Sabat Imbolc – celtyckie święto światła i spełnienia marzeń (+rytuał życzeń)

Imbolc

Imbolc, magiczne celtyckie święto, podczas, którego celebrowano nadejście wiosny. Tego dnia, magia nabierała szczególnej mocy, stawała się nadzwyczaj silna, co przekładało się na spełnianie wypowiadanych życzeń. Dodatkowo, celtycka ludność wdzięczna za przetrwanie mroźnej zimy, rozświetlała ogniem otaczający mrok.

Celtyckie święto Imbolc bywa zwane również świętem ognia. Oficjalne źródła podają, że święto to obchodzone było 1 lutego i trwało przez 3 następne dni. Jednak, możemy spotkać informacje, w których to celebrowanie rozpoczyna się 2 lutego. Dzień ten zwiastował odejście zimy, obwieszczał pobudkę Matki Natury po długich nocach oraz panowanie Słońca na niebie i oczywiście zapowiadał nowe początki. Świętowanie miało za zadanie dodać naturze energii, wystarczająco dużo, aby światło powróciło na Ziemię jak najszybciej. Również był to czas oczyszczania za pomocą czystej wody i ognia.

Znaczenie słowa Imbolc nie do końca jest jasne. Niektórzy twierdzą, że wyraz ten oznacza dosłownie “w brzuchu matki”. Ich zdaniem festiwal ma za zadanie przygotować Matkę Ziemię do porodu wiosennych dni. Inni z kolei sądzą, że słowo to wywodzi się pierwotnie od wyrazu Oimelc oznaczającego “mleko matki” lub “mleko owcze”. Dodatkowo, niekiedy uważa się, że pochodzenie nazwy szabatu wywodzi się ze staroirlandzkiego wyrazu, który oznacza “mycie”, “oczyszczenie”.

Patronka Brigid

Szczególną rolę podczas odbywania się święta, odgrywała bogini domowego ogniska Brigit, nazywana również Brigantią, Brigidh lub Brigit. Córka “Dobrego Boga” Dagdy i Bresy.

Była ona patronką poetów, jasnowidzów, uzdrowicieli, jak i muzyków. W czasie wojen jej zadaniem było chronić domostwa i terytorium, na którym znajdowali się jej wyznawcy. Natomiast w czasie pokoju miała zapewniać dobre plony, uzdrawiać, wspierać rolników, oraz rodzące kobiety. W celtyckich opowieściach, Brigid posiadała dwa magiczne woły – Fea i Femen, oraz trójkę dzieci – Creidhne, Luchtaine i Giobhniu. Z nadejściem chrześcijaństwa, poświęcenia, cuda i energia niezwykłej Brigid, przerodziły się w jedną z najbardziej uwielbianych świętych – świętą Brygidę, której święto obchodzi się 1 lutego.

Może cię również zainteresować artykuł: Horoskop celtycki – twoje totemiczne drzewo

Culnacreann [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

Zwyczaje i tradycje święta ognia

Imbolc był to między innymi czas odświeżenia. Podczas trwania sabatu oczyszczano swoją duszę, ciało i otoczenie. Sprzątano dokładnie domy i zagrody, by następnie móc symbolicznie oczyścić sobie wodą ręce, nogi i głowę. W ten sposób przygotowywano się na nadejście wiosny i nowego lepszego życia. Był to również moment, w którym zapominano o dawnych niepowodzeniach czy porażkach. Wspólnie rozpalano ogniska, aby ogień mógł strawić to co złe i niepotrzebne. Po zmroku domy pradawnych celtów przepełnione były zapachem wosku i palonych świec, w celu uczczenia odradzającego się Słońca.

Podczas tego święta obserwowano z zaciekawieniem przyrodę, która powoli budziła się do życia. Druidzi oraz kapłani przepowiadali przyszłość, wróżyli i prognozowali nadchodzącą pogodę, dodatkowo cała ludność modliła się i wspólnie odprawiano rytuały. Potrawy świąteczne miały za zadanie symbolizować rozwój, wykorzystywano do nich między innymi nasiona słonecznika, sezamu, dyni czy mleko. Kobiety w swoich domostwach piekły pyszne ciasta oraz chleby. W trakcie trwania Imbolc ważną rolę pełniła również kolorystyka, szczególnie ważne były dwa kolory – zieleń i biel. Dla Celtów kolor zielony symbolizował odradzającą się naturę, natomiast odcień bieli, śnieg i czystość.

Jednym ze zwyczajów święta ognia lubianym szczególnie przez dzieci, było tworzenie krzyża bogini Brigid. Krucyfiks ten, był symbolem ochronnym. Pleciony był najczęściej z sitowia, słomy lub trzciny. Gotowy krzyż wywieszano w oknie lub nad drzwiami. Element ten sprowadzał na rodzinę łaskę bogini i oczywiście chronił przed złymi mocami.

Rytuał spełnienia marzeń

Istnieje wiele rytuałów, które odprawiano w Imbolc. Jednak pradawni Celtowie wierzyli, że niezwykła moc, która towarzyszyła temu świętu, spełnia wszystkie wypowiedziane życzenia.

Rytuał życzeń

Ogień jest nadzwyczajnym żywiołem. Jego moc wypala negatywne energie, oczyszcza i przygotowuje miejsce na nowe doświadczenia. Dlatego magia ognia, której dodatkowo sprzyja święto Imbolc, będzie polegała na spalaniu świec w wybranych intencjach.

Niezbędne przedmioty:

  • 5 białych świec o tej samej wielkości (odzwierciedlać one będą światło Wenus, Merkurego, Marsa, Jowisza i Saturna),
  • 2 większe białe świece (będą one symbolem Słońca i Księżyca),
  • 5 karteczek oraz długopis na wpisanie życzeń.

Przygotowanie:

Przed rozpoczęciem rytuału należy oczyścić się z energii, które zebraliśmy w ciągu dnia. W tym celu najlepiej będzie jak udamy się pod prysznic lub wykąpiemy w wannie. Po oczyszczaniu ubieramy się w czyste ubrania.

Pięć mniejszych świec ustawiamy w kształcie pentagramu, a dwie większe prostopadle na środku pięcioramiennej gwiazdy. Siadamy wygodnie. Teraz mamy czas na przemyślenia i refleksje dotyczące życzeń. Zastanów się dokładnie czego potrzebujesz i jakie są twoje marzenia.


Więcej na temat prawa przyciągania dowiesz się w szkoleniu:

PRAWO PRZYCIĄGANIA - "Sekret" wyjaśniony

Link do Webinaru: www.ekademia.pl/kurs/PrawoPrzyciagania2018


Czas na rytuał:

  • Jako pierwszą zapalamy świece Słońca. Powinna się ona znajdować po prawej stronie pentagramu. Rozpalając świece wypowiadamy głośno następujące zdania: “Niech światło Słońca powróci do mojego życia, doda mi energii, nadziei i zdrowia. Niech światło wskazuje mi odpowiednią ścieżkę każdego dnia”.
  • Następnie zapalamy świecę Księżyca od palącej się już świecy Słońca. Podczas rozpalania wyraźnie mówimy: “Niech blask Księżyca powróci do mojego życia, doda mi odwagi i energii. Niech blask wskazuje mi odpowiednią ścieżkę każdej nocy”.
  • Mniejsze świece zapalamy od świecy symbolizującej Księżyc. Kiedy przypadkiem zgaśnie, odpalamy ją ponownie od świecy Słońca.
  • Zaczynamy od zapalenia świecy planety Wenus, która powinna znajdować się na lewym górnym ramieniu gwiazdy. W tym czasie wypowiadamy zaklęcie: “Proszę cię Wenus o powodzenie w miłości, abym mógł być kochanym i szczerze kochać”. Na kartce, którą pozostawiamy obok świecy zapisujemy swoje życzenie, które dotyczy sympatii i relacji z bliskimi.
  • Kierując się w dół, w dolnym lewym rogu pentagramu powinna znajdować się świeca Merkurego. Zapalamy ją i mówimy: “Proszę cię Merkury o szczęście podczas podróży i dobre wiadomości”. Na kartce przeznaczonej na życzenie zapisujemy marzenia związane z wycieczkami i wyjazdami.
  • Następnie przechodzimy do świecy Marsa. Świeca ta powinna stać na samym szczycie pięcioramiennej gwiazdy. Zapalając ją wypowiadamy słowa: “Proszę cię Marsie o siłę, wytrwałość i aby nieprzyjaciel żył w oddali”. Na kartce napisz o celach i zadaniach jakie chciałbyś urzeczywistnić w tym roku.
  • Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przemieszczamy się do świecy Jowisza. Zapalając świecę wypowiadamy głośno: “Proszę cię Jowiszu, spełnij każde z moich finansowych marzeń”. Następnie zapisujemy swoje życzenie dotyczące pieniędzy, dorobku i wydatków.
  • Ostatnia piąta świeca to symbol Saturna. W momencie gdy zapalamy ostatnią ze świec mówimy: “Proszę cię Saturnie, pomóż mi omijać przeszkody i nie narażaj mnie na niechciane straty”. Zapisując ostatnie życzenie powinniśmy się dobrze zastanowić, ponieważ na kartce notujemy wszystko to, czego chcielibyśmy uniknąć. Tę zapisaną kartkę spalamy w płomieniu świecy Saturna.

W czasie gdy płoną wszystkie świece, możemy wizualizować swoje marzenia. Rozkoszuj się ciepłem, zapachem świec i energią przez paręnaście minut, dopóki nie poczujesz, że jest to odpowiedni moment na zakończenie rytuału. Świece mogą, ale nie muszą spalić się do końca tego samego dnia, jednak ważne, aby zostały spalone w całości do następnego święta Imbolc. Po zgaszeniu świec, karteczki z życzeniami przechowujemy przez okrągły rok. Gdy nadejdzie następny Sabat, spójrz na swoje zapisane marzenia, sprawdź, które z nich się spełniło, a następnie spal kartki w płomieniach.

Sabat Imbolc jest to przepiękne święto oczyszczenia, podczas którego pozbywamy się barier, złych wspomnień i ciężarów. Otwieramy się na nowe lepsze chwile i napełniamy energią. Dodatkowo dzięki potężnej sile magii mamy okazję wysłać w wszechświat swoje najskrytsze marzenia, które tylko czekają aby móc się spełnić.

Aniela Frank


Źródła:
blog.czarymary.pl/2016/01/27/1-lutego-bedzie-sabat-imbolc-zwany-swietem-swiatla/
ezoter.pl/artykul,1953,%C5%9Awi%C4%99to-celtyckie-Imbolc.aspx
wrozka.com.pl/wydarzenia/wydarzenie,i-18
astrosedna.wordpress.com/2012/02/01/sabat-imbolc-spelniajacy-marzenia/
olabloga.eu/sabat-imbolc-swieto-oczyszczenia-i-spelnionych-marzen
mrooczlandia.com/magia/wicca/wicca_4.html
oclccog.wordpress.com/2016/01/25/imbolc-a-time-of-new-beginnings/
historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/02/01/imbolc-celtyckie-swieto-ognia/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

One thought on “Sabat Imbolc – celtyckie święto światła i spełnienia marzeń (+rytuał życzeń)


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram