Jeśli jesteś na bieżąco z aktualnym trendem less waste i ekologią planety oraz dbasz o swoje zdrowie i o produkty, jakie stosujesz w swoim codziennym życiu – a wierzę, że tak – z pewnością natknąłeś się na temat ekologicznych środków czystości, czyli zamianę chemii dostępnej w sklepach, na środki do czyszczenia robione z półproduktów w domu.
Czy wiesz, dlaczego warto przynajmniej spróbować wprowadzić tego typu zmiany w swoim mieszkaniu? To tani sposób na to, aby chronić planetę. Półprodukty naturalne są niedrogie i szeroko dostępne w każdym sklepie spożywczym. Płyn zrobiony z produktów naturalnych to koszt raptem kilku złotych, w porównaniu z kilkunastoma-kilkudziesięcioma, które trzeba dać za chemię w sklepie. Dodatkowo, nie produkujemy śmieci i nie spłukujemy wraz z wodą substancji chemicznych. Z tej zmiany ucieszy się nie tylko ziemia i nasze samopoczucie, ale również portfel! Posiadanie naturalnych środków czystości to również świadomość, że nasz dom bezpieczny jest dla dzieci, których nie powinniśmy wystawiać na substancje szkodliwe obecne w popularnej chemii. Co więcej, w myśl trendu ekologicznego – przemysł środków czystości coraz częściej proponuje produkty oparte na naturalnych składnikach! A je przecież możesz zrobić w domu.
Może cię również zainteresować artykuł: Dom – nasze miejsce na ziemi. Sprawdź, jak wypełnić go dobrą energią
CO CI SIĘ PRZYDA?
- Sól – posiada właściwości ścierne, antyseptyczne, dezynfekujące.
- Cytryna – to naturalny wybielacz, który w połączeniu z sodą oczyszczoną lub solą, staje się pastą, która radzi sobie z plamami i tłuszczem.
- Ocet spirytusowy – jest wybielaczem, środkiem usuwającym tłuszcz, dezynfekujący i usuwający pleśń. Pozbywa się również plam i brzydkich zapachów.
- Soda oczyszczona – ma właściwości ścierne i czyszczące, radzi sobie z plamami i przykrymi zapachami.
- Soda kaustyczna (wodorotlenek sodu) – jest znakomitym udrażniaczem rur, rozpuszcza mydło i tłuszcz w odpływach.
- Mydło naturalne – produkowane na bazie oliwy z oliwek lub innego tłuszczu, nadaje się zarówno do prania, jak i do czyszczenia.
- Olejki zapachowe – mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, w zależności od rodzaju olejku. Pieszczą też zmysł węchu.
- Boraks – alkaliczna sól mineralna, która może podrażnić skórę. Przy użytku należy zachować ostrożność.
Nie wiesz co z tym zrobić? Oto kilka przepisów:
Czyszczenie łazienki:
- Czyszczenie sanitariatów: mieszanka złożona z 0,5 szklanki sody oczyszczonej i 2-3 łyżek octu.
- Domestos domowej roboty: 0,25 szklanki sody oczyszczonej wsypujemy do muszli klozetowej, dodajemy 1 łyżkę octu. Po pół godzinie czyścimy muszlę i zmywamy specyfik.
- Płyn do luster: łączymy 2 szklanki ciepłej wody i szklankę octu.
- Fugi: Papka z sody oczyszczonej i wody z użyciem szczoteczki do zębów.
- Pleśń: Pół szklanki wody i 4 łyżki octu.
- Kamień: Zanurzenie lub obłożenie materiałem nasączonym w mieszance roztworu z litra wody i połowy szklanki octu na co najmniej 30 minut.
- Płytki ceramiczne: Łączymy 1/4 szklankę octu z 3 litrami ciepłej wody.
- Proszek do prania: szklanka sody kalcynowanej, szklanka boraksu, 2 szklanki płatków mydlanych (lub szarego mydła roślinnego, startego na wiórki). Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i przechowujemy w słoiku. Do pralki sypiemy 1-2 łyżki stołowe preparatu. Olejek eteryczny można dodawać do przegródki na płyn zmiękczający.
- Płyn do płukania tkanin na jedno pranie: 2 łyżeczki kwasku cytrynowego, 200 ml ciepłej wody, 10 kropli ulubionego olejku eterycznego.
Zestaw kamieni na zdrowie o silnych mocach uzdrawiających znajdziecie w naszym sklepie
Czyszczenie kuchni:
- Odkamienianie: Kwasek cytrynowy w ilości 30 g mieszamy ze 100 ml wody, lub używamy octu: pół na pół z wodą.
- Czyszczenie naczyń ze stali szlachetnej: Sok z cytryny.
- Pochłaniacz zapachów w lodówce: Soda oczyszczona lub mielona kawa umieszczona w lodówce.
- Ekologiczny płyn do mycia naczyń: łączymy sok z trzech cytryn, 1,5 szklanki wody, 1 szklanka soli drobnoziarnistej, 1 szklanka białego octu. Mieszamy sok z cytryn z wodą, solą i octem. Gotujemy w garnku przez około 10 minut. Mieszamy, aż płyn się zagęści.
- Zatkany zlew: wsypujemy pół szklanki sody i zalewamy szklanką octu. Po kilku minutach (można zostawić również na noc), gdy mieszanka przestaje się pienić, spłukujemy ją gorącą wodą.
- Mycie armatury: tworzymy pastę z 0,5 szklanki sody oczyszczonej i kilku łyżek octu.
- Środek do czyszczenia piekarnika: łączymy szklankę sody oczyszczonej, 2 łyżki soli i gorącą wodę. Powstałą pastą pokrywamy elementy piekarnika i czyścimy po kilku-kilkunastu minutach.
- Czyszczenie zmywarki: Ocet i soda oczyszczona. Wyjmujemy ze zmywarki kosze na naczynia i na sztućce i myjemy je. Wyjmujemy filtry i myjemy je płynem do mycia naczyń. Wkładamy wszystkie filtry i kosze. Nastawiamy pranie zmywarki. Na spód zmywarki wlewamy szklankę octu, do górnej szuflady wkładamy pojemnik z drugą szklanką octu, a do pojemnika na tabletkę wsypujemy sodę oczyszczoną i włączamy zmywarkę na wysoką temperaturę.
- Tabletki do zmywarki – 30 sztuk: 2 szklanki sody oczyszczonej, 1 szklanka soli, 1/2 szklanki kwasku cytrynowego, 1 szklanka wody. Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Na płaską blachę rozsypujemy sodę oczyszczoną i wstawiamy na godzinę do piekarnika (zamienimy sodę oczyszczoną w piorącą). Mieszamy sodę z kwaskiem i solą i dolewamy odrobinę wody, aby powstała gęsta papka. Możemy wkropić kilka kropli olejku eterycznego. Pastę nakładamy do foremek silikonowych i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie kostki pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
Sprzątanie domu:
- Uniwersalny płyn do czyszczenia: 4 łyżki octu i 2 łyżki soku z cytryny. Wlewamy do spryskiwacza i dopełniamy wodą.
- Czyszczenie dywanu: Sodę oczyszczoną rozsypujemy na dywanie i suchą szmatką wcieramy w wykładzinę. Zostawiamy na całą noc a kolejnego dnia odkurzamy.
- Płyn do drewnianej podłogi: 2 litry ciepłej wody, 1,5 szklanki octu, 20 kropli olejku eterycznego.
- Płyn do drewnianych mebli: wodę wraz z octem i oliwą z oliwek mieszamy w proporcjach: 1:2:2.
- Płyn do szyb: łączymy 2 szklanki ciepłej wody i szklankę octu.
Jakie jeszcze znacie przepisy na naturalne środki czystości?
Może cię również zainteresować artykuł: 8 sprawdzonych metod usuwania całej negatywnej energii z domu
Nadine Lu
Źródła:
ohme.pl/zdrowie/14-przepisow-na-ekologiczne-srodki-czystosci-badz-eko/
simplife.pl/2016/03/23/ekologiczny-dom-naturalne-srodki-czystosci/
jawolewdomu.pl/porady/wykurz-chemie-z-domu-ekologiczne-srodki-czystosci-ktore-zrobisz-sam/
agdmaniak.pl/36764/przepisy-na-domowe-srodki-czystosci/
dziecisawazne.pl/przepisy-na-domowe-srodki-czystosci/
greensign.pl/tag/jak-zrobic-ekologiczne-srodki-czystosci/
urzadzamy.pl/przedpokoj/domowe-porzadki/ekologiczne-srodki-czystosci-praktyczne-porady-i-przepisy-na-domowe-srodki-czystosci,82_12253.htmlhttps://learn.compactappliance.com/green-cleaning-products/