8 oznak zdrowia emocjonalnego i sposoby na jego poprawę

jesteś piękną osobą

Dbanie tylko o zdrowie fizyczne to przeszłość. Na szczęście teraz równie ważne jest dbanie o zdrowie emocjonalne. Wzrastający poziom stresu i pośpiechu, szybko zmieniające się czynniki zewnętrzne, niepewność zatrudnienia i przyszłości – to wszystko może wywoływać różnego rodzaju choroby. Zdrowi emocjonalnie ludzie nie tylko poradzą sobie bez problemu z wyzwaniami, ale też potrafią minimalizować uboczne skutki życia w XXI wieku. Sprawdź, czy należysz do nich lub dowiedz się, jak poprawić swoje zdrowie emocjonalne.

Równowaga w naszym życiu i organizmie jest niezmiernie ważna. Nie wystarczy być zdrowym fizycznie, potrzebujemy również zdrowia emocjonalnego. Niestety zabieganie i pochłaniające czas najnowsze technologie nie zawsze umożliwiają nam dbanie o nie. Często w imię bycia zajętym zarabianiem pieniędzy i budowaniem sukcesu materialnego poświęcamy to, co najważniejsze: nasze relacje z bliskimi, niezbędne chwile samotności, swoje pasje, aktywność fizyczną, sen, zdrowie fizyczne i emocjonalne. Konsekwencje mogą być poważne i mogą bardzo szybko odezwać się w naszym życiu w postaci chorób, chronicznego zmęczenia, depresji, niezadowolenia, niezrozumiałych lęków i frustracji.

Czym charakteryzuje się zdrowie emocjonalne?

Zdrowie psychiczne to nie tylko zdrowy umysł. To stan poczucia dobrostanu, przy jednoczesnym nie krzywdzeniu innych. To również zdrowie emocjonalne, czyli m.in. nasza zdolność do rozpoznawania emocji i wyrażania ich w odpowiedni, bezpieczny sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, lękiem, agresją.

Osoby zdrowe emocjonalnie potrafią radzić sobie ze stresem i życiowymi wyzwaniami, szybciej podnoszą się po porażkach, skupiają się na rozwiązaniach  zamiast problemie, są bardziej zadowoleni z życia i z siebie, radzą sobie ze swoimi emocjami i budują zdrowe, trwałe relacje z innymi.

Sprawdź, czy poniższe opisy odnoszą się do ciebie. Jeśli nie, będziesz wiedział nad czym pracować, by poprawić swoje zdrowie psychiczne. Do dzieła!

1. Regularnie wypełnia cię wdzięczność za różne aspekty twojego życia

Praktyka wdzięczności to droga do stabilności emocjonalnej i zdrowia psychicznego. Jeśli potrafisz docenić wszystko, co już w życiu masz, z pewnością łatwiej poradzisz sobie z realizacją celów czy podczas gorszych chwil. Jeśli jednak ta praktyka jest jeszcze ci obca, zacznij od małych kroków. Przez pierwszy tydzień zapisuj codziennie wieczorem jedną rzecz, za którą jesteś wdzięczny. Co tydzień zwiększaj tę liczbę, aż wyrażanie wdzięczności będzie dla ciebie prostym nawykiem.

Może cię również zainteresować artykuł: Wdzięczność za niechciane. Dziękuj za ból – on cię kształtuje

2. Potrafisz rozpoznawać swoje emocje i wyrażać je w odpowiedni sposób

Często nie pozwalamy sobie na świadome odczuwanie emocji. Kiedy indziej czujemy je, ale zupełnie nie rozumiemy skąd się wzięły. Zarówno odcinanie się od swoich emocji, jak i pozwalanie im na impulsywne władanie nami, nie buduje naszego zdrowia emocjonalnego. Ucz się o emocjach. Czytaj odpowiednie książki i artykuły, uczęszczaj na warsztaty rozwojowe, na przykład zajęcia metodą Lowena lub na medytację aktywną. Pytaj swoje ciało i emocje, co chcą ci powiedzieć. Wsłuchuj się w siebie. Zwracaj uwagę na swoje odczucia i potrzeby. Obserwuj, jaka myśl czy przekonanie lub oczekiwanie wywołały dane emocje, oraz w jakich sytuacjach odczuwasz lęk, stres lub złość. Naucz się w bezpieczny sposób wyrażać emocje poprzez ruch, ekspresję twórczą, oddech. Zachęcam również do zapoznania się z komunikacją bez przemocy. Można zapisać się na kurs lub przeczytać książkę “Porozumienie bez przemocy”, Marshalla Rosenberga. W ten sposób nauczymy się, jak komunikować swoje potrzeby i nie zalewać w toksyczny sposób innych naszymi emocjami.

Będąc zdrową emocjonalnie osobą potrafisz również szybko przebaczać w relacjach i ruszać dalej. Zakończony związek wymaga żałoby, jednak po tym okresie wracasz do dawnego życia. Rozczarowanie czy naruszenie twojego zaufania od strony innych ludzi wymaga przegadania tej sprawy, jednak szybko potrafisz o tym zapomnieć. Nie chowasz długo urazy, bo wiesz, że najbardziej niszczy ona ciebie samego. Możesz podziękować niektórym ludziom za znajomość, jednak nie trzymasz w sobie żalu do nich, czy negatywnych przekonań do grupy, którą oni reprezentowali.

3. Potrafisz prosić o pomoc i masz wokół siebie grupę zaufanych ludzi

Proszenie o pomoc to przejaw ogromnej odwagi i siły. Bycie zdrowym emocjonalnie nie oznacza, że zawsze czujemy tylko pozytywne emocje i doskonale sobie ze wszystkim radzimy. Gorsze dni, trudne sytuacje, przykre emocje i chwile słabości są częścią naszego życia. I to jest w porządku, tak wygląda życie! Zaprzeczanie temu lub odrzucanie gorszych stanów może tylko wywołać choroby. Proś o pomoc, kiedy tego potrzebujesz.

Otocz się również zaufanymi ludźmi. Przyjaciele i bliscy są ważnym aspektem naszego życia. Jesteśmy stadnym gatunkiem i nawet samotnicy potrzebują czasem towarzystwa innych. Możemy mieć różny poziom tej potrzeby, jednak wszyscy potrzebujemy czasem drugiego człowieka. Znajdź ludzi, z którymi możesz dzielić dobre i trudne chwile. Przeżywajcie razem nowe doświadczenia, dobrą zabawę, chwile szczęścia. Dzielcie się również swoimi problemami i wspierajcie się przy trudnych emocjach. Poczucie przynależności do grupy w pełnej akceptacji tego, kim jesteśmy, to ważny aspekt. Dbając o zdrowie emocjonalne, należy również porzucić toksyczne relacje. Jeśli nie podnoszą cię one na duchu, a ściągają w dół, zamiast inspirować i pomagać w rozwoju, blokują twój wzrost lub zwyczajnie brakuje w nich szacunku dla ciebie – najwyższa pora definitywnie zakończyć takie relacje.

4. Regularnie ćwiczysz

W zdrowym ciele, zdrowy duch – nie bez powodu istnieje takie przysłowie. Podczas ćwiczeń fizycznych produkujemy endorfiny, hormonu szczęścia. Ruch również zwalcza stres, podnosi pewność siebie, a nawet zwiększa decyzyjność. Daje też sygnał naszemu ciału, że o nie dbamy. Pozwala wyciszyć umysł i poprawia jakość snu. Wybierz sport odpowiedni dla siebie i trenuj go regularnie. Dodatkowo zachęcam do praktyki jogi i tańca. Jest bardzo wiele odmian tych zajęć i każdy znajdzie coś dla siebie. Joga i taniec pomagają utrzymać zdrowie emocjonalne, zwiększają koncentrację i kreatywność, a dodatkowo rozwijają całościowo ciało.

5. Zdrowo się odżywiasz

Na nasze emocje, samopoczucie, zdrowie fizyczne, wygląd i pracę naszego mózgu wpływa pożywienie. Kiedy dbasz o siebie, dbasz również o posiłki. Odżywiasz się zdrowo, twoja dieta jest zbilansowana, a posiłki najczęściej są domowe. Pamiętasz o piciu odpowiedniej ilości wody i łatwiej rezygnujesz z wysoko przetworzonej żywności, fast foodów, alkoholu i słodyczy.

6. Dbasz o siebie regularnie

Będąc w złej kondycji psychicznej możemy mieć problem nawet z umyciem głowy, a co dopiero z zabiegami pielęgnacyjnymi czy praktyką jogi. Jednak jeśli wyrobisz w sobie nawyk dbania o siebie, a nawet dosłownie wpiszesz czas dla siebie w swój kalendarz, trudniej będzie ci nie wykonać tego. Bywają dni, kiedy potrzebujemy po prostu przeleżeć dzień w łóżku. To też jest w porządku. Pamiętajmy, że dbanie o swoje ciało, swój wizerunek, spędzanie czasu na łonie natury, robienie tego, co sprawia nam przyjemność, to niezbędne elementy do zachowania zdrowia emocjonalnego. Choć raz w miesiącu umów się na masaż lub poproś kogoś bliskiego. Raz w tygodniu zrób sobie domowe SPA. Codziennie postaraj się wyjść choć na krótki spacer. W przerwę od pracy poczytaj książkę lub wykonaj krótką praktykę jogi. Brak czasu to tylko wymówka, zawsze znajdzie się jakiś moment w ciągu dnia, który możesz poświęcić dla siebie.


Zapraszamy do sklepu Akademii Ducha, w którym można znaleźć pięknie pachnące olejki, kadzidła, mydła i inne produkty wspierające dobre samopoczucie


7. Masz silną więź z samym sobą. Rozwój osobisty to twój klucz do sukcesu

Miłość do siebie to podstawa. To dzięki niej jesteśmy w stanie tworzyć zdrowe relacje z innymi. Odkrywamy wewnętrzną moc, odwagę, pewność siebie, talenty. Dzielimy się ze światem tym, co w nas najlepsze. Stajemy po swojej stronie. Mówimy głośne nie, kiedy tak czujemy. Nazywamy swoje potrzeby głośno. Akceptujemy siebie. Wspieramy siebie. Czujemy się ze sobą dobrze. Bez pokochania siebie nie osiągniemy równowagi psychicznej i fizycznej. Ważnym aspektem jest również rozwój osobisty. Jeśli patrzymy na życie jak na lekcje, dzięki którym możemy wzrastać, odkrywać i uczyć się czegoś nowego, przestajemy być biernymi ofiarami losu. Bierzemy życie w swoje ręce. To my nadajemy mu kurs, zamiast przyglądać się jak przydarza nam się życie dzień po dniu. To również oznacza siłę i odwagę do przezwyciężenia szkodliwych nawyków i nałogów. To regularna praca nad sobą i swoim zachowaniem. Praca z przekonaniami, wewnętrznym krytykiem i pojawiającymi się w głowie myślami. To odwaga sięgania po więcej, mierzenia wyżej i spełniania swoich marzeń bez względu na to, gdzie obecnie się znajdujemy.

8. Żyjesz pełnią życia

Jak napisał Mark Twain: “Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.” [1] Kiedy cieszysz się zdrowiem emocjonalnym, nie odkładasz życia na później. Zamiast bać się przyszłości i wciąż powracać do przeszłości, żyjesz w pełni teraz. Realizujesz swoje pasje, poznajesz nowych ludzi, spełniasz się zawodowo korzystając z każdej okazji, próbujesz nowych rzeczy, smakujesz i doświadczasz mnogość barw życia. Wykorzystujesz swój potencjał. Jesteś spontaniczny i akceptujesz życie takie, jakie jest. Raz jest lepiej, raz gorzej, przypływy i odpływy, po co z tym walczyć. Ufasz sobie i życiu i wierzysz, że we właściwym czasie wszystko uda ci się ułożyć.

Jeśli jeszcze nie wszystkie wymienione aspekty są częścią twojego życia, zacznij od małych kroków. Od praktyki wdzięczności, drobnych zmian żywieniowych, zapisania się na sport, czy znalezienia swojej pasji. Wraz z czasem uda ci się realizować więcej i więcej z powyższej listy. Zawsze też możesz sięgnąć po pomoc specjalisty. Odpowiednio dobrana terapia to czasem pierwszy i najważniejszy krok do zdrowia emocjonalnego. Możesz wybrać pomoc psychologa w konkretnym nurcie, coacha, albo nawet szamana czy uzdrowiciela. Po prostu wybierz taką metodę, która najlepiej sprawdzi się dla ciebie.

Płyń przez życie z lekkością, z odwagą rzucaj się na fale i miej przy tym dużo radości!

Może cię również zainteresować artykuł: Jak natura może pomóc ci w rozwoju osobistym oraz lepszym zdrowiu

Arunika

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdrowie

[1] https://lubimyczytac.pl/cytat/16316

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram