Krytyka – Krótki przewodnik po tym, jak sobie z nią radzić

Krytyka

Krytyka. Nikt jej nie lubi, ale w mniejszym lub większym stopniu stosuje ją każdy. Jak sobie poradzić z krytyką i jak ją przepracować z korzyścią dla siebie? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

TO, NA CO MASZ WPŁYW

Nie mamy cudownej mocy, która umożliwi nam kontrolowanie tego, co powiedzą i co myślą sobie na nasz temat inni ludzie, ale mamy wpływ na coś dużo istotniejszego – kontrolujemy reakcję. Jeśli spotykamy się z krytyką lub niepochlebną opinią, możemy odpowiednio na nią zareagować, odpowiednio dużo z niej wyciągnąć i zachować dla siebie, możemy się też dowiedzieć o sobie czegoś nowego. Co więcej, możemy ją też zaakceptować, olać, odpuścić czy uwolnić. Tylko od nas zależy co zrobimy z krytyką. Jak sobie poradzić z opinią innych? W końcu wszyscy automatycznie bronimy się, gdy czujemy się zaatakowani. Poniżej krótki przewodnik dla tych, którzy chcą nabrać odporności na krytykę i dalej robić swoje.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak pokochać siebie i co zmieni się w naszym życiu, kiedy to się stanie

Co możesz zrobić, aby powstrzymać eskalację swojej reakcji na krytykę?

  • Oddychaj

Czy wiesz, że rozluźniając ciało, możesz zyskać spokój? Zamiast przyjmować postawę defensywną, zamiast się spinać i denerwować, weź głęboki oddech i uspokój się.

  • Słuchaj

Najpierw wysłuchaj, co dana osoba ma ci do powiedzenia. Nie przerywaj, nie poprawiaj, nie obalaj. Najpierw zobacz z czym dokładnie przyszło ci dyskutować. Jeśli prawda jest po twojej stronie, to i tak nie dotrze do rozmówcy teraz, kiedy jest w amoku. Zostaw sobie pole do dyskusji na konstruktywną rozmowę podczas której nie będziesz musiał się bronić.

  • Weź odpowiedzialność

Przeproś za to, za co powinieneś przeprosić. Weź odpowiedzialność, aby przejść z trybu walki do trybu współpracy i do zakończenia konfliktu.

  • Znajdź czasoprzestrzeń na rozmowę

Jeśli nie możesz odbyć tej nieprzyjemnej rozmowy teraz, poinformuj swojego rozmówcę, że wrócicie do tematu, kiedy będziesz mógł jej poświęcić 100% uwagi. Jeśli jesteś zbyt zmęczony, zbyt zajęty, albo po prostu nie czujesz się na siłach, przeproś i zaproś w innym terminie.

  • Powiedz “stop” obelgom

Nie pozwól na to, aby cię obrażano. Wyjdź ze schematu prostymi słowami: chcę usłyszeć co ci przeszkadza, ale musisz rozmawiać ze mną z szacunkiem. Tym samym grubą kreską oddzielisz niekulturalne zachowania od sensu rozmowy.

  • Pytaj

Nie możesz przyjąć, zaakceptować, ani zignorować krytyki, jeśli nie rozumiesz jej sensu, ani nie słyszysz jej poprawnie. Kiedy stoisz w ogniu krytyki, koniecznie spróbuj się zatrzymać i oddzielić to co ktoś mówi, od tego co sądzisz na ten moment na ten temat. Uważnie słuchaj, powtórz to co usłyszałeś i zapytaj o szczegóły. Im  więcej zrozumiesz tym łatwiej będzie ci ocenić krytykę i podjąć odpowiednie działania.

  • Oceń źródło

Niektórzy używają konstruktywnej krytyki, ale są też tacy, którzy dowartościowują się poniżając innych. W takich przypadkach krytyka odzwierciedla niepewność krytykanta. Bardzo często zachowania tego typu to walka z samym sobą. Krytykant projektuje swoje błędy na innych, a więc swoje wady, błędy i niedoskonałości będzie widział w tobie, zamiast w sobie.

  • Trafna krytyka

Czy ta krytyka jest słuszna? Czy możesz wykonać jakąś pracę w kierunku poprawy siebie samego? Czy osoba krytykująca jest dla ciebie ważna? Czy ta opinia coś dla ciebie znaczy, czy nie? Czy problem wymaga rozwiązania? Czy jego rozwiązanie przyniesie jakieś korzyści lub satysfakcję, czy raczej będzie dla ciebie kłopotliwe? Ustal, czy krytyka jest trafna, słuszna i czy chcesz coś z nią zrobić.

TO, CO MOŻESZ ZROBIĆ DLA SIEBIE

Co możesz z krytyki wyciągnąć dla siebie? Krytyka jest przydatna, pod warunkiem, że wiesz jak ją przerobić na swoją korzyść. Jeśli jesteś samoświadomy i zdeterminowany, zdobędziesz nowe doświadczenia i sprawdzisz się w nowej sytuacji. Bo krytykę można przekuć na coś konstruktywnego, a nie destruktywnego. Wszystko zależy od ciebie.

Rozwój osobisty:

  1. Możesz rozebrać na czynniki pierwsze niepochlebną opinię i rzetelnie spojrzeć na siebie i swoje działania. To dobry moment na to, aby coś zmienić. Takie podejście uczy pokory.
  2. Przyjmij krytykę jako coś, co pokazuje ci jasno gdzie powinieneś się podszkolić. To pewnego rodzaju nauka.
  3. Krytyka otwiera na nowe pomysły i może być inspirująca.
  4. Ćwiczenie przebaczenia – kiedy spotykasz się z ostrą krytyką, prawdopodobnie znalazłeś się w złym miejscu i w złym czasie, a osoba, która oblewa cię niepochlebnymi opiniami jest sfrustrowana, zła i być może spotkało ją coś nieprzyjemnego. Taki sposób reagowania to najczęściej akt oczyszczania się. Wybaczaj takim ludziom, nie bierz do siebie tego co mówią.

Rozwój emocjonalny:

  1. Będąc w polu minowym krytyki, powinieneś pozwolić sobie na pobycie w dyskomforcie, który odczuwasz. Jeśli nie reagujesz instynktownie, możesz chwilę pobyć z tymi uczuciami. Jak się czujesz? Co się dzieje w tobie właśnie teraz? Pozwól sobie na to. To pozytywnie wpłynie na twój rozwój emocjonalny.
  2. Nabędziesz cenną umiejętność rozwiązywania problemów, bo osoby zrzucające na ciebie swój bagaż emocjonalny podczas konfrontacji obarczają cię swoimi.
  3. Jeśli krytyka uderza w czułe miejsce, to znak, że są w tobie nierozwiązane problemy, które trzeba uwolnić jak najszybciej.

Pewność siebie

  1. otrzymując fałszywą krytykę, czyli taką, która nie jest konstruktywna i nie niesie za sobą nic głębszego, warto nauczyć się reagować z dystansem, bez utraty poczucia własnej wartości. Jeśli wyćwiczysz ten sposób, od razu poczujesz że panujesz nad sytuacją.
  2. Jeśli mimo pewności siebie czujesz się dotknięty, to znak, że warto przepracować temat i dojść do sedna problemu. Musisz dowiedzieć się co się stało i co możesz z tym zrobić.

Czy masz swoje sposoby na opanowanie swojej reakcji na krytykę? Co wtedy robisz? Jak sobie z nią radzisz?

Może cię również zainteresować artykuł: 5 skutecznych sposobów na jesienno – zimową chandrę!

Nadine Lu


Źródła:
tinybuddha.com/blog/how-to-deal-with-criticism-well-25-reasons-to-embrace-it/
psychologytoday.com/us/blog/the-dance-connection/201709/7-steps-dealing-criticism
inc.com/geoffrey-james/how-to-handle-destructive-criticism.html
wikihow.com/Deal-With-Criticism
greatist.com/happiness/how-handle-criticism-pro#4

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram