Niedojrzałość emocjonalna – po czym rozpoznać Piotrusia Pana?

niedojrzały

Znasz może kogoś, kto zatrzymał się na wieku dziecięcym i emocjonalnie nadal chodzi do podstawówki? Mali-dorośli przedzierają się przez życie z pretensją i zaskoczeniem godnym przedszkolaka. Cechy, które powinny się kształtować wraz ze zdobytym doświadczeniem, zamierają – zostają na poziomie dziecka. A może sam jesteś niedojrzały, ale nie dopuszczasz do siebie smutnych faktów?

Niedojrzałość emocjonalna to stan, w którym osoba nie zrezygnowała z pragnień i fantazji, które ukształtowała w wieku dziecięcym. Osoby niedojrzałe nie odbierają świata takim jaki jest, ale naginają rzeczywistość, bo wychodzą z założenia, że wszystko na świecie stworzone jest z dedykacją dla nich. To wokół nich kręci się życie, to oni są pępkiem świata i to dla nich wstaje słońce każdego ranka. Takie zachowanie jest destrukcyjne nie tylko dla jednostki, ale również dla jej otoczenia. O ile zachowanie w sobie pierwiastka dziecka pozwala znajdować radość w codzienności, tak utknięcie w dzieciństwie sprawia, że nie potrafimy odpowiedzialnie podejść do życia.

Po drugiej strony barykady mamy osoby dojrzałe – takie, które podchodzą poważnie do życia, znają swoje miejsce na ziemi. Osoby takie są stabilne i pewnie realizują się w życiu. Nie oczekują, a pracują. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o cechach osoby dojrzałej, koniecznie sprawdź ten artykuł:

Zestaw cech dojrzałego człowieka – sprawdź, czy czegoś ci brakuje!

Po czym poznać, że osobowość, z którą mamy do czynienia jest osobowością niedojrzałą? Skąd wiemy, że mamy do czynienia z wiecznym chłopcem lub wieczną dziewczynką?

Sprawdźmy, po jakich cechach możemy rozpoznać Piotrusia Pana i jego damski odpowiednik:

CECHA 1: Piotruś Pan w centrum wszechświata

Osoba dorosła, która z namaszczeniem pielęgnuje w sobie cechy dziecka to klasyczny przykład osobowości niedojrzałej. Taki typ potrzebuje być wiecznie animowany i pobudzany przez otoczenie. Musi widzieć podziw w oczach innych, regularnie potrzebuje być obsypywany brokatem i polany lukrem, musi się upewniać o tym, że ma pełną akceptację otoczenia. Piotruś Pan musi być w centrum wszechświata – wszystkie potrzeby muszą być spełnione jeszcze zanim na dobre zostaną wygłoszone.

Źródło: unsplash.com

CECHA 2: Brak decyzyjności

Podejmowanie decyzji (zaczynając od drobnych, jak “co dzisiaj na obiad?”, po poważne “gdzie się przeprowadzam?”) to najbardziej problematyczna część życia osoby niedojrzałej emocjonalnie. Przy każdej decyzji szuka kogoś, kto potwierdzi jej słuszność wybranego wariantu, potrzebuje być przekonana i poklepana po plecach, aby podjąć decyzję. Wszystko po to, aby nie ponosić odpowiedzialności w formie ewentualnych konsekwencji. Dojrzała osoba przy błędnej decyzji bierze za nią odpowiedzialność.

CECHA 3: Lotność

Osoba niedojrzała nie posiada umiejętności angażowania się. Nie potrafi powiedzieć B, kiedy wcześniej powiedziała A. Jest jak chorągiewka – zmienia zdanie na takie, które w tej chwili będzie dla niej najbardziej opłacalne i przyniesie najwięcej korzyści. Osoba ta nie potrafi się odnaleźć poza strefą komfortu. Kiedy tylko czuje się odrobinę inaczej niż zawsze, dyskomfort jest tak duży, że od razu wraca do znanego i bezpiecznego pola.

CECHA 4: Brak konsekwencji

Niedojrzałe osoby nie kończą tego, co zaczynają. Charakteryzują się słomianym zapałem. Ciężko im się zadeklarować. Kiedy ktoś wywiera na nich obietnicę, albo wyraża prośbę lub oczekiwanie, czują się atakowane i włączają system obronny – zamykają się w sobie, uciekają, albo wszczynają wojnę.

CECHA 5: Reakcja na trudności

Typowy Piotruś Pan nie potrafi rozwiązywać sytuacji stresogennych i konfliktowych. Kiedy coś nie idzie po jego myśli, zamyka się w sobie i rezygnuje z podejmowania dialogu, obraża się i zamiata pod dywan problemy. Udaje, że nic się nie wydarzyło, mimo, że atmosferę można by kroić nożem. Nie umie przegrywać, zawsze musi być na pozycji wygranej, nie przyjmuje do wiadomości, że to jego wina i nie ma racji. Jak to?! Przecież jest czysty i ZAWSZE ma rację. Nie przyznaje się do błędów, nie umie przepraszać.

CECHA 6: Zrzuca odpowiedzialność na otoczenie

Niedojrzałość emocjonalna charakteryzuje się tym, że wina za wszystko co dzieje się niezgodnie z wolą osoby, jest po stronie… czynników zewnętrznych. Nie bierze odpowiedzialności za swoje niepowodzenia i nie widzi potrzeby odpowiedzialnego funkcjonowania w społeczeństwie. Cały świat się uwziął, ot co.

CECHA 7: Nie czuje się w obowiązku

Niedojrzała osoba ma poczucie, że wszystko jej się należy. Nie czuje się w obowiązku dołożyć cegiełkę do wspólnego życia. Ma wiele sposobów na relaks, które zajmują jej bardzo dużo czasu. Robi to w czasie, który mogłaby poświęcić swoim obowiązkom lub bliskim. Tym oto sposobem chowa się przed życiem.

CECHA 8: Nieodpowiedzialna finansowo

Brak odpowiedzialności finansowej charakteryzuje się niebywałą impulsywnością w kwestiach finansowych, co z kolei objawia się problemami finansowymi i najczęściej długami. Priorytety są zaburzone i skierowane na zaspokajanie zachcianek i to z miejsca (nie ma cierpliwego oczekiwania!). Zazwyczaj osoby niedojrzałe kupują rzeczy, których nie potrzebują za pieniądze, których nie mają.


Ochronny talizman z Kwiatem Życia – symbolem początku wszystkiego – znajdziecie w naszym sklepie


CECHA 9: Nieobiektywne ocenianie sytuacji

Osobowość na etapie dziecka nie potrafi wyjść poza swój punkt widzenia. Nie przyjmuje do wiadomości, że coś może być inaczej. Nie jest elastyczna. Jej racja jest jedyną słuszną, jest wyznacznikiem i bazą do dalszych działań. Uważa, że jest najważniejsza i najmądrzejsza i jeśli ktoś już musi się dostosowywać, to jedynie do niej. Osobowość ta wierzy w swoje emocje i intuicję, a te, jak wiemy, opierają się na przekonaniach i doświadczeniach i często nie ma w nich logiki.

CECHA 10: Brak stabilności emocjonalnej

Wahania nastroju – w ciągu kilku chwil można przejść od euforii do rozpaczy. Huśtawka emocjonalna, w której nie ma stabilności. Nigdy nie wiadomo czego się można spodziewać – co tym razem zaserwuje nam partner lub partnerka? Zazwyczaj huśtawkom towarzyszy agresja, przemoc fizyczna i psychiczna. Za pomocą agresji i panowania nad drugą osobą, osoba ta buduje swoje poczucie własnej wartości.

CECHA 11: Brak pomysłu na życie

Życia nie da się zaimprowizować i dobrze mieć na nie jakiś pomysł. Inaczej będziemy żyć z dnia na dzień i wegetować, co często zdarza się osobom niedojrzałym – nie wiedzą czego chcą od życia i nie mają na nie pomysłu. Nie ma w tym harmonii i spełnienia – pojawiają się, kiedy wiemy czego chcemy i znajdujemy balans w pracy, pasji, miłości i życiu towarzyskim.

CECHA 12: Zamykanie się w sobie

Kiedy potrzeby osoby niedojrzałej nie są zaspokajane, wtedy zamyka się ona w sobie. Jest zła i sfrustrowana, potrzebuje kogoś, kto będzie zgadywał potrzeby i zasadniczo ją dopełni. Nie jest samowystarczalna, nie umie funkcjonować w pojedynkę, musi być zaopiekowania i wyręczana. Jest podatna na oceny innych i na tej podstawie buduje swoje poczucie własnej wartości.

Aby pracować nad niedojrzałością, trzeba przede wszystkim ją zauważyć. Jeśli nie uświadomimy sobie swojego syndromu Piotrusia Pana, wtedy nie jesteśmy w stanie z niego wyjść.

P.S. Jeśli zauważasz pewne cechy w kimś ze swojego otoczenia – prześlij ten artykuł. Być może to będzie pierwsza rzecz, która poruszy wrażliwą strunę Piotrusia Pana.

Może cię również zainteresować artykuł: Teraz i ty możesz zwiększyć poczucie własnej wartości! Poznaj 6 skutecznych sposobów

Nadine Lu


Źródła:
pieknoumyslu.com/niedojrzalosc-emocjonalna-czynniki/
pieknoumyslu.com/osobowosc-niedojrzala-10-objawow/
liczilex.pl/2017/06/01/dziecinni-choc-dorosli-po-czym-poznac-osobowosc-niedojrzala/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

One thought on “Niedojrzałość emocjonalna – po czym rozpoznać Piotrusia Pana?


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram