Talizman Świętego Benedykta – kieszonkowy egzorcyzm

Święty Benedykt

Święty Benedykt mówił, że jeśli chcemy dojść do celu, mamy wsłuchać się w głos serca. Mówił też, że on nam w tym pomoże. Podobno wskazywał drogę, pomagał w osiąganiu założonych celów i ułatwiał przejście przez wszelkie trudności, jakie mogły pojawić się po drodze.

Talizman przedstawia krzyż świętego Benedykta z Nursji, który nazywany jest inaczej krzyżem benedyktyńskim. Talizman możemy określać mianem kieszonkowego egzorcyzmu, ponieważ tajny kod, który jest wpisany w krzyż (modlitwa świętego Benedykta) posiada siłę, która chroni właściciela medalionu przed ciemnymi mocami.

W Medalionie możemy zobaczyć tradycję i duchowość zakonu benedyktyńskiego w pigułce. Talizman świętego Benedykta zawiera najważniejsze elementy, na których opiera się sposób życia osób podążających za świętym Benedyktem. Cały symbol to kwintesencja Reguły – zbioru przepisów normujących życie mnicha i wskazówek ascetycznych, zredagowany przez św. Benedykta z Nursji.

Św. Benedykt przekazujący swoją Regułę św. Maurowi i innym mnichom (obraz z 1129 w klasztorze św. Idziego w Nîmes) / Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1424456

Na pierwszej stronie talizmanu widzimy świętego Benedykta, który trzyma krzyż oraz księgę. Na tej stronie jest też grawer – Eius in obitu nostro praesentia muniamur , co w języku polskim oznacza: Niech obecność świętego Benedykta broni nas w chwili śmierci. Wezwanie to przypomina nam o tym, że życie nie jest wieczne i powinniśmy z niego korzystać najlepiej jak potrafimy. W klasycznym wzorze, widnieje kielich, po którym pełza wąż. Ten symbol jest nawiązaniem do rozpoznania trucizny (podanej przez wrogów) przez świętego. Po drugiej stronie możemy zobaczyć kruka z rozpostartymi skrzydłami. Ten symbol to z kolei wspomnienie innego wydarzenia z życia, kiedy święty Benedykt z pomocą kruka, ukrył zatruty chleb, który miał go uśmiercić. Oba te symbole są opisane w II Księdze Dialogów.

Odwracając talizman, widzimy wielki krzyż. Nad krzyżem napis “Pax”, który oznacza “pokój”.

Na polach wyznaczonych przez ramiona krzyża widzimy litery –  C S P B – co oznacza kolejno: Crux, Sancti, Patris, Benedicti, czyli Krzyż Świętego Ojca Benedykta. Na belce pionowej krzyża natomiast – C S S M L – co oznacza: Crux, Sacra, Sit, Mihi, Lux, czyli Krzyż święty niech mi będzie światłem. Na poprzecznej belce –  N D S M D – co oznacza: Non, Draco, Sit, Mihi, Dux, czyli: Diabeł/Smok/Złe mocne – niech mi nie przewodzą. Na obrzeżu medalika znajduje się napis – V R S N S M V – S M Q L I V B, czyli: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas – co możemy przetłumaczyć  jako: Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę.


Jeśli potrzebujesz wsparcia, jakie niesie ze sobą Talizman św. Benedykta, to ten oraz wiele innych talizmanów możesz znaleźć w Sklepie Akademii DuchaTalizman Świętego Benedykta


Talizman ma szczególne znaczenie dla chrześcijan – dla nich jest narzędziem w walce z szatanem. Jednak modlitwa znajdująca się na symbolu ma znaczenie pozaliturgiczne o znacznie szerszym zakresie, niż tylko wypędzanie ciemnych mocy. Święty Benedykt nawołuje do dobrego życia, które polega na wybieraniu dobra i szerzeniu go oraz ciągłej pracy nad swoimi wadami.

Talizman świętego Benedykta pomaga nam w następujący sposób:

  • łamie zabobony;
  • chroni przed siłami nieczystymi;
  • oddala ludzi, którzy źle nam życzą;
  • uzdrawia ludzi i zwierzęta;
  • ułatwia wejście na dobrą drogę, tak zwaną białą stronę;
  • odtruwa truciznę;
  • przywraca zdrowie;
  • pomaga podczas porodu – ułatwia dzieciom przyjście na świat;
  • chroni przed zjawiskami pogodowymi;
  • chroni przed niezdrowymi pokusami;
  • talizman świętego Benedykta jest pewnego rodzaju egzorcyzmem, który działa poprzez noszenie symbolu przy sobie.

Może cię również zainteresować artykuł: Pieczęć Siedmiu Archaniołów – jeden z najpotężniejszych talizmanów na świecie

Rewers nowego wzoru medalika / By Musk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8738656

Jak używać Talizmanu?

Talizman działa, kiedy jest noszony przy ciele, najlepiej na szyi. Jeśli chcemy, aby chronił mieszkańców domu podczas chorób, wtedy zawieszamy go na ścianie lub drzwiach domu już na etapie budowy. Talizman można wmurować w ściany budynku, aby mieć pewność, że jego mieszkańcy będą chronieni. Można go również zakopać w miejscu, które ma być chronione przed wszelkim złem.

Aby wspomóc ciało, można pić wodę, w której zanurzony był talizman wraz z intencją uzdrowienia. Przykładowa intencja brzmi:

Święty Ojcze Benedykcie, cudotwórco i opiekunie, proszę Cię pokornie o… (i tutaj mówimy naszą intencję)”.

Medalion powinien być wskazówką do lepszego, pełniejszego, bezpieczniejszego i pełnego miłości życia, które oparte jest na pokoju i szczęściu, wykluczając cierpienie, pokusy i trudności. Święty Benedykt za rękę prowadzi tych, którzy zdecydują się na wspólną drogę.

Nadine Lu

Źródło:
forumdlazycia.wordpress.com/swieci-panscy/sw-benedykt-2/moj-patron-sw-benedykt/
www.benedyktyni.pl/medalik.htm,
pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_%C5%9Bw._Benedykta

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram