5 ziół doskonałych na depresję, obniżony nastrój i chroniczne zmęczenie

depresję

W okresie jesienno-zimowym prawie każdy z nas boryka się z osłabieniem, zmęczeniem i brakiem chęci do działania. Kiedy czujemy spadek formy i niedostatek apetytu, nawet na własne przyjemności, naturalne zioła w formie oleju, naparu czy nalewki będą najlepszym lekarstwem na depresję, zmęczenie czy zły nastrój.

Niestety, każdy raz na jakiś czas doświadcza negatywnych emocji, nadmiaru stresu i stanu przygnębienia. Zmienna pogoda, deszczowa aura i zimny wiatr sprzyjają apatii i rozgoryczeniu. Dodatkowo poziom stresu zwiększa się z powodu nieprzyjemnych sytuacji w pracy lub w domu. Kiedy sytuacja nas przerasta, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych przodków. Używali oni tylko i wyłącznie darów natury i jej składników. Działanie ziół jest znacznie łagodniejsze, mniej szkodliwe dla organizmu, a przede wszystkim utrzymuje się zdecydowanie dłużej, niż działanie preparatów z apteki czy smolistej kawy.

Może cię również zainteresować artykuł: 5 skutecznych sposobów na jesienno – zimową chandrę!

Cudowne zioła na spadek formy

Na naszej planecie znajduje się wiele ziół, które w naturalny sposób pomagają wyleczyć depresję czy jesienną chandrę. Potrafią one również za sprawą zawartych w sobie składników dodać energii i wigoru.

DZIURAWIEC ZWYCZAJNY

Dziurawiec zwyczajny:  By Niepokój Zbigniew [CC BY-SA 4.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Charakterystyka rośliny:

Ziele dziurawca możemy znaleźć w całej Polsce. Rośnie na leśnych polankach, polach i suchych łąkach. Ziele to może osiągać nawet do 60 cm wysokości. Jego kwiaty przybierają żółty kolor, a liście kształt elipsy. Dziurawiec zwyczajny kwitnie nieprzerwanie od czerwca, aż do września.

Właściwości i zastosowanie:

Roślina ta zawdzięcza swoje właściwości garbnikom katachinowym. Składnik ten ma podobne działanie do witaminy P. Dziurawiec, posiada również flawonoidy, pektyny, węglowodany i wiele korzystnych soli mineralnych. Dzięki swoim składnikom, roślina ma właściwości antybakteryjne, zwalcza drobnoustroje, poprawia stan drobnych naczyń krwionośnych, leczy odmrożenia i oparzenia, a przede wszystkim pomaga w leczeniu depresji, nerwic oraz stanów lękowych, skutecznie regulując poziom serotoniny.

Uwaga, dziurawiec sprawia, że nasz układ nerwowy staje się nadwrażliwy na światło słoneczne, toteż zdecydowanie odradzamy przyjmowanie go i wychodzenie na słońce.

Przepis na olej z dziurawca:

Olej z dziurawca stosowany doustnie poprawia wydajność intelektualną, usuwa stany znużenia i depresji, znosi również niepokój nerwowy i nastrój przygnębienia.

Do wykonania oleju, potrzebne są szczyty pędów z kwiatami i pączkami, mogą być one suszone lub świeże. Używamy proporcji, pół szklanki ziela na 200ml oleju lub oliwy. Świeże kwiaty dodatkowo należy posiekać na drobne kawałki. Układamy pędy warstwami do odpowiednio dużego słoja. Każdą z cienkich warstw powinniśmy opryskać delikatne spirytusem. Nie należy ubijać i ściskać ciasno dziurawca. Słój zamykamy i odstawiamy na piętnaście minut pod działaniem alkoholu. Następnie dolewamy do mieszanki olej lub oliwę w temperaturze pokojowej. Zamykamy słoik i wystawiamy go na działanie promieni słonecznych. Taka mieszanka po około 14 dniach powinna nabrać czerwonego odcienia, potem wystarczy przecedzić i przefiltrować olej, przelać w zaciemnioną butelkę i odłożyć w ciemne chłodne miejsce.

LAWENDA

Źródło: pixabay.com

Charakterystyka rośliny:

Lawenda rośnie w całym rejonie Morza Śródziemnego, ale i nie tylko. Możemy znaleźć ją również w Polsce. Najlepiej czuje się na słonecznych i ciepłych stanowiskach. Dorasta do około 70 cm wysokości. Posiada kwiaty o różnych odcieniach i barwach.

Właściwości i zastosowanie:

Lawenda zawiera olejki eteryczne o złożonej budowie, które wpływają korzystanie na układ nerwowy. Relaksujący zapach lawendy łagodzi skutki stresu, niweluje stany lękowe i rozluźnia, a w przypadku zmęczenia działa pobudzająco oraz wspomaga aktywność umysłową. Pobudza również wydzielanie soków trawiennych, zwalcza drobnoustroje i łagodzi różnego rodzaju bóle. Lawendę można stosować w formie olejków do kąpieli, masażu czy naparów, ale nie tylko, roślina ta świetnie sprawdza się także w kuchni jako przyprawa.

Przepis na olejek z lawendy:

Olejek z lawendy może być stosowany jako aromat do pobudzająco-łagodzącej kąpieli lub jako smarowidło na skórę podczas bólu mięśni.

Do stworzenia olejku, potrzebne są suszone kwiaty lawendy lub świeże, które uprzednio trzeba bardzo dobrze ususzyć. Ususzone kwiaty wkładamy do odpowiednio dużego słoika i zalewamy oliwą z oliwek lub olejem migdałowym czy słonecznikowym, tak aby zalewa pokryła wszystkie składniki. Słój zamykamy i umieszczamy w słonecznym miejscu na około 5-6 tygodni. Gdy mikstura się przegryzie, wyciągamy i filtrujemy resztki rośliny. Wlewamy olejek do ciemnej butelki, zamykamy i przechowujemy w ciemnym miejscu.

CYTRYNIEC CHIŃSKI

Cytyrniec: By Баранчук-Червонный Лев [CC BY-SA 3.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Charakterystyka rośliny:

Cytryniec chiński ze względu na swoją wytrzymałość nadaje się do uprawy na terenie całego kraju. Rośnie wolno, jego łodygi są giętkie i mogą sięgać nawet do 15 m. Dlatego rosnąca roślina wymaga pergol lub altan. Najlepiej rośnie na stanowiskach lekko zacienionych i osłoniętych od wiatru. Owoce przybierają barwę czerwoną i kształt kulki.

Właściwości i zastosowanie:

Cytryniec chiński dzięki dużej ilości witamin, przeciwutleniaczy i witamin wzmacnia organizm, poprawia samopoczucie i koncentrację. Jest to roślina, która skutecznie radzi sobie ze zmęczeniem i stosowana jest jako środek dodający sił witalnych, zwalczający przygnębienie i znużenie. Swoje zastosowanie w medycynie naturalnej znalazły dojrzałe czerwone kuliste jagody, nasiona oraz suszone owoce cytryńca.

Przepis na nalewkę z owoców cytryńca:

Taką nalewkę możemy popijać w niewielkich ilościach gdy dopadnie nas chandra i zmęczenie. Dodatkowo podleczy ona nasze oczy oraz poprawi pracę wątroby.

Owoce cytryńca płuczemy i dobrze wycieramy. Wkładamy je do odpowiednio dużego gara. Na dwie szklanki owoców potrzebujemy 1 szklanki wody, ¾ szklanki cukru i pół litra alkoholu. Owoce w garze delikatnie rozgniatamy, dodajemy wodę i cukier, doprowadzamy do wrzenia i na bardzo małym ogniu podgrzewamy do rozpuszczenia się cukru. Zimny płyn z gara przelewamy do słoja i zalewamy alkoholem. Mieszamy składniki i zakręcamy. Wstawiamy do ciemnego miejsca na około 3 tygodnie. Kiedy nalewka się przegryzie przecedzamy ją i przelewamy do butelki.

ROZMARYN

Źródło: pixabay.com

Charakterystyka rośliny:

W Polskich warunkach rozmaryn uprawiany jest w doniczkach i osiąga do 30 cm wysokości. Posiada sztywne, podobne do igieł listki w kolorze bladej zieleni. Uwielbia stanowiska ciepłe i nasłonecznione.

Właściwości i zastosowanie:

Roślina ta posiada w sobie tak zwany kwas rozmarynowy, który zapobiega depresji, a jednocześnie uspokaja i zmniejsza poziom stresu. Zwalcza również bakterie i grzyby, działa przeciwzapalnie i chroni przed wolnymi rodnikami. Picie naparu z rozmarynu dodatkowo poprawia koncentrację, usprawnia pamięć oraz poprawia pracę układu trawiennego.

Przepis na napar z rozmarynu:

Napar z rozmarynu usprawnia trawienie i rozgrzewa, podnosi ciśnienie oraz dodatkowo poprawia nastrój.

Do stworzenia naparu potrzebujemy jednej gałązki rozmarynu, paru plasterków cytryny, szklankę wrzątku i 2 małe łyżki miodu. Cytrynę i rozmaryn umieszczamy w kubku, zalewamy wrzątkiem. Przykrywamy naczynie i czekamy około 5 minut aż mikstura się zaparzy. Kiedy uznamy, że napar jest już gotowy dosładzamy go miodem.

BAZYLIA

Źródło: pixabay.com

Charakterystyka rośliny:

Bazylia jest rośliną jednoroczną i rozwija się skutecznie w domowych warunkach. Dorasta do około 50 cm. Posiada ciemnozielone łodygi, liście przybierają kolor intensywnej zieleni i owalny kształt.

Właściwości i zastosowanie:

Bazylia oprócz powszechnego zastosowania jako przyprawa w kuchni, wykorzystywana jest medycynie naturalnej jako lek na problemy z trawieniem i nerwami. Olejek z bazylii w aromaterapii działa jako środek zmniejszający zmęczenie i służy do walki z depresją. Natomiast żucie liści, zerwanych prosto z krzaka pomaga wyeliminować stres i poprawia nastrój. W formie toniku bazylia usuwa negatywne zmiany skórne, a napar z rośliny oczyszcza oskrzela z zalegających płynów.

Przepis na napar z suszonej bazylii:

Napar można pić podczas złego samopoczucia, początków przeziębienia i podczas bóli stawowych.

Napar możemy wykonać z bazylii świeżej lub suszonej. Wystarczy jedna lub dwie łyżki stołowe suszonej rośliny; w przypadku świeżej, liście trzeba drobno posiekać. Liście wkładamy do kubka i zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i czekamy około 10 minut aż mikstura się zaparzy.

Zioła te są ogólnodostępne, więc zdobycie składników do naturalnego leku na zmęczenie i jesienną depresję, nie będzie trudne. Każdą z tych roślin w formie suszonej bez najmniejszego problemu możemy kupić w dobrym sklepie. A jeżeli najdzie nas chęć, możemy je posadzić u siebie, w ogrodzie, wtedy zawsze będziemy mieć je na wyciągnięcie ręki. Ale musimy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością naparów, olejków czy nalewek. Również kobiety w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią nie powinny na własną rękę leczyć swoich dolegliwości. Wszystkie, nawet naturalne preparaty w zbyt dużych ilościach nie zawsze nam pomogą, a czasem mogą nawet zaszkodzić.

Aniela Frank

***

Akademia Ducha i Wiedźma Anja Anna zapraszają na webinar:

 Depresja – Wygraj z nią! Teraz!

By ten rok nie musiał być dla nas złamany Depresją i przeleżany w trybie „Przetrwać” aż do marca, należy działać już teraz! Z pomocą Magii i Istot Anielskich dowiesz się, jak najlepiej sobie pomóc i jak pomagać innym w stanach bezradności i niemocy.

W programie zajęć między innymi:

* Czy to Depresja, czy może zwyczajne zmęczenie? Przetestuj!
* Biochemia organizmu – jak pomóc sobie suplementami, ziołami, aktywnością fizyczną, mudrami, prostymi zabiegami codziennymi
* Alchemia – jak transfigurować niemoc i odrętwienie w motywację i działanie, którędy doprowadzić do Przemiany i jak odzyskać energię
* Chemia – zatrucie organizmu, odtruwanie wątroby i układu immunologicznego, pozbywanie się metali ciężkich
* Codzienne motywatory – metody na stworzenie w sobie energii
* Ochrona Archanioła Zadkiela – by wszystko było dla Ciebie nauką i wartością, lecz by zabezpieczyć Cię przed utratą energii
* Sposoby magiczne na pozbycie się depresji
* Sposoby magiczne na pomoc osobie z depresją

(Webinar będzie nagrywany, jeśli z jakiś powodów nie możesz być z nami na żywo, szkolenie po wykupieniu dostępu będziesz mógł obejrzeć w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie).

depresja

Źródła:
zdrowie.tvn.pl/a/dziurawiec-dzialanie-wlasciwosci-przepisy-na-olej-sok-i-herbate
hajduczeknaturalnie.pl/olej-z-dziurawca/
ziolowyporadnik.pl/ziola/bazylia/
deccoria.pl/artykuly/poradniki/ziola-na-dobry-nastroj-i-nie-tylko-15-1478
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/cytryniec-chinski-wlasciwosci-lecznicze-i-dzialanie-nalewka-z-cytrynca-aa-dSxP-Peh3-cA88.html
www.e-ogrodek.pl/a/lawenda-jako-ziolo-i-przyprawa-kiedy-i-do-czego-przyda-sie-nam-lawenda-19710.html
zdrowyportal.org/9981/ziola-na-humor-ziola-na-poprawe-nastroju-naturalne-antydepresanty/
ziola-na.net/energie/
poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/rozmaryn-i-olejek-rozmarynowy-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-aa-UhXF-2bJy-dP1a.html
tipy.interia.pl/artykul_26397,wspaniale-wlasciwosci-herbaty-z-rozmarynu.html
pytamy.pl/kat,23,title,jak-zrobic-olejek-lawendowy,pytanie.html

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

2 thoughts on “5 ziół doskonałych na depresję, obniżony nastrój i chroniczne zmęczenie


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram