i płodność z powodu szczepionych na gałęziach igieł połączonych w pary. Oprócz reprezentowania mądrości i płodności sosna stała się również symbolem pokoju, wzniosłego umysłu, jak i narodzin duchowego wojownika. Postawa drzewa jest także źródłem inspiracji, miłości i nadziei. Z biegiem lat, od momentu gdy zawitała w sezonie świątecznym w wielu domostwach, roślina stała się symbolem zimy, świąt i czasu spędzonego z rodziną.
Sosna przyciąga dobrobyt, ma moc oczyszczania obszarów rytualnych, jak i nowych domostw. Swoją siłą chroni przed złymi wpływami, czarami i urokami. W magii szyszki sosny służą do rytuałów płodności, a igły zmieszane z żywicą wykorzystywane są do odpierania wszelkiego zła. Z powodu swojej wzniosłej pozycji ponad wierzchołkami innych drzew, sosna przypomina nam jak ważne jest dokonywanie oględzin, zachęca do obiektywności i dalekowzroczności. Z pomocą tego drzewa oczyścimy się z negatywności, zapewnimy sobie zdrowie oraz zrelaksujemy przy jego kojącym zapachu.
Może cię również zainteresować artykuł: Drzewo życia – uniwersalny symbol uziemienia i połączenia z wszechświatem
Aniela Frank
Źródła:
thegoddesstree.com/trees/Pine.htm
treesymbolism.com/pine-tree-symbolism-meaning.html
owlcation.com/social-sciences/pine-trees
magickalspot.com/pine-tree-symbolism-meaning/
spiritualbotany.com/field-notes/the-spiritual-value-of-pine-trees/
owlcation.com/stem/Interesting-Facts-About-Pine-Trees