10 błędów, które popełniamy podczas medytacji [część III]

medytacji

Medytacja to sposób na przetwarzanie uczuć, integrację ciała z duszą, trening umysłu oraz decyzja o życiu w tu i teraz. Codzienna praktyka medytacyjna wyostrza umysł, pomaga się skupić na celach dla nas ważnych, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Jeśli poznasz błędy, które mogą wygenerować się podczas medytacji, wtedy łatwiej będzie ci ich uniknąć i sprawić, że praktyka będzie skuteczna, efektywna i przyniesie wszystkie te korzyści, które niesie za sobą medytacja.

Przeczytaj również dwa poprzednie artykuły z serii o medytacji:

Jak zabrać się za medytację (na poważnie)? [część I]

Medytacja – jaki rodzaj praktyki jest idealny dla ciebie? [część II]

Ci, którzy są na początku swojej medytacyjnej drogi tak naprawdę nie wiedzą w jaki sposób medytować, aby robić to właściwie. Mówi się, że każdy ma na to swój sposób, ale mimo wszystko istnieje szereg błędów, których nie należy powielać. Jeśli się im przyjrzymy, będziemy w stanie połączyć się z własną duszą, swoim wyższym ja.

Powielając błędy, blokujemy siebie sami na doświadczanie wszystkich korzyści związanych z medytacją.

Źródło: unsplash.com

Przyjrzyjmy się błędom, jakie najczęściej popełniamy:

1. USILNIE CHCESZ SIĘ SKONCENTROWAĆ

Medytacja wymaga koncentracji, owszem, ale kiedy za bardzo próbujemy się skoncentrować, wtedy blokujemy się na doświadczanie. Wkładamy w to tak wiele wysiłku, że praktyka nas męczy, zniechęca i nie daje poczucia dobrze zrobionej pracy. Z kolei zbyt mała koncentracja prowadzi do zasypiania – dlatego niezwykle ważne jest to, aby wypośrodkować poziom koncentracji. Do tego oczywiście trzeba praktyki i słuchania własnego ciała. Tylko wtedy możemy osiągnąć stan, który nie wymaga od nas większego wysiłku.

2. BŁĘDNE OCZEKIWANIA

Albo oczekiwania w ogóle – medytacja niesie za sobą cały szereg korzyści, i jest szansa, że regularna praktyka zupełnie przewróci twoje życie do góry nogami i ułoży na nowo, z poczuciem sensu. Niestety, zbyt często chcemy efektów teraz i natychmiast, co prowadzi do oczekiwań, często błędnych i zawyżonych. Podczas praktyki pozwól sobie na to, aby nie mieć oczekiwań, aby wszystko przepłynęło obok. W przeciwnych razie, przegapisz w medytacji miejsca, które dają ci wolność i swobodę.

3. KONTROLA

Ego usilnie próbuje przejąć kontrolę nad twoją praktyką medytacyjną. Ego nie lubi zmian, ceni sobie kontrolę i stały stan rzeczy. Dlatego medytacja, w której odpuszczamy, jest dla nas podświadomym zagrożeniem. Bo medytacja z definicji polega na tym, aby puścić kontrolę i pozwolić wszystkiemu płynąc z prądem, aby wszystko zmieniało się tak, jak powinno (czyli nie tak, jak życzy sobie ego!). Naucz się obserwować siebie bez czynnego udziału.

4. NIE MASZ DO SIEBIE ZAUFANIA

Musisz wiedzieć, że twoje prawdziwe ja jest idealne – piękne, mądre i dobre. Musisz temu zaufać, w przeciwnym razie stworzysz fałszywy obraz samego siebie. Wtedy ciężko o odpoczynek w stanie medytacji. Przestań szukać dowodów na to, że jesteś najlepszą wersją siebie w tym momencie. Daj sobie pozwolenie na bycie szczęśliwym, na bycie kochanym i kochającym. To zdecydowanie wpłynie na twoją pewność siebie.

5. NIE IDŹ NA SKRÓTY

Często powołując się na duchowość, uciekamy od uczuć, które prędzej czy później będą musiały do nas wrócić. Takie działanie sprawia, że praktyka jest nieefektywna, mało skuteczna i wbrew pozorom, spowalnia nasz rozwój duchowy. Nie idź na skróty i nie omijaj swojej emocjonalnej strony. Koncentruj się na swoim ciele podczas medytacji, połącz się z emocjami, postaraj się o pełne uziemienie.


Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjne, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…


6. NIE SPIESZ SIĘ

Medytować można w każdej chwili i z braku laku lepiej praktykować medytację podczas mycia naczyń niż nie praktykować jej wcale. Mimo tego, zadbaj o to, aby znaleźć czas na dobrze zrobioną praktykę – najlepiej siedzącą, w sprzyjającym otoczeniu. Taki rodzaj medytacji pomaga pogłębiać doświadczenia duchowe. Nie spiesz się, daj sobie czas, daj sobie przestrzeń. Najlepiej godzinę – po około 15 minutach praktyki, zauważysz, że wchodzisz na kolejny poziom połączenia z własnym ja.

7. WSZYSTKO WIESZ NAJLEPIEJ

Słuchając swojego ciała, jesteś w stanie wiele rzeczy naprostować i poprawić. Ale nic nie zastąpi prawdziwego instruktora, który razem z tobą zanurzy się w praktykę medytacji. Uważaj tylko na tych, którzy czerpią z instruktarzu wyłącznie korzyści materialne. Poszukaj kogoś, kto faktycznie czuje powołanie do nauczania praktyki medytacji.

8. PORA DNIA

Medytowanie nie ma określonej pory dnia. Jednak o określonych porach praktyka może być bardziej efektywna. Wcześnie rano, gdy nikt nie przeszkadza, lub w późnych godzinach nocnych, kiedy nie dzieje się nic, co by zajmowało nasza uwagę, medytacja może być dużo łatwiejsza, lepsza i głębsza. Spróbuj medytacji o różnych porach dnia – medytowanie o 4 rano daje inne wrażenia niż to o północy lub 15 po drugiej w nocy. Zauważysz, że zupełnie inaczej pracujesz z energią i łatwiej wejść we właściwy stan medytacji.

9. ODPUŚĆ SOBIE REKWIZYTY

Oczywiście rekwizyty mogą pomóc w praktyce medytacji, ale zbyt wielka ich ilość może rozpraszać i skupiać myśli nie tam, gdzie trzeba. Niektórzy praktykujący ludzie używają maty, specjalnej poduszki, wody święconej, muzyki, ołtarza, świec, specjalnego oświetlenia, koralików i wielu innych rzeczy, bez których tak naprawdę można się obejść. Rozważ ograniczenie rekwizytów do minimum. Medytuj samodzielnie, bez pomocniczych materiałów.

10. ZATRZYMANIE SIĘ W MIEJSCU

Praktykę medytacji można rozszerzać, rozwijać i pogłębiać. Medytacja staje się rutyną, którą warto wprowadzać w różnych odcinkach dnia, o różnych porach, aby sprawdzić które momenty są dla nas najlepsze. Jeśli utkniemy na sprawdzonych schematach, wtedy jest szansa, że nie rozwiniemy się możliwie najpiękniej. Celem medytacji jest jej przeżycie, usunięcie linii między praktyką a brakiem praktyki. Wprowadzenie praktyki do codzienności jak coś tak oczywistego jak mycie zębów. Rozszerz swoje postrzeganie duchowości na więcej aspektów niż tylko oficjalna praktyka. Medytacja to styl życia, powinna przeplatać się z codziennością.

Może cię również zainteresować artykuł: 13 (i więcej) symptomów przebudzenia duchowego

Nadine Lu


Źródła:
lifecoachcode.com/2018/06/05/mistakes-we-all-make-during-meditation/
lifehack.org/articles/lifestyle/common-meditation-mistakes-you-can-avoid-now.html
zacznijzyc.net/a118/
bezego.com/2013/04/14/medytacja-siedzenie-problemy-poczatkujacych/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram