vegvisir_kompas_runiczny

Vegvisir – runiczny kompas ochronny

Symbol, o którym niewiele wiemy – talizman Vegvisir jest owiany tajemnicą, co sprawia, że jeszcze chętniej po niego sięgamy – na papierze, w formie talizmanu czy tatuując na ciele. Ze źródeł wiemy tylko tyle, że istniał i że był runicznym kompasem dla tych, którzy wracali do domu. Czy współcześnie Vegvisir pomoże w odnalezieniu duchowej drogi do domu? Czy posiadanie symbolu runicznego w jakikolwiek sposób wpływa na postrzeganie celu życiowego? Czy wzmacnia połączenie z duszą?

Vegvisir (wymawiane: Vegg-vee-seer) to symbol drogowskazu. Mówi się, że Vegvisir jest “tym, co pokazuje drogę”. Miał pomagać w dotarciu do celu mimo niesprzyjających zjawisk pogodowych. Oprócz symboliki runicznego kompasu, miał również głębokie znaczenie duchowe. To symbol pochodzący z islandzkiego dziewiętnastowiecznego manuskryptu Huld na temat tradycji ludowych. Talizman ten, został tam wspomniany zaledwie jednym zdaniem: “ten, kto ma ze sobą symbol Vegvisir, nie zgubi się pomimo burzy czy złej pogody, nawet jeżeli nie zna drogi”. Symbol kojarzony jest z Wikingami, jednak nie zostało udowodnione to, że był przez nich uznawany. Fakt, że informacja o Vegvisir znajduje się w rękopisie Hulda nie jest gwarantem na to, że przedchrześcijański naród oraz ludy germańskie wiedzieli cokolwiek na jego temat.


Więcej na temat 4 żywiołów Ziemi znajdziesz w Webinarze:

Link do webinaru: Wysoka Alchemia – 5 lekcji na temat Magii Żywiołów


Kolejnym źródłem, w którym możemy znaleźć o nim informacje, jest księga zaklęć Galdrabok, która zawiera losowo skompilowane czary, a także wiedzę o germańskich bogach i kosmologii.

Talizman powinniśmy mieć przy sobie, kiedy potrzebujemy ochrony i przewodnictwa. W języku islandzkim oznacza: wyszukiwarkę dróg oraz punkt docelowy. Podobnie jak w przypadku manuskryptu Huld, w księdze zaklęć symbol Vegvisir pozwala odnaleźć drogę do domu i nie zgubić się, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Według informacji zawartych w księdze zaklęć, symbol ten był rysowany na czole krwią.

Talizman możemy rozumieć dwojako – jako rzeczywiste narzędzie służące do nawigacji, tak zwany kompas oraz jako symbol, który poprzez runiczne wsparcie otacza nas opieką i wskazuje drogę na poziomie energetycznym.

Jeśli popatrzymy na Vegvisir jako kompas, klepki runiczne symbolizują kierunki podstawowe: północny, południowy, wschodni oraz zachodni, a także kierunki pośrednie: północno-zachodni, północno-wschodni, południowo-zachodni i południowo-wschodni. Teoretycznie, gwóźdź, który znajduje się na środku kompasu, wskazuje kierunki rzucając cień zgodnie z określonymi porami dnia, co miało pomóc w nawigowaniu podróży morskich. Dzięki temu jego użytkownik mógł precyzyjnie oszacować czas, a także odległość od równika i kierunek kursu.

Legendy mówią, że ów symbol był rysowany na statkach, aby pomóc żeglarzom bezpiecznie wrócić prosto do domu. Oprócz tego, że należy on do kultury islandzkiej, ma jeszcze znaczenie duchowe – ci, którzy potrzebują duchowego przewodnictwa i dotarcia do swojego celu życiowego, powinni zaopatrzyć się w ten talizman.

Ten unikalny symbol stał się egregorem – jest tajemniczy i tak naprawdę dla każdego może oznaczać co innego. Vegvisir był starożytną islandzką pięciolinią o właściwościach magicznych i stanowił symbol ludowy. To wizualne zaklęcie ochrony przed zgubieniem drogi i metaforycznie – przed zagubieniem się w życiu. Oznacza trzymanie odpowiedniego kursu w duchowej podróży i znalezienie drogi przechodząc przez sinusoidę życia: wzloty i upadki czy zwroty akcji, które towarzyszą nam na co dzień.

Każde z ramion kompasu odpycha inny rodzaj niebezpieczeństwa: zaczynając od zdrady, poprzez kradzież a na wypadkach kończąc. W centrum talizmanu możesz wpisać cel – to, do czego dążysz, aby kompas mógł cię prowadzić przez wszystkie przeboje życia. Trzymając symbol w dłoniach, w pełnym skupieniu, możesz dostać jasne wskazówki co do kierunku, w jakim powinieneś podążać. Vegvisir powinien zostać podpisany przez właściciela, aby zaklęcie służyło tylko jemu i na takich warunkach, jakie ustalił – podpis będzie pieczęcią.Vegvisir to symbol opieki. Daje poczucie bezpieczeństwa każdemu, kto go nosi. Uspokaja, zwłaszcza wtedy, gdy osoba posiadająca symbol traci poczucie przestrzeni i fizycznie się gubi. Rozjaśnia umysł i pozwala logicznie myśleć. Zlepek run wzmacnia wiarę i zaufanie, pozwala uniknąć wpadania w panikę w sytuacjach, które na pierwszy rzut oka wydają się być bez wyjścia.

Nadine Lu

Źródła:
norse-mythology.org/vegvisir/
docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxhc3Ryb2xvZ2lhY2FiYWxpc3RhfGd4OjM1MDUzZDMzZTEwOTc4MjI
mythologian.net/vegvisir-symbol-guidance-protection-meaning-viking-compass-runic-compass/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram