Prawo Murphy’ego, czyli… przygotuj się na najgorsze

Prawo Murphy'ego

Wszystko, co może pójść nie tak, możesz być pewien, pójdzie. Brzmi znajomo? To główne Prawo Murphy’ego, które zawiera w sobie kilka pobocznych prawd życiowych. Spotykamy je codziennie. Potykamy się o nie regularnie i obserwujemy w stałym użyciu, zarówno w życiu naszym, jak i życiu bliskich. Prawo Murphy’ego – co to właściwie jest?

KRÓTKIE WPROWADZENIE

Edward Murphy, kapitan sił powietrznych i inżynier, podczas swojej pracy nieprawidłowo podłączył wskaźniki do aparatu badawczego. Zamiast przyznać się do porażki, Murphy obwinił o nieprawidłowości swoich podwładnych. Umniejszał im, mówiąc, że jeśli istnieje cień szansy, aby popełnić błąd, oni to zrobią.

Anegdota opowiadana wiele razy urosła do rangi legendy i stała się Prawem Murphiego, co po licznych obserwacjach i testach, można było przyjąć za coś oczywistego i coś, co faktycznie działa w życiu codziennym. To właśnie prawem Murphiego kierowała się ekipa Edwarda Murphiego podczas badań – wyobrażanie sobie wszystkich najczarniejszych scenariuszy i znajdowanie na nie panaceum, pozwoliło zakończyć projekt z sukcesem.

Wyrażenie “wszystko co może pójść nie tak, pójdzie” ma w sobie pewien fatalizm. W końcu jeśli wszystko ma pójść nie tak jak sobie tego życzymy, to po co w ogóle podejmować jakiekolwiek próby? Jednak prawo Murphiego nie ma na celu zniechęcać do działania, ale motywować od doskonałości.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak przyspieszyć manifestację pragnień w życiu? Prawo Przyciągania w praktyce

PRAWO MURPHIEGO DZIŚ

Wszechświat jest kapryśny i nieprzewidywalny. Prawo Murphiego idealnie obrazuje to co dzieje się w momencie, gdy zbyt mocno nadwyrężymy równowagę energetyczną.

To popularna koncepcja, w której koncentrujemy się na negatywach i szukamy przyczyn w momencie, gdy coś idzie nie po naszej myśli. Jako ludzie, mamy skłonność do ignorowania ciągów dobrych wydarzeń, natomiast gdy idzie coś nie tak, pytamy Wszechświata “Dlaczego ja?”

Poniżej przedstawiamy listę prawd życiowych, które możemy z łatwością udowodnić w życiu codziennym:

Jeśli coś ma pójść źle, to pójdzie.

Jeśli spojrzymy na to powiedzenie z innej perspektywy, mniej pesymistycznej, zauważymy podpowiedź: sprawdź 10 razy, przeprowadź dokładną kontrolę jakości i przygotuj się na wszystkie możliwe negatywne scenariusze, a będziemy mieli pewność, że nie popełnimy błędu.

Rzeczy zgubione znajdujemy wtedy kiedy nie są już potrzebne lub wtedy, gdy znajdziemy ich zamiennik.

Dotyczy to wszystkiego, czego używamy w codziennym życiu. Jeśli przestajemy się na tym skupiać i blokować energię (a dzieje się to wtedy, gdy znajdujemy zastępstwo lub zmieniamy taktykę działania), dzieje się rzecz cudowna: odnajdujemy zgubę!

Jutro może być tylko gorzej.

Kto powiedział, że będzie lepiej? I dlaczego nie może być gorzej? Prawo Murphiego ostrzega przed tym, że kolejny dzień może być gorszy od poprzedniego, dlatego warto doceniać teraźniejszość, nawet, jeśli nie jest najbardziej kolorowa i najlżejsza.

Rzeczy psują się proporcjonalnie do ich wartości.

Rzeczy tanie oraz tak zwane prowizorki wytrzymują najdłużej i najciężej jest się ich pozbyć. Natomiast wszystko to, co kosztuje nas dużo pieniędzy, czasu i ogólnie szeroko pojętego zachodu – psuje się niemal natychmiast, szybko też ulega uszkodzeniom mechanicznym. Dlatego dbaj o rzeczy cenne i jednocześnie przestań przywiązywać do nich tak wielkiej uwagi – energia którą wkładamy w przedmioty sprawia, że coś się z nim musi zadziać. Na przykład nowy telefon upadnie ekranem na ziemię drugiego dnia po zakupie. Nie mów, że ciebie to nie dotyczy!

Rzeczy pozostawione same sobie zmieniają się ze złych w gorsze.

Nierozwiązane problemy rosną, zamiecione pod dywan śmieci w końcu sprawiają, że się potykamy. Wszystko czemu pozwalamy swobodnie dryfować, prędzej czy później odbije nam się czkawką. Nie można i nie warto ignorować problemu, bo wtedy sprawy wymykają się spod kontroli.

Wygląd zewnętrzny zmienia się odwrotnie do możliwości finansowych.

Oznacza to, że wygląd zewnętrzny może być zwodniczy, a wszystko to co piękne z zewnątrz, może być przegniłe w środku. Majętni ludzie nie przepuszczają swoich pieniędzy na dopracowywanie swojego wyglądu, a osoby z dopracowanym wyglądem nie mają pieniędzy na inwestycje. Warto znaleźć w tym równowagę.

Czas rozciąga się w następujących proporcjach – 90% zadania zajmuje 10% czasu, natomiast 10% zadania zajmuje kolejne 90% czasu.

Zadanie trwa tyle czasu, ile na niego przeznaczysz lub więcej. Czas wydłuża się, aby zapełnić przestrzeń i kurczy się wtedy, gdy najbardziej  potrzebujemy zapasu. Najczęściej praca, jaką mamy wykonać, kończy się dopiero po czasie, dlatego zawsze miej na końcu głowy ten fakt, aby z sensem zaplanować swoją pracę.

Wierzymy w to, co ciężko udowodnić, a nie w to, co oczywiste i sprawdzone.

Kiedy fakt jest trudny do zakwestionowania, akceptujemy go od razu. Ot, przyjmujemy za pewnik. Jednak fakt, który można zweryfikować lub obalić, chcemy sprawdzić samodzielnie. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie przyłożył języka do metalowej klamki zimą albo nie wdepnął w świeży cement.

Presja czasu to największy wróg i największy sprzymierzeniec, jednocześnie.

Niewielki zastrzyk adrenaliny sprawia, że się mobilizujemy, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie pod lekką presją dokończyć swoje zobowiązania. Jeśli jednak poziom presji niebezpiecznie rośnie, wszystko działa na twoją niekorzyść. Im większy nacisk jest na tobie wywierany, tym mniejsze prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu, a większe – połamania nóg.

Im bardziej ci zależy tym mniejsze prawdopodobieństwo, że to zdobędziesz.

Jeśli nam zależy “za bardzo”, wtedy wysyłamy nie tą częstotliwość, którą powinniśmy wysyłać, aby osiągnąć nasz cel. Dziewczyna, na której nam zależy, ujrzy w nas desperata. Pracodawca poczuje się osaczony, kiedy będziemy pisać pieśni na temat naszych obowiązków. We wszystkim warto postawić siebie na pierwszym miejscu i przede wszystkim… warto poluzować napiętą energetykę.

Które z Praw Murphy’ego najczęściej obserwujesz w swoim życiu? A może masz z tyłu głowy inne prawo, które mogłoby idealnie pasować do tej listy?

Może cię również zainteresować artykuł: 6 naukowych faktów, które dowodzą, że Prawo Przyciągania naprawdę istnieje!

Nadine Lu


Źródła: qz.com/984181/murphys-law-is-totally-misunderstood-and-is-in-fact-a-call-to-excellence/
thoughtco.com/murphys-laws-explain-unfathomable-truths-2832861
wonderopolis.org/wonder/what-is-murphys-law
wikipedia.org/wiki/Prawa_Murphy%E2%80%99ego

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram