Czy wiesz, jak osiągnąć wewnętrzne poczucie spokoju i szczęście? [9 podświadomych potrzeb]

szczęście

Receptą na szczęście i wewnętrzną harmonię może być uświadomienie sobie swoich 9 podświadomych potrzeb, które niezaspokojone powodują wewnętrzną melancholię, poczucie niespełnienia, a czasem nawet prowadzą do konfliktów osobowości. Kluczem do zaspokojenia ich jest zrozumienie, że sami jesteśmy odpowiedzialni za ich zaspokojenie. Nie oczekujmy tego od nikogo innego ani małżonka, ani przyjaciela czy dziecka.

Przeczytaj dokładnie opisy poniższych potrzeb i wybierz trzy z nich, które najsilniej z tobą współgrają. To właśnie one odgrywają decydującą rolę w twoim życiu. Później zastanów się, czy je zaspakajasz. Jeśli nie, pomyśl jak to zmienić.

Bezpieczeństwo

Człowiek z tą potrzebą nie lubi niebezpiecznych sytuacji i nigdy nie chce, aby jego życie było zagrożone w jakikolwiek sposób. Wszystkie decyzje życiowe opiera na wiedzy, że wszystko będzie dobrze. Obawia się zmian. Zawsze musi mieć bezpieczną pracę i oszczędności na wszelki wypadek. Zaletą tej potrzeby jest uziemienie, zrównoważenie i stabilizacja, wadą zaś paraliżujący strach.

Przygoda

Ludzie z tą potrzebą nieustannie szukają stymulacji, ekscytacji i nowych doświadczeń. Są pewni siebie, żywiołowi i uwielbiają podejmować ryzyko. Potrzeba ta manifestuje się na wiele różnych sposobów, od częstych zmian pracy po zamiłowanie do szybkich samochodów, czy nadużywania narkotyków. Jej największą zaletą jest to, że zwykle prowadzi do kreatywnych i odważnych rozwiązań prowadzących do postępu. Wadą natomiast mogą być hedonistyczne zachowania prowadzące do nieustannego stresu i destrukcji.

Może cię również zainteresować artykuł: Ciemna strona duszy – Czym jest cień?

Źródło: pixabay.com

Ekspansja

Osoba z tą potrzebą pragnie rozwoju na wszystkich możliwych poziomach. Ma silną potrzebę dokonywania zmian na świecie i zwiększania świadomości. Potrzeba ekspansji manifestuje się w przeróżny sposób, od tworzenia rozległych imperiów czy nieruchomości, po gromadzenie ogromnego bogactwa. Jej zaletą jest to, że motywuje ludzi do dążenia do prawdziwej mądrości, zaś wadą chciwość.

Władza

Człowiek z rozwiniętą potrzebą władzy zwykle chce być autorytetem w jakiejś dziedzinie. Jest bardzo dobrym przywódcą organizatorem i jest bardzo zdyscyplinowany. Wadą tej potrzeby jest często zaślepienie osobistymi celami i poczucie obojętności, a także obsesja kontroli. Zaletą zaś umiejętność pozytywnej współpracy z innymi.

Wolność

Ludzie z tą potrzebą odznaczają się dużą niezależnością i spontanicznością. Nie znoszą wszelkiego rodzaju zobowiązań, zasad, reguł, kontroli czy wiążących terminów. Mają potrzebę mobilności i dużej elastyczności w dokonywaniu wyborów. Zaletą ich jest duże poczucie własnej wartości i niezależność myśli, zaś wadą uciekanie od odpowiedzialności. Niezaspokojona potrzeba wolności często objawia się bólami głowy czy drażliwością.

Wspólnota

Jest to potrzeba tworzenia wspólnot, plemion i rodzin. Osoba z rozwiniętą tą potrzebą jest bardzo towarzyska, rodzinna i nie lubi być sama. Jest świetnym gospodarzem i organizatorem imprez towarzyskich. Idealnie sprawdza się w pełnieniu funkcji społecznych. Wadą tej potrzeby może być desperacja i akceptowanie każdego towarzystwa, po to tylko, by nie być samemu. Zaletą zaś oczywisty talent interpersonalny.

Może cię również zainteresować artykuł: Czym jest samorealizacja, czyli miejsce rozwoju duchowego w psychologii

Źródło: pixabay.com

Akceptacja

Człowiek z tą potrzebą ma głębokie pragnienie bycia kochanym. Co objawia się w intymnych relacjach, więziach rodzinnych czy przyjaźniach. Zwykle jest bardzo przyjazny, dobrze wychowany i życzliwy. Szybko wybacza innym. Sprawia, że wszyscy czują się swobodnie w jego towarzystwie. Bardzo ważne jest dla takiej osoby bycie w związku intymnym z drugim człowiekiem, bez tego czuje się nieszczęśliwa i zagubiona. Jej zaletą jest wysoki poziom altruizmu prowadzący do bezwarunkowej miłości. Wadą natomiast może być skłonność do fałszu i kłamstwa wynikająca ze strachu przed odrzuceniem.

Wymiana

Ludzie z tą potrzebą są bardzo otwarci i komunikatywni. Lubią dzielić się informacjami i wiedzą z innymi. Może to znajdować wyraz zarówno w postaci zwyklej pogawędki po nauczanie innych. Jej zaletą jest bycie cennym źródłem wiedzy dla innych czy współpraca z innymi dla osiągniecia wspólnego celu. Wadą komunikacja w niewłaściwy sposób poprzez plotki, oszczerstwa i kłamstwo, po to by zaszkodzić innym.

Ekspresja

Wyraża się w tym, że człowiek ją posiadający wykorzysta każdą okazję do kreatywnego wyrażenia siebie. Ludzie z tą potrzebą odznaczają się bardzo dobrym smakiem. Są bardzo utalentowani w jakiejś dziedzinie. Zaletą tej potrzeby jest tworzenie czegoś dla dobra ludzkości, wadą zaspokajanie tylko i wyłącznie własnych egocentrycznych potrzeb.

Powyższe potrzeby są naszymi podświadomymi motywatorami w życiu. Inspirują nas do rozwoju. Kiedy je zaspokoisz nadadzą one kształtu i ostrości twojemu życiu. Niezaspokojone zaś są przyczyną wielu problemów i braku satysfakcji z życia, dlatego nie powinniśmy ich ignorować.

Może cię również zainteresować artykuł: 5 zasad dotyczących twojego życia, które powinieneś poznać, aby żyć pełnią życia

Agata Dzierżawa
autorka bloga o rozwoju duchowym „A Journey to Yourself”: www.ajourneytoyourself.com/pl/
www.facebook.com/ajourneytoyourself/
www.instagram.com/ajourneytoyourself/

Źródło: michaelteachings.com/nine_needs_index.html

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram