Mityczne Zwierzę Mocy: Feniks – ognisty nauczyciel, symbol odrodzenia i wieczności

feniks

Ten mityczny ognisty ptak znany jest chyba każdemu. Wzmianki o nim można znaleźć już w starożytnej mitologii greckiej czy chińskich legendach. Gdziekolwiek o nim wspominano, przedstawiono go jako mające potężny wpływ na życie stworzenie. Oto feniks – mityczny ptak uznawany za symbol Słońca oraz wiecznego odradzania się życia.  

Legendy głoszą, że to najstarszy ptak na Ziemi. Jego pochodzenie i pierwsze wzmianki o istnieniu są nie do końca jasne, jednak starożytni przypuszczali, że przybywał co 500 lat z Arabii. Informacja ta pochodzi z pism historyka Herodota żyjącego w starożytnej Grecji. Chociaż wątpił on w istnienie feniksa, opisywał go jako latające stworzenie przypominające orła ze złotym i czerwonym upierzeniem. Nazwa mitycznego zwierzęcia pochodzi właśnie od greckiego słowa oznaczającego ognistego ptaka.

Feniks jest znany każdemu ze swojego płonącego ciała w kolorze czerwonym, fioletowym, a czasem niebieskim. Jest to nadzwyczajne magiczne stworzenie, które spala się i odradza z popiołów swojego poprzednika, tym samym stając się nieśmiertelnym. Z tego powodu feniks jest samotnikiem, nie składa jaj, jak również nie stara się o potomstwo. Płonącemu upierzeniu przypisano wiele znaczeń – kojarzone jest w wielu kulturach z mocą ognia, będącego symbolem odrodzenia, odnowy, pasji, intensywności, motywacji, odwagi, szczęścia i powodzenia. Podobnie jak wiele mitycznych stworzeń mocy, również feniksa i jego duchowe moce możemy przywołać do siebie i się z nimi połączyć. A kiedy feniks sam pojawia się w naszym życiu (np. w formie snów), możemy mieć pewność, że nadszedł czas, aby wyruszyć w podróż transformacji i odrodzenia.

Może cię również zainteresować artykuł: 6 wskazówek, jak wzmocnić duchową więź ze zwierzęcym przyjacielem

feniks

Źródło: pixabay.com

Feniks w kulturze i tradycji

Wzmianki o feniksie pojawiały się na przestrzeni wieków w wielu kulturach i tradycjach. W rzeczywistości prawie wszystkie legendy opowiadają tę samą historię o wyjątkowym palącym się ptaku, który nie ma partnerów ani młodych, i odradza się z popiołów. Chińczycy uważają, że feniks to duchowy przewodnik niosący przesłanie rozwoju. Przenosząc się do Egiptu, dowiemy się, że ognisty ptak zajmował silne miejsce wśród symboli słonecznych. Rzymianie natomiast umieścili feniksa na swoich monetach, reprezentując tym imponujące rozmiary miasta i wieczny żywot imperium.

Znaczenie ognistego ptaka

Symbolika i znaczenie płonącego ptaka jako przewodnika duchowego ściśle wiąże się z mitami i legendami otaczającymi to stworzenie. Zazwyczaj feniks reprezentuje odrodzenie, magię, odnowę, bezpieczeństwo, trwałość, przemianę, rozproszenie ciemności i świętość życia. Jest również symbolem naszej nieśmiertelnej duszy, która, jak feniks, przechodzi pełny cykl życia od narodzin do śmierci, by znów się narodzić. Feniks reprezentuje także przeciwieństwa – jest połączeniem żeńskiej i męskiej energii, które drzemią w każdej ludzkiej istocie, niezależnie od jej płci. Na wysokich okultystycznych poziomach energia ognistego ptaka wykorzystywana jest do rytuałów inicjacji i przejścia.

Osoby urodzone z totemem feniksa jako swoim zwierzęciem mocy wiedzą, że warto wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do rozwoju i działania. Są optymistycznie nastawione do życia i pełne pasji. Zazwyczaj odnoszą sukcesy. Są również wytrzymałe i silne, można by rzecz, że ich istota jest wykuta w ogniu. Ze względu na charakter odnowy feniksa, osoby mające go u swego boku bezproblemowo i dość często wcielają się w nowe role i zmieniają swoje życie. A dzięki ogniowi, który w sobie mają, w codziennym życiu są nieugięte i nieustraszone.Kiedy feniks wlatuje do naszego życia

Kiedy feniks zjawi się w naszym życiu, nie możemy wątpić w jego potężne przesłanie, jakie niesie ze sobą. Zazwyczaj przybywa, aby zapewnić, że powstaniemy z popiołów, pragnie pomóc wyprowadzić nas ze stanu rozpaczy i pokazać, że na horyzoncie już widać drugą szansę, z której powinniśmy skorzystać. Jego energia pomoże również w trudnych chwilach dostrzec i docenić pozytywne strony każdej, nawet najbardziej beznadziejnej, sytuacji. Feniks wkraczając w naszą przestrzeń wnosi w nią swój ogień, ogień nadziei, odwagi i inspiracji. Motywuje nas tym samym do działania. Ognista moc ptaka dodaje siły, odżywia zmęczoną duszę i zapewnia zapał dla nowych wyzwań, oświetlając każdy mrok w naszym życiu. Obecność feniksa to również przypomnienie, by nie wypierać i nie ukrywać własnych demonów, trudnych doświadczeń, zawiści i uraz, a zmierzyć się z nimi, które w ten sposób szybko spłoną w ogniu siły, która w nas drzemie. Mityczne zwierzę jest również doskonałym przewodnikiem, gdy stajemy w obliczu trudnych zmian. Jego energia pozwoli spojrzeć w inny sposób na rzeczy, które wydawały się nam za trudne i nie do przejścia, co pozwoli nam dostrzec nowe rozwiązania i możliwości.

Feniks według legend to najstarszy na świecie ptak, który bezustannie się odradza. Pojawiając się w naszym życiu przynosi przesłanie nadziei pośród rozpaczy oraz siły pośród zwątpienia. Oferuje pomoc w czasie następującej przemiany i zachęca do zmian. W tych trudnych czasach warto przywołać to mityczne zwierzę, ponieważ jego wibracja doda nam siły i odnowi naszą energię, zapewni świeżość naszym planom i działaniom. Bez względu na to, jakie problemy napotykamy w naszym życiu, posiadając feniksa u swego boku nigdy nie zwątpimy w przetrwanie i odrodzenie.

Może cię również zainteresować artykuł: Duchowe znaczenie pająków w domu i ich niezwykłe przesłanie

Crystal M.


Źródła:
whatismyspiritanimal.com/fantasy-mythical-creatures/phoenix-symbolism-meaning/
thesecretofthetarot.com/phoenix-spirit-animal/
worldbirds.org/phoenix-symbolism/
sunsigns.org/phoenix-animal-totem-symbolic-meanings/
zodiacsigns-horoscope.com/spirit-animals/phoenix-spirit-animal/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram