Świadomość ludzi dotycząca symboli magicznych jest niewielka. Dla wielu są one po prostu modnym emblematem, który nie niesie ze sobą żadnych treści. W sklepach bądź na straganach, fakt ten jest dość często wykorzystywany. Znaki te widnieją na ubraniach, w formie biżuterii lub tatuażu. Warto więc zwrócić uwagę, jakimi symbolami i przedmiotami się otaczamy. Nie powinno być nam obojętne co nosimy na swoim ciele. Jako umowne znaki, mogą mieć odmienne znaczenie. Należy pamiętać, że wszystkie symbole mają swój kontekst cywilizacyjny. Związane są z inną kulturą i wierzeniami. Do pełnego odczytania jakichkolwiek znaków warto zapoznać się z ich znaczeniami. Poznaj znaczenie magicznych symboli.
Czym są symbole magiczne?
Symbole magiczne są to znaki, charakterystyczne dla danej kultury bądź wyznania. Wszystkie stanowią część obrzędów magicznych. Formy, kształty symboli wywodzą się od rytuałów plemiennych, obecnych w kulturach ludzkich od setek lat.
Najbardziej rozpoznawalne symbole, które pojawiają się w naszym codziennym życiu:
- Pentagram
- Krzyż Celtycki
- Ankh (Klucz Nilu, krzyż z kokardką)
- Ying -Yang
- Udjat (Oko Horusa)
- Krzyż łaciński
- Pacyfka (Krzyż Nerona)
- Swastyka
- Podkowa
- Heksagram
1. PENTAGRAM
Jest to pięciokąt foremny, gwiaździsty. Uważany jest za ważny symbol magiczno-okultystyczny. Kształt znaku to pięcioramienna gwiazda, wpisana w okrąg. Ramię skierowane ku górze to punkt szczytowy, jest on odpowiednikiem ducha. Pozostałe punkty styczne reprezentują: wiatr, ziemię, ogień i wodę. Posiada on moce, które są niezbędne do ubłagania dobrych duchów w prywatnej intencji, daje również ochronę przed siłami zła. Cała gwiazda symbolizuje ludzkość balansującą pomiędzy niebem a ziemią.
Więcej do przeczytania na ten temat tutaj: Słownik Magii: Tajemnica Pentaklu
2. KRZYŻ CELTYCKI
Jest to forma krzyża, opartego na okręgu. Od tysiącleci rozpoznawalny przez wyznawców religii przedchrześcijańskich. Symbolizuję celtyckie wianki, tak zwane ruta. Wierzenia mówią, że ujawnia most do innego świata, obdarza wyższą energią i wiedzą. Zapewnia zgodność człowieka z wszechświatem. Poprzeczne ramiona znaku oznaczają świat niematerialny, natomiast ramię pionowe – świat fizyczny i ziemski. Oparte na ramionach koło, jest symbolem jedności.
3. ANKH (Klucz Nilu)
Znak podobny do krzyża łacińskiego, który wywodzi się od chrześcijan. Różni się zwieńczeniem, występuje tu w formie pętli. W starożytnej kulturze egipskiej jest symbolem płodności, oznaczał życie i reinkarnacje. Powiązany był z wyobrażeniami o przezwyciężeniu śmierci, z czego powstała potoczna nazwa – klucz życia. Linia pozioma z pętlą oznacza wschodzące każdego dnia Słońce. Natomiast pionowa symbolizuje jego promienie.
4. YING-YANG
Przybiera formę odwróconej litery „S”, która oddziela znak na dwie części, jedna połowa przybiera kolor biały, druga zaś czarny. Odcienie te symbolizują równowagę między przeciwnościami – dobro/zło tak samo jak biel/czerń. Yin przedstawia moc ziemi. Odpowiada pierwiastkom żeńskim, takim jak księżyc i ciemność, stąd symbolizuje cnoty zwane żeńskimi – otwartość, intuicję. Natomiast Yang to moc nieba. Odzwierciedla męskie pierwiastki takie jak słońce, ciepło i jasność. Symbolizuje wartości uchodzące za męskie – rozsądek, siłę i przenikliwość.
5. UDJAT (Oko Horusa)
Jak sama nazwa wskazuję wzoruje się na kształt oka. W symbolu widnieje też łza, która wypływa z dolnej powieki. Znak ten jest pochodzenia egipskiego. Malowano go mumiom, był także umieszczany na grobowcach. Miał on stwarzać oczy, przez które dusza zmarłego człowieka ogląda ludzi i świat. Symbol ten chroni przed zawiścią i zazdrością. Odpycha złą energię wysyłaną przez zawistnych ludzi. Pomaga spojrzeć na problemy z różnych punktów widzenia. Udjat to jeden z najskuteczniejszych symboli ochronnych. Prawe oko Horusa jest odpowiedzialne za przyszłość, a lewe zaś za przeszłość. Razem stanowią symbol wszechobecności.
6. KRZYŻ ŁACIŃSKI
Symbol ten składa się z dwóch krzyżujących się ramion, krótsze ramie znajduję się w górnej części pionowej linii. Jest znakiem chrześcijan, dla nich jest odpowiednikiem zbawienia i zwycięstwa. Z krzyża czerpana jest nieustanna nauka prawdziwej miłości do drugiego człowieka. Symbolika krzyża łacińskiego obejmuje dwa wymiary – horyzontalny i wertykalny. Belka pionowa jest wymiarem wertykalnmy. Oznacza jedność nieba z ziemią, tego, co Boskie, z tym co ludzkie. Natomiast belka pozioma to wymiar horyzontalny. Symbolizuje zjednoczenie ludzi ze wschodu i zachodu. Znak ten posiada uniwersalny charakter zbawienia dokonanego na krzyżu.
7. KRZYŻ NERONA (Pacyfka)
Symbol ten to koło, przekreślone pionową linią na dwie części. Okrąg zawiera w sobie rozszczepienie w kształcie odwróconej litery “Y”. Jest to teutoński znak ucieczki przed śmiercią. Rozszczepienie wskazuje na święte słowo z hinduizmu, buddyzmu i dżinizmu. Interpretowane jest jako – Om, które bywa wykorzystywane na początku wielkich zaklęć i modlitw. Symbolizuje Brahmę, Wisiznu i Siwę jako boskie uosobienie energii. Od lat 60-tych XX wieku identyfikowany jest jako symbol pokoju.
8. SWASTYKA
Jest znakiem w kształcie równoramiennego krzyża, o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Jest powszechnie stosowany w religiach indyjskich, zwłaszcza w buddyzmie i hinduizmie. Reprezentuje ruch słońca przez niebo. Stosowany jest przede wszystkim jako symbol tantryczny. Służył do wywoływania szakti. Występuje jako święty znak pomyślności, oznacza szczęście lub dobre samopoczucie.
9. PODKOWA
Podkowa od zarania dziejów według przekazów ludowych jest uważana jako szczególny atrybut pomyślności i ochrony. Przybierając kształt otwartego “U” wyłapywała szczęście dla posiadacza. Podkowa wykonana z żelaza posiadała potężniejszą moc, gdyż żelazo jest metalem magicznym. Materiał ten odpędza skutecznie złe mocne. Umieszczona na drzwiach domu, nad kominkiem czy nawet mocowana na masztach statków, dawała ochronę domostwu lub mieszkańcom.
10. HEKSAGRAM (Gwiazda sześcioramienna)
Symbol ten złożony jest z dwóch trójkątów równoramiennych, które są wpisane w okrąg. Okrąg gwarantuje otrzymanie dodatkowej siły i podnosi znaczenie posiadacza. Trójkąt przekazujący, skierowany ku górze symbolizuje męskość, druga figura, skierowana ku dołowi natomiast żeńskość. W połączeniu obydwa trójkąty oznaczają przekazywanie i kontynuację procesu życiowego. Obydwa te trójboki są symbolami wody i ognia oraz dobrych i złych duchów.
***
Świadomość oddziaływania symboli, którymi się otaczamy jest ogromnie ważna. Dzięki temu zdajemy sobie sprawę z ich posiadanej mocy, i nie wykorzystujemy ich bezcelowo. Symbole te ukazują się często w formie talizmanów lub medalionów. Wiedza na temat ich pochodzenia, jak i skrywanych tajemniczych sił, pomoże właścicielowi adekwatnie nimi dysponować.
Aniela Frank
https://mk-zjawiskaparanormalne.blogspot.com/2013/02/magiczne-symbole.html
http://strzelce.diecezja.swidnica.pl/34-zagrozenia/288-znaki.html
http://www.mariowka.sluzki.opoka.org.pl/refl8.htm
http://magiaiokultyzm.blogspot.com/2017/07/symbole-magiczne-i-nie-tylko-221-symboli.html
https://wszystkiesymbole.pl/swastyka/
http://www.kobieta.pl/artykul/magiczne-symbole-krzyz-celtycki
Zdjęcia: https://commons.wikimedia.org
Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184