Sumerowie – kolebka cywilizacji, wielkie miasta, niezwykłe wynalazki

sumerowie

Mniej więcej 5000 lat przed naszą erą, gdy większość ludzkości zaczynała dopiero prowadzić osadniczy tryb życia, zamieszkując głównie jaskinie i małe chatki, istniała społeczność, która tworzyła już dobrze prosperujące miasta i wspólnotę. Sumerowie, bo o nich mowa, wznosili zaawansowane architektonicznie budynki, posługiwali się pismem, kalendarzem czy zegarem. Jako pierwsza tak dobrze udokumentowana cywilizacja na Ziemi, Sumerowie stali się kluczowym kawałkiem historii pochodzenia człowieka.

Sumer był regionem południowej Mezopotamii, dziś w tym miejscu znajduje się Kuwejt i Irak. Właśnie tam, mniej więcej 5000 lat przed naszą erą, przez osoby nieznanego pochodzenia została stworzona pierwsza, okazała cywilizacja mezopotamska, która posiadała podstawową wiedzę techniczną. Ta wczesna populacja znana jest jako lud Ubaidów. Ludzie ci doskonale odnajdywali się w hodowli, rolnictwie, pracy stolarskiej, garncarstwie, a nawet w warzeniu piwa. Nie posiadali oni jednak tak znamienitych pomysłów i umiejętności jak Sumerowie, którzy zjawili się w tym miejscu jakiś czas później. Sumerowie wybudowali kilkanaście miast, z których cztery najstarsze i najbardziej rozległe miały ogromne znaczenie dla zamieszkującego tam ludu. Miasta te, to: Nippur, Lagash, Kish oraz Ur, które było kwitnącym centrum handlowym. Każde z nich było otoczone wielkim murem, wokół którego wznosiły się małe wioski i tereny rolnicze. W środku umieszczony był główny rynek i budynki użyteczności publicznej. Miasta posiadały nawet zaawansowane systemy wodne. Przez tysiąclecia kompleks niezwykłych miast oraz wynalazki rozkwitały w dolinie rzek Eyrfat i Tygrys.

Może cię również zainteresować artykuł: Technika regresji do poprzednich wcieleń – czym jest i jakie korzyści daje

Źródło: pixabay.com

Kultura i religia Sumerów

Mimo wielu miast ciągnących się przy dwóch rzekach, Sumerowie ostatecznie nie utworzyli scentralizowanego państwa, opierali się na systemie miast-państw. Władza polityczna pierwotnie należała do obywateli, wraz ze wzrostem rywalizacji między małymi miastami-państwami, z biegiem lat przyjęło instytucje króla. Dlatego, każda metropolia posiadała swojego władcę, który jednocześnie był najważniejszym kapłanem, odpowiedzialnym za administrację, religię, jak również militaria. Chociaż Sumerów łączyły wspólne tradycje językowe i kulturowe, małe państwa prowadziły niemal ciągłe wojny, które zaowocowały kilkoma dynastiami i królestwami. Głównym miejscem działalności politycznej i religijnej były tak zwane Zigguraty, oznaczające “Wzgórza Niebios”. Były to sumeryjskie świątynie budowane w centrum każdego miasta. Przewodnicy religijni, znani jako Patteshi, odgrywali znaczącą rolę w życiu tamtejszych ludzi. Odpowiadali oni za architekturę w mieście, rytuały, a nawet przepowiednie. Mimo że, starożytna cywilizacja była niezwykle rozwinięta w dziedzinie matematyki, astrologii czy komunikacji, brakowało jej zrozumienia sił natury, przyczyn chorób czy głodu. Zapewne dlatego, jednocześnie czcili oni wiele sił przyrody, a ich wiara była politeistyczna. Cała religia opierała się na mocy bóstw, a także niezliczonych demonów bądź duchów. Sumerowie wierzyli również w życie po śmierci, ich zdaniem dusza po opuszczeniu ciała trafiała w niezwykłe “ciemne miejsce”.

Nadzwyczajne wynalazki i dokonania

Cywilizacja starożytnej Mezopotamii przyniosła wiele ważnych wynalazków, bardzo ważnych dla dzisiejszej nauki i techniki.

1. Pismo: jest jednym z najważniejszych dokonanych postępów przez mezopotamczyków. Sposób notowania nazwany został pismem klinowym, oznaczającym dosłownie “w kształcie klina”. Sumerowie używali ponad 350 znaków, które umieszczali na glinianych tabliczkach. Pismo zostało opracowane w celu prowadzenia rachunków, rejestrów transakcji biznesowych. Jednak z czasem rozwinęło się w pełnoprawny system do zapisywania historii, poezji czy kodeksów prawnych. Zostały otwarte publiczne biblioteki z ogromnym asortymentem opowieści i legend.

2. Matematyka: Sumerowie mieli niezwykle bogatą wiedzę matematyczną. Do swoim obliczeń używali systemu liczbowego z bazową cyfrą 60. Podzielili okrąg na 360 stopni, odejmowali, dodawali, mnożyli, dzielili, potrafili rozwiązać równania kwadratowe oraz znali ułamki. Mezopotamczycy posiadali również wzory do obliczeń obwodu i powierzchni wielu kształtów geometrycznych. Była to podstawowa wiedza podczas prowadzenia ewidencji bądź projektowania budynków.

3. Kanały irygacyjne: starożytni Sumerowie umieli kontrolować nieprzewidywalną siłę rzek, tworząc wały i kanały irygacyjne, które chroniły miasta, doprowadzały wodę do metropolii i jednocześnie nawadniały pola.

4. Astronomia i kalendarz: posiadając obszerną wiedzę z dziedziny matematyki, Sumerowie śledzili ruchy gwiazd, planet i Księżyca. Podczas badań faz Srebrnego Globu mezopotamczycy stworzyli pierwszy kalendarz, który miał 12 miesięcy księżycowych, każdy miesiąc został podzielony na 30 dni. Jednak po kilku latach królowie byli zmuszeni dodać kolejny – 13 miesiąc. Kalendarz ten był poprzednikiem kalendarza żydowskiego, jak i greckiego.


Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjne, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…


5. Czas: Sumerowie używali zegara wodnego do mierzenia czasu. Podzielili jedną godzinę na 60 minut, a każdą minutę na 60 sekund.

6. Ceramika, narzędzia, zbroje: Sumerowie jako pierwsi wykorzystali koło garncarskie, aby ulepszyć swoje wyroby. Przetapiali brąz, a w późniejszym okresie żelazo do wytwarzania mocnych narzędzi oraz broni. Stosowali krosna, aby tkać tkaniny, z których wyrabiano najczęściej ubrania.

7. Sieć handlowa: mezopotamczycy stworzyli niezwykłą sieć handlową, zarówno na lądzie, jak i morzu. Wszystko to przez ukształtowanie terenu i brak najpotrzebniejszych surowców, takich jak drewno, kamienie czy minerały. Utrzymywali przyjazne stosunki handlowe z Egiptem oraz krajami azjatyckimi.

8. Koło i wózek: ogromnym wkładem Sumerów w rozwój ludzkości było stworzenie koła. Dzięki temu przyśpieszył postęp cywilizacji, wózki kołowe ułatwiły handel drogą lądową, budowa gospodarstw oraz miast stała się łatwiejsza i nie wymagała już tylu rąk do pracy.

9. Ozdoby, biżuteria, sztuka: garncarze, złotnicy, rzemieślnicy tworzyli dzieła doskonałej jakości. Są to dzieła wykonane przez wykwalifikowanych artystów. Niejednokrotnie wydobyto z ziemi kamienne obrazy, metalowe rzeźby zwierząt czy biżuterie.

10. Architektura: Sumerowie do budowy miast, pałaców i budynków używali tak zwane, suszone cegły. Poświęcali czas i dbali o końcowy efekt każdej postawionej budowli. Posiadali wiedzę na temat kolumn, sklepień, łuków jak i kopuł.

Chociaż posiadamy obszerną wiedzę na temat pierwszej cywilizacji żyjącej na Niebieskiej Planecie, istnieje wiele zagadkowych aspektów, które dotyczą Sumeru. Niestety, prawdopodobnie nie będziemy w stanie poznać tych tajemnic. Dzięki swoim licznym wynalazkom i innowacyjnym pomysłom położyli pierwszy, milowy kamień pod tak wiele następnych ludzkich odkryć.

Może cię również zainteresować artykuł: Przeznaczenie – czy istnieje naprawdę i czy warto się nim przejmować?

Aniela Frank


Źródła:
history.com/topics/ancient-middle-east/sumer
ancient-origins.net/human-origins-religions/sumerian-seven-top-ranking-gods-sumerian-pantheon-007787
history.com/news/9-things-you-may-not-know-about-the-ancient-sumerians
medium.com/@humanoriginproject/the-first-civilization-on-earth-sumerians-from-ancient-mesopotamia-f6c888bcae08
allabouthistory.org/ancient-sumerians.htm
historydiscussion.net/world-history/sumerian-civilization-notes-on-the-contributions-of-the-sumerian-civilisation/1899
ancient.eu/article/71/sumerian-civilization-inventing-the-future/
ducksters.com/history/mesopotamia/science_and_technology.php

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram