Czy rośliny są inteligentne i świadome swojej egzystencji?

rośliny

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że rośliny są niezwykle złożone. Jednak często uważane są przez ludzi za obiekty nieożywione, które potrzebują wody i słońca, aby rosnąć, a nie żywe rozumne istoty. Wbrew pozorom ciche, nikomu nieszkodzące rośliny czują, myślą, komunikują się, a nawet płaczą.

Brak widocznych ośrodków odczuwania zmysłów, takich jak oczy, uszy czy nos utrudnia nieznacznie zrozumienie zmysłów roślinnych. Ale wielu naukowców, którzy zostali wierni swoim przekonaniom, dzięki wielu technikom badawczym, zdołali prześledzić zmysły, reakcje i uczucia zielonych roślin. Nauka odkrywa przed nami wspaniały świat, w którym to “martwe” kwiaty, drzewa i krzewy walczą o terytorium, tęsknią, szukają pożywienia, komunikują się, a przede wszystkim czują.

Posiadają poczucie wspólnoty

Suzanne Simard, profesor ekologii, w pewnym okresie swojego życia badała niezwykłe jodły. Odkryła, że te drzewa są w stanie rozpoznać swoich krewnych, gdy wyrosną gdzieś w pobliżu. Równie dobrze jodły identyfikowały obcych sobie sąsiadów, którzy osiedlili się w obrębie ich terenu. Drzewa również dzieliły się posiadanymi pokładami węgla podczas śmierci ze współlokatorami. Doskonale rozumieją, że nadchodzi czas odejścia. Ponadto żyjąc we wspólnocie wspomagają składnikami odżywczymi niezbędnymi do życia, słabszych osobników własnego gatunku.

Są zdolne do okazywania uczuć

Cleve Backster zaczął rejestrować reakcje emocjonalne roślin za pomocą wykrywacza kłamstw. Przeprowadzał eksperymenty na dracenach, kwiatach doniczkowych. Podłączał jedną roślinę do wykrywacza kłamstw, drugą natomiast delikatnie uszkodził „na oczach” kompana. Świadek tego incydentu podłączony do urządzenia, wykazał strach i panikę.

Może cię również zainteresować artykuł: Ilex guayusa – ta, która przynosi świadome sny i daje siłę do życia

Są świadome otoczenia

Nie od dziś wiemy, że rośliny wyczuwają światło. Podążają za słońcem lub sztucznym światłem rosnąc i obracając się w jego kierunku. Również swoje korzenie przesuwają w kierunku wody, wyczuwając jej akustyczne wibracje. Dodatkowo są w stanie wyczuć substancje chemiczne uwalniane przez inne rośliny, tym samym odpowiadając na nie podobną reakcją.

Reagują na odgłosy natury, bronią się i swoje środowisko

Apple i Cocroft, dwóch badaczy przeprowadzając nietypowy eksperyment, odkryli, że rośliny reagują na odgłosy i dźwięki natury. Puszczali oni kwiatom nagrania z odgłosami gąsienic, które zajęte były jedzeniem. Dźwięk chrupania uruchomił reakcje obronną roślin w postaci chemicznej substancji, która osłoniła liście. Ponadto, niektóre rośliny słyszą i odczuwają nadlatujące owady, identyfikują je i są w stanie poinformować o tym kompanów.

Komunikują się

Wielu biologów uważa, że rośliny potrafią rozmawiać ze sobą, z grzybami, a nawet ze zwierzętami. Komunikują się za pomocą korzeni, gałęzi i liści uwalniając przy tym swoje chemikalia. Dodatkowo, nieliczne odmiany roślin wysyłają nasiona, które mają za zadanie dostarczyć informacji o terenie, warunkach i miejscu na zasiedlenie się.

Posiadają wspomnienia

Jeden z eksperymentów polegał na upuszczaniu rośliny, mimozy wstydliwej z niewielkiej wysokości. Początkowo, gdy upadała zwijała swoje liście w reakcji obronnej. Sytuacje powtórzono wiele razy, aż zrozumiała, że nic jej nie grozi i przestała się chować. Eksperyment ten pokazał, że rośliny mają wspomnienia i uczą się ze zdobytych doświadczeń. Zielone kwiaty potrafią również zapamiętać ludzi, którzy wyrządzili im krzywdę. Podczas badań wariografem, roślina doniczkowa nie reagowała na osobę neutralną lub taką, która pielęgnowała ją. Kiedy wchodził ktoś, kto wcześniej próbował zrobić jej krzywdę, maszyna pokazywała linię odpowiadającą przerażeniu.

Odróżniają słowa pozytywne od negatywnych

Doświadczenie przeprowadzono w pewnej szkole. Na korytarzu szkolnym wystawiono dwie draceny. Obie rośliny miały zapewnione identyczne warunki życiowe. Każdej puszczono nagranie, jedna wsłuchiwała się w pochwały, druga natomiast musiała słuchać negatywnych słów i obelg. Po miesiącu zaobserwowano, że roślina komplementowana rozwijała się prawidłowo, kwitła i rosła znakomicie. Natomiast ta, która była zastraszana, zaczynała usychać.

Odczuwają obecność opiekuna

Rośliny, które mają bliską relację ze swoim opiekunem rosną zdecydowanie lepiej, cieszą się z jego obecności i obficiej kwitną. Pozostają w głębokim kontakcie uczuciowym z człowiekiem, który o nie dba, rozmawia z nimi i je kocha. Taki związek odczuwalny jest nawet na odległość. Rośliny, które brały udział w eksperymencie odczuwały lęk, kiedy ich właściciel udał się w podróż samolotem. Pozostawione samotnie w domu, reagowały panicznie w momencie startu i lądowania pojazdu, co odnotowano na wykresie.

Wyczuwają intencje ludzi

Dr. Backster podczas jednych ze swoich licznych badań zaobserwował, iż rośliny odczuwają intencje ludzkie. W tym celu zastosował eksperyment z zapałkami. Na początku zamoczył jeden liść draceny w gorącym kubku kawy, kwiat nie reagował, a wskaźnik wariografu pozostawał bez zmian. Następnie wziął zapałki, zapalił jedną i podszedł do rośliny. Wykres na urządzeniu zanotował strach,, zgasił zapałkę i odłożył całe pudełko na bok. Roślina w tym momencie się uspokoiła. Ponownie wziął zapałki i tym razem podpalił liść. Maszyna nakreśliła linie odpowiadającą przerażeniu, a po chwili wyrównała się rejestrując charakterystyczny zapis dla zasłabnięcia.

Boją się i płaczą

Wiele badań potwierdziło paniczną reakcję drzew na widok drwala, który trzyma w ręku narzędzie do ich ścinania. Dodatkowo naukowcy z Filadelfii podczas eksperymentów dostrzegli, że drzewa, które cierpią, mają niedostatek wody, wydzielają pewne substancje, zupełnie jakby płakały.

Rośliny zdają się być jak każde żywe zwierzę, wykazują emocje, posiadają swoje uczucia i reagują w różny sposób na bodźce zewnętrzne. Ponadto wiążą się ze swoim opiekunem, a miłość między rośliną, a człowiekiem odzwierciedla się w ich rozwoju. Kiedyś ludzi uważających, że rośliny czują, myślą i doświadczają nazywano szaleńcami, dziwakami i wariatami. Mimo, iż nie przedstawiono oczywistych dowodów, które potwierdziłyby, że rośliny posiadają świadomość i myślą w podobny sposób do żywych stworzeń, nie wyklucza to możliwości, że roślinność prowadzi bogate istnienie samo w sobie.

Może cię również zainteresować artykuł: Naturalne talizmany i uroki prosto od Matki Ziemi

Aniela Frank


Źródła:
qz.com/1294941/a-debate-over-plant-consciousness-is-forcing-us-to-confront-the-limitations-of-the-human-mind/
blog.pachamama.org/do-plants-have-consciousness
bbc.com/earth/story/20170109-plants-can-see-hear-and-smell-and-respond
theepochtimes.com/are-plants-conscious-intelligent_1906107.html
epochtimes.pl/o-mocy-slow-ktorej-nie-zawsze-jestesmy-swiadomi-i-zaskakujacych-zdolnosciach-roslin/
naturaity.pl/artykul/198,rozmawiaj-z-roslinami.html#ad-image-0

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

One thought on “Czy rośliny są inteligentne i świadome swojej egzystencji?


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram