Nazwa Kaizen wywodzi się z Japonii i oznacza dobrą zmianę. Stałe samodoskonalenie jest drogą do sukcesu oraz pełnego wykorzystania swojego potencjału. Poznaj zasady filozofii zmiany życia na lepsze z Kraju Kwitnącej Wiśni.
15 zasad Kaizen
- Sprawdzaj i podważaj utarte schematy. Jeżeli wszyscy od dawna funkcjonują w ten sam sposób, warto zastanowić się, czy nie można czegoś zrobić lepiej, zamiast wierzyć na słowo, że stosowana metoda jest najlepszą z możliwych. Korzystnym działaniem jest weryfikacja prawd zawartych we wszelkich wierzeniach, tradycjach i przekonaniach, a w szczególności w tych przekazach, które mogą być dla nas najbardziej ograniczające.
- Nie upieraj się przy jednym rozwiązaniu. Kiedy pozostawiasz swój umysł otwarty, masz szansę znaleźć, usłyszeć lub zaczerpnąć wiedzy, która przychodzi do ciebie z zewnątrz.
- W każdej sytuacji zachowaj pozytywne nastawienie. Nie pozwól na to, by czarnowidztwo zdominowało twoje myślenie. Kiedy uwierzysz, że czegoś nie możesz lub nie potrafisz zrobić, przegrasz. Możesz w danej chwili nie mieć jakiejś umiejętności, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś właśnie teraz zaczął się uczyć. Jak wiadomo, nie od razu Rzym zbudowano.
- Dostrzegaj w problemach szansę na samodoskonalenie. Problemy to nadarzająca się okazja do rozwoju mentalnego, emocjonalnego i duchowego, wzniesienia swojej wiedzy na wyższy poziom oraz przekroczenia ograniczających przekonań.
- Rozwijaj swoją mądrość w obliczu trudności. Prawdziwa mądrość polega na dogłębnym zrozumieniu rzeczy, poprzez połączenie wiedzy, rozsądku, intuicji i doświadczenia. Najszybszą drogą do zdobycia mądrości, o ile nie jedyną, jest nauka poprzez doświadczenie. Pokonywanie napotykanych trudności jest wspierające dla naszego rozwoju. Gdy burza ucichnie i wyjdzie słońce, staniesz się silniejszy, bardziej dojrzały i pewny siebie.
- Jeżeli na twojej drodze pojawi się jakaś kłoda zastanów się w jaki sposób możesz ją usunąć, a nie dlaczego nie możesz tego zrobić. Myśl w kategoriach „chcieć to móc”.
- Gdy sytuacja układa się nie po twojej myśli, nie obwiniaj swojego otoczenia. Trwanie w pozycji ofiary, jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Ofiara nieświadomie pozbawia się całej osobistej mocy.
- Mierz wysoko. Pamiętaj o tym, by postrzegać siebie jako człowieka, który ma pełne prawo do tego, by osiągnąć życiowy sukces. Jesteś wart wszystkiego co najlepsze.
- Nie czekaj na idealny czas, nie czekaj aż staniesz się idealny. Zacznij korzystając z dostępnych zasobów i realizuj swoje marzenia. Idź naprzód małymi krokami. Powoli buduj swoje przyszłe imperium. Zacznij od robienia małych rzeczy prowadzących do celu i konsekwentnie je uskuteczniaj, dzień po dniu, aż wejdą ci w nawyk.
- Nie bój się popełniania błędów. Jeżeli dostrzeżesz błąd, natychmiast go popraw. Błędy są integralną częścią każdego sukcesu. Kiedy np. ćwiczysz uważność i przez chwilę dasz ponieść się emocjom, nie obwiniaj się, zaakceptuj to i powróć do swojej praktyki.
- Pytaj pięć razy „dlaczego?”, by dotrzeć do sedna każdego problemu.
- Czytaj co najmniej godzinę dziennie. Oglądaj filmy, webinary, dokształcaj się, pracuj nad swoim wnętrzem. Działania staną się cennym zasobem, który będzie w pozytywny sposób przejawiać się w twoim życiu.
Listę webinarów Akademii Ducha znajdziesz tutaj: www.ekademia.pl/produkty/akademiaducha
Książki wypełnione wartościową wiedzą znajdziesz w naszym sklepie: sklep.akademiaducha.pl/pl/c/Ksiazki/17
Filmy Wiedźmy Anji możesz natomiast obejrzeć m.in. na naszym kanale youtube: www.youtube.com/AkademiaDucha
- Wprowadzanie pozytywnych zmian nigdy nie ma końca. Obserwuj siebie i swoje otoczenie, bądź uważny i otwarty. Kiedy dostrzeżesz możliwość rozwoju, nie zwlekaj, od razu zacznij wdrażać kolejne pomysły w życie.
- Baw się z Kaizen swoim życiem. Nie skupiaj się na lęku o przetrwanie, dostrzeż w zmianie szansę na rozwój. Zawsze rozpoczynaj doskonalenie od samego siebie, później wprowadzaj zmiany w życiu, a nawet na całym świecie.
Nie bój się zmiany na lepsze. Jak to mawiał Lao Tzu: „Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. Jeżeli o czymś marzysz, nie zwlekaj i zrób go TERAZ.
Może również zainteresować cię artykuł: Feng Shui – 12 zasad, które możesz wprowadzić w życie już dziś!
Agnieszka Salwa
Źródło: agileleanlife.com/the-kaizen-rules-you-should-follow-for-constant-improvement