Wabi-sabi – japońska odpowiedź na hygge

Wabi-sabi

Wabi-sabi to filozofia wywodząca się z buddyzmu zen. Jest odpowiedzią na duńskie hygge i podbija coraz więcej serc Polaków. Ten, wyznawany w Japonii sposób życia, jest próbą odnalezienia piękna w niedoskonałości. Czy potrafisz dostrzegać ukryte piękno i cieszyć się prostotą życia?

Korzenie wabi-sabi

Pamiętacie hygge? To duńskie umiłowanie komfortu, przytulności i dążenie dzięki nim do wewnętrznej równowagi oraz poczucia bezpieczeństwa. Pod hasztagiem hygge znajdziemy miliony idealnych zdjęć, nad którymi wykonawcy pewnie nie lada się natrudzili. Jednak nie wszystko zawsze wygląda tak idealnie, przytulnie i pięknie. Wie o tym filozofia wabi-sabi.

Więcej o hygge przeczytasz w tym artykule: Krótki przewodnik po HYGGE, duńskiej filozofii szczęścia…

Wabi oryginalnie oznaczało “przygnębienie”, a sabi znaczyło “samotność”. Dziś te znaczenia zmieniły się. Wabi oznacza powściągliwość, ubóstwo, a sabi “pokrycie patyną czasu”. Razem dają nam unikalne znaczenie odnajdywania piękna wraz z upływem czasu oraz we wszelkich niedoskonałościach. Za inicjatora tego nurtu uważa się Sen no Rikyu, mistrza ceremonii herbacianej. Zaczął on, jako jeden z pierwszych używać skromnych naczyń i narzędzi w ceremonii herbacianej. Choć popularne wówczas było używanie zdobionych chińskich naczyń, zwanych karamono.

Źródło: pixabay.com

Swoje korzenie ma również w buddyzmie zen i zamiłowaniu do wszystkiego, co niedoskonałe. Ta filozofia początkowo wywodziła się z Chin, jednakże to w Japonii rozwinęła się najmocniej i to ten kraj aktualnie uznaje się za jej źródło. Zachęca nas do prostoty w życiu. Wg niej wszystko jest takie, jakie jest – nie ma co dodawać wielkich filozofii – po prostu należy przyjąć rzeczy takimi, jakimi są. W buddyzmie zen np. Nie ma świątyń z przepychem (w przeciwieństwie do np. chrześcijaństwa). To praktyka w czystej postaci, z ograniczoną do minimum interpretacją.

Cechy filozoficzne

To poszukiwanie subtelnego, czasem ledwo uchwytnego piękna w niedoskonałości. To akceptowanie rzeczy takimi, jakimi są. To wdzięczność za to, co już mamy. To akceptowanie siebie, na przekór swoim wadom, dokładnie tu gdzie teraz jesteś, bez względu na twój status społeczny, twoje sukcesy, porażki, wygląd. To autentyczność i pokazanie siebie takim, jakim jesteś naprawdę. Nie potrzebujesz make-up’u, nie potrzebujesz flirtów na Instagramie, nie potrzebujesz strojnych ubrań i kolejnych tytułów. W tej filozofii, jest miejsce zarówno na siwiznę, rozstępy, jak i nieznośne spóźnianie się, lub małą majętność i brak wielkiej kariery zawodowej. W niej jest miejsce na zatrzymanie się i docenienie tego, co jest wokół ciebie. Nie potrzebujesz żyć jak chomik biegający w kółko, w klatce. Możesz już wyjść z klatki bycia ideałem, bycia super szczupłym, z idealną cerą, bez zmarszczek, otoczony wieloma drogimi rzeczami, z zawrotną karierą. Możesz już wyjść z klatki niekochania i nieakceptowania siebie. To, co już posiadasz i to jaki jesteś, jest już zupełnie wystarczające. Już dziś, tu i teraz możesz być szczęśliwy. A jeśli sądzisz inaczej – pogłębiaj filozofię wabi-sabi.


Duży wybór książek o tematyce zdrowia, duchowości i rozwoju znajdziesz w naszym sklepieAlchemia ziół i przypraw. Uzdrawiaj tym, co masz w kuchni


Wabi-sabi to też porzucenie analizy i skupienie się na przeżywaniu, na doświadczaniu chwili bieżącej. To przeciwieństwo do konsumpcjonizmu, do zabiegania, do pędu ku rozwojowi i karierze, do odkładania życia na potem. To specyficzna wrażliwość odnajdywania radości, ukrytych znaczeń, piękna w każdej chwili. Wabi-sabi po prostu się czuję. Ono jest w nas. To sztuka naprawiania związków z ludźmi. To naprawianie problemów, zamiast uciekanie przed nimi. To podawanie dalej rzeczy materialnych, by służyły innym. To proste i odżywcze posiłki, na przekór foodporn. To noszenie latami ubrań, zakupy w second-handzie, książki z antykwariatu, wymiana rzeczy z przyjaciółmi na przekór galeriom zapchanym nowymi ubraniami. To przekonanie, że rzeczy z przeszłością dają nam dobrą energię. To po prostu spokojne bycie w tu i teraz.

Kilka słów o designie

Wabi-sabi to również design naszego domu. To przedmioty z duszą, ręcznie robione lub pamiętające naszych przodków. To naturalne kolory, drewno, len. To minimalizm i prostota. Brak tu krzykliwych kolorów, zagracenia, świecidełek. Takie wnętrza pozwalają się uspokoić i nawiązać kontakt ze sobą. Nie rozpraszają naszej uwagi. Nie pobudzają do myślenia, że czegoś nam jeszcze brak, że na coś jeszcze trzeba będzie zarobić, albo kupić na kredyt. Nie krzyczą do nas, że nie jesteśmy tak doskonali, jak ta idealna skórzana sofa. A kiedy jakiś przedmiot popsuje się, zamiast go wyrzucać – możesz go skleić, naprawić, odmalować. Kiedy czegoś ci zabraknie idź na targi staroci lub popytaj wśród znajomych. Przywróć życie starym przedmiotom, zamiast napędzać wielką machinę konsumpcjonizmu. Wabi-sabi to zdecydowanie również świadomy konsumpcjonizm, czyli coś czego w obecnych czasach bardzo nam potrzeba.

Nie wyjechałeś w te wakacje na tropiki? Nic się nie stało. Wyjdź na spacer i pooddychaj powietrzem, wchłaniaj piękno, jakie masz tuż pod nosem. Twoja koszulka jest już sprana? Świetnie, skoro właśnie ona jest twoją ulubioną, jest częścią ciebie. Noś ją dumnie. Twoja twarz czy figura nie są doskonałe? Doskonale! Jesteś autentyczny i noś się z uśmiechem. Masz wady? Popatrz, każdy je ma, nie jesteś cyborgiem. Kochaj siebie. Kochaj innych. Bez potrzeby zmieniania czegokolwiek. Po prostu bądź i odkrywaj piękno wszędzie tam, gdzie spojrzysz. W duchu wabi – sabi odnajdziesz ukojenie, które przyda się w tych trudnych czasach kultu zakłamanej rzeczywistości i udawanej doskonałości.

A tobie bliżej w życiu do hygge, czy wabi-sabi?

Może cię również zainteresować artykuł: Dan-sha-ri – magiczna sztuka porządkowania domu, serca i umysłu

Arunika

Źródła:
japoland.pl/blog/wabi-i-sabi-czyli-kluczowe-pojecia-w-japonskiej-estetyce/
wszystkiegojaponskiego.pl/2016/10/29/wabi-sabi/
orientalqueens.com.pl/wabi-sabi/abc-wabi-sabi/Wabi_Sabi-poznaj_droge_do_szczesliwego_zycia;51.html
www.hellozdrowie.pl/artykul-wabi-sabi-czyli-niedoskonale-jest-piekne

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram