Wrzos zwyczajny znany jest ze swoich dekoracyjnych i przyjemnych małych kwiatów. Najczęściej traktujemy tę roślinę jako ozdobę, która urozmaica kąty naszych czterech ścian. Jednak wrzos od pokoleń w wielu kulturach i miejscach na świecie używany jest jako lekarstwo. Pomaga podczas problemów ze snem, w czasie przeziębienia, czy wspomaga leczenie zapalenia stawów.
Uważa się, że nazwa “wrzos” pochodzi od szkockiego słowa “haeddre” oznaczającego siedlisko krzewów, czy wrzosowiska. Roślina ta jest szczeciniastym krzewem, który występuje w całej Europie, Rosji i Ameryce Północnej. Wrzos jest tak zwanym wiecznie zielonym krzewem, który kwitnie zwykle od lipca do września. Kwiaty przybierają odcienie fioletu, różu i bieli. Każdy taki malutki kwiat może pomieścić w sobie nawet do trzydziestu nasion. Roślina najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu, w kwaśnej, dobrze przepuszczalnej glebie. Kwiaty wrzosu zazwyczaj oznaczają szczęście, podziw i ochronę. Białe kwiaty krzewu symbolizują ochronę i spełnienie marzeń. Natomiast fioletowe, podziw i samotność. Nawet do dziś wielu ludzi uważa, że krzew ma niemal nadprzyrodzone właściwości, które zapewniają ochronę swojemu właścicielowi przed krzywdą i nieszczęściem. Mimo swojej dekoracyjności i nadzwyczajnego wyglądu, wrzos jest także rośliną wysoce leczniczą.
Może cię również zainteresować artykuł: Ilex guayusa – ta, która przynosi świadome sny i daje siłę do życia
Właściwości i zastosowanie pięknej rośliny
Druidzi, starożytni celtyccy kapłani uważali krzew za świętą roślinę. Istnieją pradawne zapiski, które mówią i potwierdzają właściwości uzdrawiające wrzosu zwyczajnego. Krzew zawiera karotynę, flawonoidy, arbutynę, garbniki, saponiny, myricitrynę i erikodynę. Najwięcej zdrowotnych korzyści możemy znaleźć na kwitnących szczytach – górnym zestawie kwiatów i małych liści. Można używać prosto zerwanych elementów rośliny lub ją po prostu ususzyć.
Działa korzystnie na:
- Zapalenie dróg moczowych, kamienie nerkowe – zioło to jest uważane za niezwykłe, starożytne lekarstwo, idealne na dolegliwości z układem moczowym i pęcherzem. A wszystko to wrzos zawdzięcza substancjom, które usuwają nadmiar kwasu moczowego z organizmu.
- Problemy trawienne – wrzos działa również jako środek antyseptyczny, jak i detoksykacyjny, doskonale sprawdza się podczas problemów z niestrawnością.
- Zatrzymanie płynów w organizmie – zdolność moczopędna wrzosu pomaga usunąć nadmiernie nagromadzoną wodę w organizmie, dzięki czemu pomaga podczas leczenia dny moczanowej i nadwagi.
- Zapalenie dziąseł – antyseptyczne, łagodzące i kojące właściwości wrzosu są skuteczną pomocą podczas bólu zęba, krwawienia i zapalenia dziąseł.
- Bóle reumatyczne – wrzos posiada wiele leczniczych zdolności, dlatego staje się doskonałym lekarstwem na bóle stawów.
- Lek uspokajający – kwiaty krzewu posiadają również tradycyjne zastosowanie jako łagodny środek uspokajający, który pomaga zwalczyć problemy ze snem.
Wrzos posiada wiele zastosowań domowych jak i leczniczych. Najczęściej podczas jakichkolwiek dolegliwości stosuje się herbatę. Wiele zalet herbaty wrzosowej zapewniają składniki aktywne, które obejmują rodzaje kwercetyny, flawonoidów czy garbników. Zaleca się pić dwie, trzy filiżanki naparu dziennie. Do szklanki należy włożyć 4 łyżeczki suszonego lub świeżego ziela i parzyć pod przykryciem około 10 minut. Taki napój łagodzi stany zapalne stawów, łagodzi objawy i wspomaga leczenie zapalenia pęcherza i dny moczanowej. Pomaga również podczas przeziębiania, kataru jak i kaszlu. Kwiatów wrzosu można używać nie tylko wewnętrznie, roślina ta idealnie nadaje się do kąpieli leczniczych, zwalczając zapalenia skóry, egzemę czy łagodząc zaczerwienienia. Aby przygotować wywar do kąpieli należy zagotować dwie łyżki stołowe kwiatów wrzosu na pół litra wody (ilość wywaru uzależniona jest od ilości wody w kąpieli). Taki napar należy gotować przez dziesięć minut, następnie dolać go do wody w wannie. Chcąc zwalczyć problemy z dziąsłami, bądź przemyć ranę na skórze, można z pomocą wrzosu zwyczajnego przygotować niezwykłą płukankę. W tym celu należy zaparzyć dwie łyżki stołowe zioła w szklance wrzątku. Leczniczy wrzos możemy również znaleźć w pachnących świecach, mydłach, a nawet perfumach.
Stosując wrzos zwyczajny podczas leczenia należy uważać. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych związanych z zastosowaniem zioła jako leku. Jest to naturalny preparat leczniczy, jednak stosowany bez umiaru może zaszkodzić. Kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby przewlekle chore nie powinny przyjmować wrzosu w żadnej postaci, chyba, że za zgodą lekarza prowadzącego.
Dzisiaj trochę rzadziej wrzos stosowany jest w lecznictwie i aromaterapii. Jednak jego skuteczność w walce z zaburzeniami trawiennymi, skórnymi, problemami z pęcherzem i przeziębieniem się nie zmieniła. Dlatego też warto mieć go pod ręką, nie tylko zadba o nasze zdrowie ale i ochroni, ozdobi jak i nada klimatu w naszym domu.
Może cię również zainteresować artykuł: Palo Santo – Święte Drzewo, które działa kojąco na duszę i ciało
Aniela Frank
Źródła:
scottish-at-heart.com/scottish-heather.html
naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/calluna-vulgaris=heather.php
herbal-supplement-resource.com/heather-herbs.html
botanical-online.com/en/medicinal-plants/heather-properties
heathertea.com/Heather-Tea-Benefits/
ftd.com/blog/share/heather-flower-meaning-and-symbolism