Duchowe i magiczne drogi Maorysów

maorysi

Maorysi wierzą, że ich pierwszy przodek Kupe, podczas burzy, przypadkiem zawitał na wyspę Nowej Zelandii. Tak się w niej rozkochał, że ściągnął swoich towarzyszy i tak oto w XIII wieku narodziła się kultura maoryska. Szacuje się, że wydarzyło się to tylko około 300 lat przed przybyciem Europejczyków. To niesamowite jak szybko rozwinął się ten lud! Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Cudowność maoryskich legend

Istnieje jeszcze jedna legenda o początkach Maorysów. Według niej bóg Maui pewnego razu podczas połowu ryb użył magicznego haczyka i wyłowił tak ogromną rybę, że potrzebował pomocy swoich czterech braci. Tą rybą była Nowa Zelandia, inaczej nazywana Krajem Długich Białych Chmur lub Krajem Silnego Światła (Aotearoa). Ten sam bóg kiedy indziej jest ptakiem, który ukradł Słońcu ogień i podarował go ludzkości.

Może cię również zainteresować: Szambala – ukryte mityczne królestwo tylko dla wybranych

To jednak nie koniec legend. Pierwszą kobietę stworzył bóg Tane ze swego oddechu i z gliny. Bóg Nieba, Ranga, płacząc stworzył oceany i jeziora na Ziemi. Bóg ten związany jest również z mitem powstania świata – Ranga złączony w miłosnym uścisku z Matką Ziemią (Pape), niestety w tym miłosnym geście nie było miejsca dla wolnego życia ich potomków. W końcu z wielkim trudem rozdzielono zakochaną parę i umożliwiono życie wszystkim ich dzieciom – wszelkim istotom żywym znajdującym się na Ziemi, w tym ludziom. Wojownikami opiekował się Bóg Tu. Zmarli zasiadają w cieniu drzewa na przylądku Reinga i z klifu ostatni raz patrzą na Ziemię. Następnie skaczą, by dostać się do krainy Hawaiiki – Ojczyzny Dusz. Z krainą umarłych wiążę się również Boginii Miru, wymierzająca kary tym, którzy nie podporządkowali się boskim prawom za życia. Wysyła też kuszące duchy do źle postępujących osób i dzikie zwierzęta do tych, którzy łamią nakazy.

Legendy maoryskie są piękne i poetyckie i skrywają w sobie ludową mądrość.

Tatuaże – ślady historii danego człowieka

Kultura Maorysów to etniczne tatuaże (w tym twarzy). Każdy symbol ma swoje znaczenie, a unikatowe wzory tworzą konkretne historie. Tatuowanie to ceremonia przejścia, pełna bólu. Tatuaże wywołują szacunek. To splot duchowości, odwagi i sztuki. Co ciekawe, w tradycyjnym tatuowaniu nie używa się igieł, tylko noży i dłuta wykonywanych z zębów rekina i ostrych kości. Tatuaże na twarzy symbolizują wysoki status społeczny, osiągnięcia życiowe, dziedzictwo i status majątkowy. To również zapis historii przodków.

Gekon, symbol Boga, ma za zadanie chronić przed chorobami i nieszczęściem. Włócznia lub dzida, znaki wojowników, to symbol siły i odwagi. Ocean przedstawia nieznaną siłę, której można się obawiać. Zęby symbolizują mądrość. Słońce to bogactwo, przywództwo i siła. To tylko niewielki wycinek z symboliki maoryskich tatuaży.

O magii i religii – Mana

Kultura Maorysów należy do większej kultury ludów polinezyjskich. Ich wspólnym mianownikiem jest religia. Maorysi budowali domy spotkań, gdzie przebywali wodzowie, ale też przyjmowano tam gości. Przed nimi znajdowały się place (marae), gdzie odbywały się różnego rodzaju uroczystości, w tym religijne. Kapłani nazywani tohunga, sprawiali jednocześnie funkcje religijne, szamańskie i lecznicze. Często też stawali się sędziami w sporach. Dzielili się oni na wyższych i niższych rangą. Jedni zajmowali się obrzędowymi ceremoniami i modlitwami, inni proroczymi wizjami, interpretacją snów, leczeniem i kontaktowaniem się z duchami.

Może cię również zainteresować: Atlantyda – wysoko rozwinięta, mityczna cywilizacja. Co o niej wiemy?

Z religią wiążę się pojęcie Mana – koncepcja energii, tajemnicza siła, która przenika całą rzeczywistość. Znajduje się w przedmiotach i ludziach, gdzie jest odpowiednikiem naszego pojęcia duszy, ale też wewnętrznej siły i charyzmy. To energia, która przybywa i ubywa, można ją zdobywać z pomocą praktyk magicznych, jak i tracić lub chronić się przed jej utratą. Miała trzy poziomy – zwykły, umożliwiający normalne życie; Mana – Mana, umożliwiający jasnowidzenie, prorocze sny, wróżenie; i ostatni, boski poziom Mana – Ioa, odpowiedni dla cudów.  Z pojęciem Mana wiązało się także z tabu, religijnymi zakazami. Nie wolno było dotykać pewnych przedmiotów, przebywać w pewnych miejscach i wykonywać pewnych czynności przez zwykłych ludzi. Wierzono również, że zabierając przedmiot czarownika lub wojownika, zabiera się część jego many.

Mana była również siłą mocy myśli. Im więcej skupiasz się na czymś, tym większą energią to zasilasz. Stąd myśli mają wpływ na kreowanie rzeczywistości wokół. A nam powinno zależeć na tworzeniu pozytywnych myśli, kreujących naszą wymarzoną rzeczywistość. W przeciwnym razie będziemy zasilać energią nasze problemy i pomnażać je. Z pewnością warto zastanowić się nad tym i współcześnie.

Może cię również zainteresować: Huna – 7 zasad w teorii i praktyce

Arunika

Bibliografia:
mojetatuaze.pl/tatuaze-maoryskie-znaczenie/
tattooers.net/pl/a/tatuaz-maoryski/
tajemnicebogow.cba.pl/oceania2.html
zwierciadlo.pl/lifestyle/turystyka/kraj-silnego-swiatla
ezoteryka-magia-okultyzm.blogspot.com/2015/04/huna-roa-magia-religia-uzdrawianie.html

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

One thought on “Duchowe i magiczne drogi Maorysów


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram