Ziele angielskie na sukces i zwycięstwo w rywalizacji

Korzennik lekarski
Ziele angielskie jest spalane jako kadzidło, by przyciągnąć pieniądze i szczęście. Stosuje się również w uzdrawianiu.

 

Korzennik lekarski
Ziele angielskie
Allspice

(Pimenta dioica)

 

Nazwy ludowe: Eddo, Madere, Basheen, Kouroubaga

Rodzaj: męski

Planeta: Mars

Element: ogień

Moc: pieniądze, szczęście, uzdrawianie
Zielem angielskim nazywa się suszone na słońcu niedojrzałe owoce rośliny, które po wysuszeniu zmieniają kolor z zielonego na brązowy. Podróżujący po Meksyku w latach 1571–1577 hiszpański uczony Francisco Hernandez twierdzi, że obok wanilii było ono ulubioną przyprawą Azteków i przyprawiali nim napój czekoladowy. Do Europy
przywieziono go pod koniec XVI wieku, szerzej rozpowszechniło się dopiero pod koniec XVII wieku. Aby chronić handel tą cenną przyprawą, roślina była strzeżona przed wywozem z Jamajki. W XVIII wieku było używane jako dezodorant, na przykład, rosyjscy żołnierze zwykle umieszczali kilka jagód w swoich butach. Angielska nazwa tej przyprawy „Allspice” powstała około 1621, Anglicy uważali że owoce rośliny mają aromat jak połączenie smaków cynamonu, gałki muszkatołowej i goździków.

Ziele angielskie jest jednym z najważniejszych składników kuchni karaibskiej. Jest składnikiem tamtejszych dań, marynat, deserów, jest również tradycyjnie wykorzystywane przez tamtejsza ludność do odstraszania moli. Jest również niezbędne w kuchni Bliskiego Wschodu, używane do nadania smaku różnym gulaszom i daniom. W kuchni palestyńskiej, wiele dań głównych wymaga ziela angielskiego niekiedy jako jedynej przyprawy dodanej do aromatyzowania. W Ameryce używane głównie w deserach, ale jest również odpowiedzialne za zapewnienie charakterystycznego smaku i aromatu Cincinnati-style chili.


Wymagane w wielu sosach i daniach kuchni meksykańskiej, jest też stosowane do przechowywania żywności razem z zalewą solankową, jest to jeden ze składników curry. Powszechnie stosowane w Wielkiej Brytanii, pojawia się jako składnik w wielu potrawach, w tym ciastach i naleśnikach. Jest to główny smak używany w sosach do grillowania. W Indiach Zachodnich z ziela angielskiego produkuje się likier nazywany „pimento dram”. Jego aromat wydobywa smak grzanego wina lub innych alkoholi.

Ziele angielskie ułatwia wchłanianie selenu, witamin B oraz beta-karotenu. Całe owoce mają dłuższą trwałość niż sproszkowane, do każdego użycia powinny być świeżo zmielone. Najczęściej używane jest do przyprawiania wędlin, marynat, konserw, zup, sosów, galaret, a także ogórków konserwowych i innych marynowanych warzyw, różnego rodzaju sałatek warzywnych i kompotów owocowych. W mniejszym stopniu używa się go do przyprawiania kremów, ciast, ciasteczek,deserów, naleśników i niektórych likierów.

Świeże liście mają silny aromat i również są używane jako przyprawa, zwykle w krajach gdzie jest uprawiane. Są podobne w strukturze do liści laurowych i w ten sposób
dodaje się je w czasie gotowania, a następnie są usuwane z potrawy przed podaniem. W przeciwieństwie do liści laurowych, tracą swój smak, gdy są suszone
i przechowywane, dlatego nie są obecne w handlu. Liście i drewno jest często spalane na grillu, dym dodaje smaku potrawom tam pieczonym.
Z rośliny pozyskuje się również olejek.

Wywar z owoców jest pomocny przy wzdęciach i kolce, łagodzi nerwobóle i dolegliwości reumatyczne, ma też słabe działanie odkażające. Według ludowej tradycji pomaga w trawieniu. Ziele angielskie może być stosowane jako dezodorant. Lotne oleje znajdujące się w roślinie zawierają eugenol, słaby środek przeciwbakteryjny.

 


Wiecznie zielony krzew lub drzewo osiągające w naturalnych warunkach wysokość do 10 m, wielkością i formą jest zbliżone do krzewu laurowego, należy do rodziny mirtowatych. Występuje w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej oraz północnych rejonach Ameryki Południowej.
Roślina dwupienna (rośliny są męskie lub żeńskie) aby wydały nasiona muszą być uprawiane w sąsiedztwie. Liście naprzeciwległe, skórzaste, mają silny aromat
– zbliżony do zapachu goździków. Białe kwiaty o średnicy około 0,6 cm. Dojrzałe owoce tracą swój korzenny aromat. W Polsce może być uprawiany w większej donicy jako roślina pokojowa lub szklarniowa, od maja do września może rosnąć na zewnątrz.

 

Jeśli szukasz rośliny najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind

MagicFind

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram