Tao Kubusia Puchatka, czyli o taoizmie lekko i z poczuciem humoru

Tao Kubusia Puchatka

Benjamin Hoff, amerykański autor z XX wieku, napisał światowy bestseller “Tao Kubusia Puchatka”. Po co? Abyśmy mogli nauczyć się radości w codzienności. To dzięki jego książce taoizm trafił do mainstreamu i zyskał na popularności w świadomości Amerykanów, ale też Europejczyków. Czego jeszcze możemy nauczyć się z tej urzekającej książki?

Taoizm to filozofia wywodząca się z Chin, powstała na podstawie księgi Drogi i Cnoty, autorstwa Lao Tse. Jest jedną z najbardziej pogodnych ścieżek duchowych. Zamiast patrzeć na świat jak na wroga, czy coś niewartego uwagi, można zobaczyć w nim nauczyciela. Zamiast z nim walczyć, należy zrozumieć prawa rządzące światem, wszelką naturę rzeczy i działać zgodnie z nimi. Odnajdując harmonię ze sobą i światem, odnajdziemy też szczęście i wewnętrzny spokój.

Więcej o filozofii taoistycznej przeczytasz w artykule: Taoizm jako droga duchowego rozwoju

P’u – Nieociosany Kloc

P’u to rzecz lub człowiek w swym naturalnym stanie. Najlepszym jego przykładem jest właśnie Kubuś Puchatek, którego umysł jest prosty. To nie intelektualizm jest tu ceniony, a właśnie prostota. To umysł cichy i refleksyjny, wcale nie głupi. Umysł, który potrafi odnaleźć radość życia w każdej chwili. Nie doszukuje się problemów, nie analizuje, nie wyczekuje złego, po prostu jest.  Przypatrzmy się sytuacji, w której Kubuś chce odwiedzić swoich przyjaciół. Prosiaczek uważa, że należy mieć zawsze jakiś powód, by składać wizyty innym. Kubuś wymyśla więc odwiedziny z powodu czwartku – mówi „chodźmy i życzmy wszystkim bardzo szczęśliwego czwartku”. Czyż nie jest to proste i niezwykle radosne? To prawdziwa siła optymizmu – gdy uważamy, że potrzebujemy powodu by coś zrobić lub szukamy jakiegoś rozwiązania, to po prostu je wymyślmy i to w taki sposób, by było nam wszystkim przyjemnie.

Przeczytaj również artykuł: 35 ograniczających nawyków duchowych, które należy zakończyć

Źródło: pixabay.com

Zasuszony Naukowiec – Konfuzjonista

Zasuszony naukowiec to kolejne pojęcie z książki. Jego reprezentantem jest Sowa. To przykład osoby, która mądrość i oświecenie postrzega jako dobro zarezerwowane dla wąskiej grupy. Zamiast dzielić się swoją wiedzą, zachowuje ją dla siebie oraz dla ograniczonej grupy odbiorców. Często jednak wiedza mędrców nie idą w parze z doświadczeniem. Posiadanie samej wiedzy, choćby ze wszystkich ksiąg tego świata, nie będzie pożyteczne, jeśli nie wywodzi się lub nie prowadzi do doświadczenia. Zbyt duże analizowanie i mędrkowanie może natomiast doprowadzić do prawdziwej Konfuzji. A to wcale nie jest pozytywny stan umysłu. Zasuszony naukowiec niejako zajmuje się martwą wiedzą, zamiast po prostu żyć. I choć jego wiedza może być pożyteczna w typowo informacyjny sposób, w życiu chodzi o coś więcej. Nie bądź Zasuszonym naukowcem – ucz się, ale i doświadczaj.

Przeczytaj również artykuł: Życie na autopilocie – obudź się ze snu na jawie (4 wskazówki)

Zasada Entliczka Pentliczka

Najprościej wyrazić ją zdaniem “rzeczy po prostu są takie jakie są”. We wszechświecie nic nie jest zbędne i wszystko już jest takie, jakie jest. To oznacza również, że życie każdego z nas jest wartościowe i może być szczęśliwe. Jednak potrzebujemy odnaleźć swoje talenty, swoją misję, odpowiednią pracę, odpowiednich partnerów. Działać w zgodzie ze sobą, zamiast jak to często robimy, na przekór sobie. Może okazać się, że to co współczesny świat docenia i kultywuje, wcale nie jest naszą drogą. Może okazać się, że społeczne normy i oczekiwania, wcale nie są naszymi. Należy odkryć siebie, ale też odkryć naturę wszystkiego innego z czym się stykamy, by nie próbować podporządkować ich sobie, czy przekształcić w coś, czym nie są. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się doskonalić. Rozwój jest jak najbardziej wskazany. Jednak zawsze musimy wiedzieć Co Jest Grane, jak pisze Hoff. I na podstawie tego, wyciągać odpowiednie wnioski i działać w zgodzie ze sobą oraz bieżącym stanem rzeczy. Mamy znać swoje ograniczenia, dbać o swoje zdrowie. To bardzo cenne uwagi w naszych zabieganych czasach kultywujących doskonałość i heroizm ponad siły oraz myślenie, że „możesz być kim chcesz”. Niech podsumowaniem tej zasady będzie cytat z książki: “To jest właśnie problem z Tygrysami: one potrafią robić wszystko. To bardzo niezdrowe”.

Przeczytaj również artykuł: 7 kroków, by przebudzić i uwolnić swój pełny potencjał

Źródło: pixabay.com

Wu Wei i Droga Puchatka

Wu Wei to zasada działania bez działania, czyli nie stawiania oporu. Najbardziej podobna jest ona energii wody, która wyszukuje najłatwiejszej drogi. Kiedy nauczymy się harmonii i współdziałania, zarówno ze sobą, swoim sercem i ciałem oraz z naturą rzeczy, wtedy w życiu będziemy kierować się zasadą najmniejszego wysiłku. Ludzie popełniają błędy, mają umysł przesycony interpretacjami, zmagają się z życiem i przegapiają własne szczęście. Kubuś Puchatek to najmniej wysilający się Miś. Czy wychodzi mu to na złe? Jak pokazują jego perypetie, wcale nie. Kiedy odkryjemy Tao – naturalną wiedzę przenikającą wszystko co jest i zaczniemy żyć w zgodzie z nią, przestaniemy się forsować z życiem oraz stawiać mu opór. Jeśli odnajdziemy pokój w naszym umyśle i prostą radość w sercu, pozwolimy też życiu zapewniać nam wszystko, czego potrzebujemy. Rzeczy dzieją się samoistnie. Oczywiście nie znaczy to, że od tej pory mamy dosłownie nic nie robić. Po prostu zmieńmy nasze wewnętrzne nastawienie, przyjmijmy postawę zaufania, otwartości na dary losu i optymizmu. Wypełnijmy się miłością i tak też traktujmy innych. Zamiast podsycać stres i negatywy, podsycajmy radość. Wyposażmy się też w większe pokłady poczucia humoru. Wtedy z pewnością wkroczymy na drogę Tao Kubusia Puchatka.

Przeczytaj również artykuł: Magia odpuszczania – czynnik X Prawa Przyciągania

Arunika

 

Źródła:
www.benjaminhoffauthor.com
Bejamin Hoff Tao Kubusia Puchatka

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram