Jak zabrać się za medytację (na poważnie)? [część I]

Medytacja to trening świadomości i uzyskanie zdrowego poczucia perspektywy. Nie wyłączysz medytacją myśli i uczuć, ale zrozumiesz je i spojrzysz na nie świeżym okiem. Medytacja to umiejętność jak każda inna – trening sprawia, że nabierasz doświadczenia i czujesz się coraz pewniej. To tak jak trening mięśni: trzeba praktyki i konsekwencji aby je wyćwiczyć.

Medytacja łączy nasze ciało, duszę i serce, aby w rezultacie osiągnąć prawdziwy, wysoki potencjał. Tylko… jak osiągnąć ten stan?

Najważniejsza sprawa w kwestii medytacji – nie ma uniwersalnych reguł i zasad, które działają na każdego. Każdy powinien indywidualnie podejść do sprawy i znaleźć swój sposób na medytację, praktykowanie świadomości i rozwój duchowy. W medytacji nie można osiągnąć mistrzostwa, ale można się w niej odnaleźć i dzięki niej zharmonizować.

Istnieją jednak pewne istotne wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, aby wypracować swój własny styl medytowania. Wraz z tym, jak będziesz nabierać praktyki i doświadczenia, zrozumiesz, że medytacja kształtuje się zgodnie z potrzebami i możliwościami praktykującego. Czyli – twoimi.

Może cię również zainteresować artykuł: Mantry – dlaczego i którą warto praktykować? (Spis popularnych Mantr wraz z przykładami)

ZNAJDŹ SWOJE MIEJSCE

Możesz medytować wszędzie, ale dobrze jest znaleźć miejsce, które będzie służyło medytacji, będzie się kojarzyło ze spokojnym oddechem i do którego będzie można wracać. To musi być przestrzeń w której czujesz się dobrze i jesteś zrelaksowany. Najlepiej, jeśli nie wiążą się z nim żadne inne skojarzenia – ciężko jest medytować przy biurku przy którym pracujesz, ale już miękkie siedzisko przy oknie lub puchata poduszka na dywanie mogą zorganizować przestrzeń w taki sposób, że będziesz mieć swój kąt do medytowania. Na początek najlepiej poszukaj swojej przestrzeni na zewnątrz. Zdecydowanie łatwiej medytuje się w otoczeniu natury. Jeśli masz ogród albo zaciszny balkon czy taras, to tam w pierwszej kolejności oddawaj się medytacji.

ZNAJDŹ SWÓJ CZAS

Sprawdź w jakich porach najłatwiej oddasz się skupieniu. To musi być czas, kiedy nikt ci nie przeszkadza, bo podczas medytacji musisz być wolny, niedostępny. Nic nie powinno cię rozpraszać. Niestety, proces medytacji może być zakłócony przez najmniejszą niedogodność. Twój umysł musi potrafić się wyciszyć, zrelaksować i oddać medytacji. Jedni wolą medytować wczesnym rankiem, kiedy świat jeszcze śpi, inni późną nocą, kiedy dopiero zasypia. Jeszcze inni medytują w trakcie dnia.

ZNAJDŹ SWOJĄ POZYCJĘ

Siedzenie po turecku nie jest jedyną właściwą pozycją do medytacji. W rzeczywistości można medytować w każdym ułożeniu ciała, nawet wprawiając je w ruch (np. podczas biegania). W wyborze pozycji do medytowania najważniejsze jest to, aby znaleźć taką w której będzie ci wygodnie, ale jednocześnie w której nie zaśniesz oddając się głębokiemu relaksowi. Spróbuj wszelkie pozycje siedzące i leżące, ułóż ciało tak, aby nie skupiać się na niedogodnościach wynikających z pozycji.

ZNAJDŹ SWOJE FLOW

Zanim oczyścisz swój umysł, przez głowę będzie przepływać milion niepołączonych, zupełnie oderwanych od kontekstu myśli. Będą przeskakiwać i próbować cię zaczepiać, abyś poświęcił im swoją uwagę. Pozwól im przepłynąć, skupiając się na oddechu. Niech one wszystkie popłyną dalej, zostawiając cię z cudowną pustką w głowie i głęboką ciszą.

Stań z miejsca osoby trzeciej, obserwuj myśli i uspokajaj umysł.

ZNAJDŹ POWÓD DO WDZIĘCZNOŚCI

Aby odnaleźć się w praktykach medytacyjnych, warto do swojej codzienności dołożyć ćwiczenie wdzięczności. Po każdej sesji medytacyjnej pomyśl o 3 rzeczach za które jesteś wdzięczny tego dnia. Uczucie wdzięczności podnosi wibrację i otwiera nas na wszystko to co najpiękniejsze. Pomaga też w manifestowaniu się intencji. Wdzięczność oczyści cię z negatywnych emocji. Stosowana na koniec medytacji, wzmocni jej działanie i wypełni niewyobrażalnie piękną, czystą energią.

Może cię również zainteresować artykuł: Mindfulness – zaprzyjaźnij się z chwilą obecną i poczuj że żyjesz na 100%

ZNAJDŹ SWÓJ NAWYK

Medytacja przynosi największe korzyści, jeśli jesteśmy w procesie. To oznacza, że nie wystarczy praktykować jej przez tydzień i odpuścić. Kluczem jest regularność. Jeśli bierzesz się za medytację, zadbaj o to, aby stała się ona twoim stylem życia i całkowicie wrosła między obowiązki i codzienne wyzwania. To ważne, bo medytacja nie jest czymś co daje natychmiastowe namacalne korzyści. Znajdź dla siebie kilka minut dziennie – 10, 15 wystarczy aby po kilku tygodniach zaobserwować niesamowite rezultaty jakie przynosi zapadanie się w głąb siebie.

W części drugiej artykułu opiszemy popularne i skuteczne techniki medytacji.

Nadine Lu & PS

Źródło:
lifecoachcode.com/2012/11/21/the-4-fun-types-of-meditation/
lifecoachcode.com/2014/01/27/7-essential-tips-how-to-meditate-properly/
headspace.com/meditation-101/what-is-meditation
www.freemeditation.com/meditation-basics/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram