Podstawowym zadaniem 5 zmysłów jest odbieranie bodźców dobiegających z zewnątrz. Dzięki nim, w pełni możemy interpretować i odczuwać otaczający nas świat. Ochrona i poprawa funkcjonalności tych narządów wcale nie musi być męcząca. Zaproś znajomych na “zmysłową imprezę” i dowiedz się w jaki sposób możesz połączyć przyjemne z pożytecznym.
Pięć naszych zmysłów to słuch, wzrok, dotyk, węch i oczywiście smak. Te sensory odgrywają niebagatelną rolę w naszym życiu. Odbierają informacje o sygnałach ze środowiska i przekazują je wprost do naszego mózgu, który zajmuje się interpretacją sytuacji. Mózg po otrzymaniu komunikatu i analizie informacji, mówi ciału, jak ma zareagować. Najczęściej najbardziej rozwiniętym zmysłem u człowieka jest wzrok, a zaraz za nim znajduje się słuch.
O! Ale pięknie!
Każdy bez wyjątku kocha podziwiać piękne góry i malownicze widoki. Wszyscy także uwielbiamy patrzeć na ptaki i kwitnące kwiaty. Jednak pamiętajmy, że bez wzroku nie byłoby to możliwe. Ten zmysł osadzony jest w oczach. Narządy te mają zdolność dostrzegania widocznych elementów, wykrywania kolorów i światła. Obraz znajdujący się w zasięgu wzroku, wpada do oczu i wędruje przez źrenice, soczewkę i siatkówkę. Informacje te biegną przez nerw wzrokowy bezpośrednio do mózgu, a tam następuje interpretacja obrazu. Komunikat ten jest odsyłany z powrotem do oczu i w ten sposób widzimy daną sytuację.
Przeczytaj również artykuł: Po czym poznać OBUDZONYCH? 14 symptomów przebudzenia duchowego
Oh! Świetnie pachnie!
Ludzie wielokrotnie dobierają się w pary sugerując się zapachem swojej połówki. Tak samo często decydują o swoich posiłkach, posługując się zmysłem węchu. Zmysł ten objawia się przez nos. Narząd ten pomaga wykryć zapachy i preparaty latające w niewidzialnym powietrzu. Receptory węchowe umieszczone w nosie, segregują substancje chemiczne otaczające nas lub znajdujące się w pożywieniu. Substancje przemieszczają się do kory węchowej w mózgu. Zostają tam zinterpretowane i odsyłane z powrotem. Dzięki temu możliwe jest wykrycie i rozpoznanie określonego aromatu. Po takim zabiegu spokojnie możemy stwierdzić, czy ta wonność nam odpowiada, czy jest nieprzyjemna.
Przeczytaj również artykuł: Rozwiń swoje zmysły do poziomu „Jasności”
Słyszysz to?
Muzyka działa na nas uspokajająco, dodaje energii, skłania do refleksji lub pomaga w pracy. Towarzyszy w samochodzie, podczas gotowania, sprzątania lub w trakcie aktywności fizycznych. Zmysł słuchu objawia się przez uszy, to właśnie one wychwytują dźwięk. Brzmienie jest wykrywane przez małżowinę poprzez wibracje, które wpływają do kanału słuchowego i uderzają w bębenek. Następnie drgania przebiegają do ucha wewnętrznego i przedostają się przez kości zwane kowadełkiem, młoteczkiem i strzemiączkiem. One są odpowiedzialne za przekazanie informacji do mózgu. Po tak przebytej drodze, mózg doradza rodzaj fonii.
Przeczytaj również artykuł: ZAPHIR – dzwonki wietrzne, które pobudzają szczęście
Mmm! Pyszne!
Kochamy jeść, szczególnie wtedy kiedy mamy ochotę na wyraziste smaki. Pożywienie nam jest niezbędne do funkcjonowania, ale niejedni stworzyli z niego sztukę i przyjemność. Poczucie smaku wydobywamy niepozornym językiem. To on odpowiada za wykrywanie smaków takich jak – słodki, kwaśny, gorzki i słony. Dzieje się to za pomocą kubków smakowych, które są sensorycznymi narządami języka. Dzięki temu organizm jest w stanie odróżnić składniki odżywcze od tych szkodliwych mieszanin.
Przeczytaj również artykuł: Za co ciało i dusza będą ci wdzięczne? Zasady duchowego odżywiania
Nie łaskocz!
Codziennie mamy do czynienia z różnymi teksturami materiałów lub chropowatymi powierzchniami przedmiotów. Nic więc dziwnego, że tak kochamy dotyk. Ciepło drugiej osoby dodaje nam wsparcia, otuchy i motywuje, sprawiając przy tym przyjemność. Za zmysł dotyku odpowiada skóra. Wykrywa ona zmiany temperatur, ciśnienie oraz ból. Nasza powłoka skrywa w sobie mnóstwo receptorów, które wyczuwają nacisk. Skóra przenosi impulsy przez obwodowy układu nerwowego do mózgu. Wtedy następuje analiza i możemy spokojnie stwierdzić – jest nam gorąco, za zimno lub czy odczuwamy ból.
Przeczytaj również artykuł: Akupunktura – starożytna metoda na przywrócenie równowagi
Gra zmysłów – 5 sposobów na ich doskonalenie
- Wzrok:
Ćwiczenia na wzrok dobrze wykonywać jest w grupie. Wystarczy zaprosić paru dobrych znajomych i jedną osobę niekoniecznie znaną wszystkim. Przyjaciele powinni mieć parę minut na dokładne obejrzenie postaci kolegi. Po zakończeniu czasu musi wyjść z pokoju. Niech wszyscy wezmą długopisy, kartki i wypisują, co zobaczyli, starając się opisać jak najwięcej szczegółów.
- Słuch:
W tym ćwiczeniu należy położyć koc w kącie pokoju i usiąść na nim przodem do ściany. Osoby obecne przy tym zadaniu muszą wydawać rozmaite dźwięki, od szelestu papieru po ciche odgłosy. Człowiek siedzący na kocu powinien zgadywać jakie słyszy brzmienie.
- Węch:
To zadanie najlepiej wykonywać w grupie. Do plastikowego lub szklanego kubka trzeba wrzucić rozmaite zapachy, może to być trawa, skórka z cytryny, pieprz, cynamon. Wszystko co ma specyficzny zapach. Zawodnikom należy zawiązać oczy i podawać po jednym kubku. Po zakończonej sesji, niech wezmą kartki i zapiszą, co czuli.
- Dotyk:
Test ten najlepiej wykonać w bardzo ciemny pomieszczeniu, w którym rozłożone są różne przedmioty. Osoba biorąca udział musi przejść przez pokój z zawiązanymi oczami i pokonywać przeszkody posługując się tylko dotykiem.
- Smak:
Ćwiczenie smaku wykonuje się na podobnej zasadzie jak ćwiczenia węchu. Na talerzyk wykładamy wiele pyszności i z zawiązanymi oczami, próbujemy odgadnąć smak.
Dzięki takim ćwiczeniom, nie tylko będziemy mogli udoskonalić swoje zmysły ale także możemy zaradzić nudzie podczas spotkania towarzyskiego. Szanujmy swoje zdolności i traktujmy je z szacunkiem – bez nich nasze życie straci wiele barw przyjemności.
Aniela Frank
***
A jeśli czujesz, że czas zrobić kolejny krok, by jeszcze bardziej rozwinąć swoje zdolności i przyśpieszyć swój rozwój, to weź udział w warsztatach on-line,
Moc Osobista – poszerzenie percepcji
Trening dla pragnących widzieć, czuć, wiedzieć i słyszeć więcej! Na tym wideo szkoleniu dowiesz się m.in.: czym jest percepcja i jak dużą odgrywa rolę w rozwoju duchowym; jakie są sposoby oczyszczania szyszynki i utrzymywania higieny energetycznej; poznasz autorskie metody Wiedźmy Anji Anny poszerzania percepcji i sposoby pracy nad własnymi darami parapsychicznymi; poznasz również techniki medytacyjne, a wszystko zostanie zwieńczone silnym Rytuałem Anielskim.
Źródła:
ww.scientificpsychic.com/workbook/chapter2.htm
www.worldatlas.com/articles/what-are-the-five-senses.html
www.dummies.com/education/science/biology/the-five-sense-organs-in-human-beings/
www.artofmanliness.com/articles/10-tests-exercises-and-games-to-heighten-your-senses-and-situational-awareness/
www.rd.com/health/wellness/brain-exercise/