Ziołowe kąpiele – czyli lecznicze, relaksujące oczyszczanie z elementami natury

Ziołowe kąpiele

Wielowiekowy rytuał, nazywany kąpielą ziołową, nie tylko staje się kojącym balsamem kosmetycznym na ciało, ma również ważne zastosowanie terapeutyczne. Dodanie do kąpieli ziół i kwiatów daje szansę na prawdziwą przerwę, transformacje organizmu jak i ducha.

Ziołowe kąpiele są niezwykle terapeutyczne. Po zanurzeniu w ciepłej, aromatycznej wodzie, pory skóry otwierają się i są gotowe na przyjmowanie leczniczych właściwości ziół. Takie oczyszczanie znane jest od wieków, stosowano je już tysiące lat temu. Ich właściwości odkryli Rzymianie, wykorzystywali je do zniwelowania stresu, rozluźnienia mięśni czy zmniejszenia bólu głowy. Ponadto, takie kąpiele idealnie sprawdzały się w walce z chorobą, problemami skóry, a nawet półpaścem. Ciepła woda z dodatkiem odpowiednich ziół potrafi wzmocnić krążenie, pobudzić organizm lub rozluźnić ciało, jak i uspokoić umysł. Dodatkowo, właściwości lecznicze uwięzione w ziołach, uwalniane dzięki mocy wody, mogą pomóc poprawić nastrój, otworzyć pory w skórze oraz zmiękczyć ją i nawilżyć. Płytkie kąpiele stosowane są do łagodzenia infekcji dróg moczowych, problemów menstruacyjnych czy urazów tkanek po porodzie.

W momencie, w którym woda namoczy zioła, uwalniają one swoją moc. Przyjemny aromat wypełnia powietrze, które z przyjemnością wdychamy. Taka kąpiel zapewnia terapię skóry i zapewnia ukojenie duszy. Możemy wybierać spośród wielu ziół ze względu na ich korzyści zdrowotne. Jednak powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad, dzięki którym będziemy w stanie wyciągnąć najwięcej korzyści z kąpieli:

  • Przygotowując się do kąpieli ziołowej powinniśmy posiadać bawełniany woreczek, skarpetkę, lub jakąś niewielką saszetkę, która przepuści aromat oraz właściwości zdrowotne. Dobrze jest zamknąć rośliny w torebce, aby nie przykleiły się do skóry.
  • Kontrolując temperaturę wody w wannie, powinniśmy uważać, aby nie była zbyt gorąca. Taka woda bardzo wysusza skórę i nie zawsze działa pozytywnie na organizm.
  • Taka lecznicza kąpiel nie powinna być zażywana dłużej niż 20 minut. Optymalny czas relaksu, jaki należy zażywać trwa od 10 do 15 minut.
  • Wystrzegaj się kąpieli jeśli masz chorobę serca lub stan zdrowia nie pozwala na długie, ciepłe namaczanie.
  • Jeśli jesteś w ciąży, przedyskutuj temat o leczniczych kąpielach z lekarzem lub położną.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak za pomocą ziół i roślin odblokować czakry

10 ziół idealnych do oczyszczania

  1. Lawenda – roślina ta posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Lawenda pomaga złagodzić podrażnioną skórę, przyspiesza gojenie ran jak i pomaga się zrelaksować i uspokoić.
  2. Szałwia – zioło to oczyszcza, pobudza krążenie krwi, przywraca elastyczność skórze. Kojące liście szałwii posiadają właściwości przeciwbakteryjne, idealnie nadają się do cery tłustej.
  3. Płatki róży – płatki róży pomagają w leczeniu łagodnych stanów zapalnych. Bardzo dobrze działają na cerę wrażliwą jak i skórę dojrzałą, na której pojawiają się zmarszczki.
  4. Chmiel – roślina ta działa uspokajająco. Pomaga zmniejszyć napięcie nerwowe, zwalczyć bóle głowy jak i bezsenność. Dodatkowo, zmiękcza skórę i łagodzi stany zapalne.
  5. Bazylia – bazylia odświeża i pobudza zmysły. Posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które leczą wiele problemów skórnych. Pomaga nawet podczas walki z trądzikiem.
  6. Babka lancetowata – babka lancetowata dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i wyciągającym zanieczyszczenia, pomaga uspokoić swędzenie, zmniejszyć stan zapalny skóry jak i jej podrażnienia. Ponadto, pomaga odżywić organizm.
  7. Krwawnik – kwiaty krwawnika przyśpieszają gojenie się ran, łagodzą zaczerwienienia i niwelują niedoskonałości skóry.
  8. Pietruszka – zioło to odświeża, oczyszcza i tonizują skórę. Dodatkowo właściwości pietruszki łagodzą stany zapalne oraz zmniejsza widoczność siniaków.
  9. Nagietek – nagietek dodany do kąpieli, uspokaja, opanowuje podrażnienia skóry, łagodzi objawy wysypki, stanów zapalnych jak i zmniejsza obrzęki po ukąszeniach owadów. Ponadto, pielęgnuje wrażliwą cerę, odżywia i zmiękcza skórę.
  10. Mięta pieprzowa – zioło to posiada właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Mięta dodana do kąpieli pobudza zakończenia nerwowe, zwiększa miejscowy przepływ krwi. Dodatkowo chłodzi, odświeża, tonizuje i oczyszcza skórę. A zapach unoszący się w powietrzu pomaga zwalczyć choroby górnych dróg oddechowych.

Może cię również zainteresować artykuł: Aromatyczna kąpiel harmonizująca czakry

Porady, triki na “herbatki” i kąpiele ziołowe

Każda kombinacja ziół, jaka przemawia do naszych potrzeb, będzie idealna do stworzenia “herbatki” niezbędnej do kąpieli ziołowej. Możemy używać świeżych ziół, zerwanych prosto z polany lub ogrodu, możemy je ususzyć, lub kupić w sklepie zielarskim specjalne mieszanki.

Nie ma idealnego przepisu na miksturę, która powinna powstać. Są one bardzo proste w przygotowaniu. Mamy możliwość wybierać przeróżne zioła, aby dostosować doznania ziołowe do kąpieli, w zależności od konkretnych potrzeb oraz preferencji. Niektóre z ziół posiadają wspaniały relaksujący aromat, natomiast inne wspomogą nasz organizm swoimi właściwościami leczniczymi.

Przygotowując sobie kąpiel możemy sięgnąć po małe dodatki, które nadadzą naszej mieszance podwójnej mocy. Dodatkowo, większość z nich znajduje się  w każdej kuchni. Możemy dodać niewielką ilość:

  1. Różowej soli – dzięki temu możemy poprawić krążenie krwi, złagodzić objawy choroby, bóle mięśni czy sztywność. Ponadto taka sól pomaga podczas zapalenia stawów, skurczy mięśni oraz bólów pleców.
  2. Mleka – mleko wlewamy bezpośrednio do wody. 1-2 szklanki zdecydowanie wystarczą. Tłuszcze i białka pomagają nawilżyć skórę. Dzięki temu stanie się ona gładka, równa i miękka.
  3. Miodu – miód, zanim zostanie dodany do wody musi być wymieszany w szklance gorącej wody. Wystarczy 2-4 łyżki. Miód może pomóc oczyścić pory, dodać wilgoci i miękkości spieczonej na słońcu skórze.
  4. Płatków owsianych – płatki owsiane powinniśmy dodać do woreczka z ziołami. 2-3 łyżki stołowe powinny wystarczyć. Płatki nawilżają wrażliwą skórę oraz mogą uspokoić jej swędzenie, chociażby po ugryzieniach owadów.

Aromatyczną kąpiel możemy również przygotować z niezwykłą wodą szungitową. Kamień ten jest w stanie oczyścić wodę z wirusów, bakterii, metali ciężkich czy azotanów. Taka woda jest nierzadko stosowana w leczeniu oparzeń, obrzęków oraz łuszczycy. Ponadto dociera do trudno gojących się ran i odleżyn, wspomagając gojenie. Dlatego staje się niezwykle skutecznym dodatkiem do kąpieli leczniczej.

Możemy dodać naszą ziołową mieszaninę do wody na dwa sposoby. W jednym z nich musimy zawiązać woreczek pod kranem, z którego będzie ulatniać się woda. Wtedy ciepły strumień, namoczy i wpuści lecznicze właściwości do naszej kąpieli. Drugim sposobem jest uprzednie przygotowanie mieszanki ziołowej w garnku. Aby stworzyć silniejszy napar należy włożyć torebkę z ziołami do naczynia, a następnie zagotować. Tak przygotowaną miksturę wlewamy do wanny, przy czym uważamy na wrzątek i dolewamy chłodniejszej wody, która schłodzi naszą kąpiel.

Moczenie się w ciepłej, pachnącej i relaksacyjnej ziołowej kąpieli zapewni nam chwilę dla siebie, ciche schronienie, w którym możemy uciec od zgiełku świata. Dzięki nim poprawimy swoją jakość snu, kondycję skóry jak i zrelaksujemy umysł oraz naszego ducha. Z powodzeniem przygotuj wieczorem kąpiel, po ciężkim gorącym dniu. Zapal kilka naturalnych świec, zrelaksuj się.

Może cię również zainteresować artykułSzungit – metafizyczny węgiel, aktywator wody i pochłaniacz negatywów

Aniela Frank

Źródła:
thespruce.com/herbs-for-an-herbal-bath-1761953
traditionalmedicinals.com/articles/diy/herbal-rituals-bath-therapy/
herbowski.co.uk/blogs/blog/herbal-bath-recipes
chagrinvalleysoapandsalve.com/blog/posts/how-to-use-bathing-herbs/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram