Oczyszczający rytuał Rapé, czyli święta tabaka Indian

Rapé

Rapé to “święta tabaka”, używana przez Szamanów z regionu Amazonii. Znana jest też pod nazwą Hapay lub Hapi. Już dawne kultury Majów i Inków wykorzystywały tabakę do rytuałów. W jakim celu? Wierzono, że w ten sposób uda im się połączyć z Wielkim Duchem i zaczerpnąć od niego energii, zwanej Yushibu (moc kreatywności i tworzenia).

Co to jest rapé i jak je stosować?

Rapé to mieszanka różnych ziół, wysuszonych liści i popiołów. Podstawą jest tytoń, jednak jest to tak zwany tytoń Azteków, o nawet dwudziestokrotnie silniejszym działaniu od zachodniego. Ma on energię męską, uziemiającą, wprowadzającą klarowność widzenia/czucia. Ważnym składnikiem w tradycji Indian jest też kora z drzewa Pau Pereira.

Każde plemię ma swoją indywidualną recepturę na mieszankę. My zaś możemy zamawiać je przez Internet od sklepów, które współpracują z plemionami i ściągają od nich rapé. Istnieją też mieszanki bazujące na naszym słowiańskim tytoniu. Według niektórych wierzeń, rośliny z których sporządza się rapé, powinny być z tej samej szerokości geograficznej, co ludzie je spożywający. Tak naprawdę każda mieszanka ma inny wpływ na ciało i może dać inny efekt końcowy. Wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy przeprowadzić rytuał.

Każdorazowo używamy sproszkowanej mieszanki rapé o wielkości ziarenka grochu. Dzielimy ją na pół, gdyż zażywamy ją do obydwóch dziurek nosa. Samą dawkę możemy dostosować indywidualnie i czynność najwyżej powtórzyć. Jeśli przesadzimy z ilością, możemy liczyć się z silnymi zawrotami głowy lub nawet wymiotami. Zbyt częste stosowanie, może też wysuszyć nam gardło oraz śluzówki nosa.

Co jeszcze potrzebujemy? Cienką bambusową rurkę lub wydrążoną kość, tak zwane tepi. Służą one do wdmuchiwania mieszanki do naszych nozdrzy. Przyda nam się też ktoś, kto wykona dla nas ten rytuał. Ważne jest, aby ta osoba miała jak najczystszą energię. Tradycyjnie zaczyna się od lewej dziurki od nosa, symbolizującej śmierć. Następnie prawa strona, symbolizująca odrodzenie. Pamiętajmy o prawidłowej pozycji ciała – siedzimy wyprostowani i z zamkniętymi oczami. Zalecany jest powolny oddech przez usta w trakcie rytuału.

Dla doświadczonych osób jest też opcja samodzielnego przeprowadzenia rytuału. Potrzeba wtedy zakupić rurkę w kształcie litery V, nazywaną przez Indian, Kuripe. Sam proces wdmuchiwania jest sztuką, na początku zawsze dobrze udać się do kogoś doświadczonego. Kierujmy się przy tym intuicją, jeśli nasze ciało zareaguje niekorzystnie na daną osobę, pojawią się jakiekolwiek wątpliwości – zrezygnujmy.

Indianie podczas rytuału wzywają też duchy zwierząt, jako pomocniczą i wspierającą energię.

Stosują oni również specjalne uzdrawiające pieśni.

Przeczytaj również: Jak znaleźć i przywołać swoje Totemiczne Zwierzę

Gdzie przeprowadzać rytuał?

Koniecznie potrzebujemy wybrać wyciszone miejsce, z dala od zgiełku miasta. Trzeba pewność, że nikt nam nie przeszkodzi w trakcie. Jeśli pomieszczenie jest zamknięte, wcześniej wskazane jest, aby je oczyścić. Na przykład paląc białą szałwię lub palo santo w każdym rogu pomieszczenia, z intencją oczyszczenia przestrzeni. Należy po tym otworzyć okno, by negatywna energia mogła wylecieć z pokoju.

Więcej o białej szałwii i palo santo przeczytasz w artykułach:

Palo Santo – Święte Drzewo, które działa kojąco na duszę i ciało

Biały Mędrzec – oczyszczające i uzdrawiające właściwości Białej Szałwii

Najlepiej jednak wybrać piękne miejsce na łonie natury. W energii Matki Ziemi, boso, siadamy po turecku, na ziemi. I w tym spokojnym i pięknym miejscu przeprowadzamy rytuał. Nie bez powodu Indianie przeprowadzają go na łonie lasów amazońskich!

Moc płynąca z rytuału

Z korzyści zdrowotnych możemy spodziewać się świetnie oczyszczonych zatok. Podczas rytuału warto mieć przy sobie chusteczki do nosa, wodę i wiadro lub dostęp do toalety. Niektórzy mogą wymiotować. Ponadto rytuał ten harmonizuje czakry, w zależności od doboru mieszanki i intencji, może skupić się na konkretnej czakrze. Pomaga usunąć wszelkie negatywne byty z nas i wyzbyć się negatywnych emocji i myśli. Co ciekawe, odwapnia też szyszynkę i pomaga w otwarciu trzeciego oka. Nasza energia przepływa z mocą, wszelkie blokady energetyczne są uwolnione. To rytuał silnie oczyszczający, zarówno fizycznie, psychicznie, jak i energetycznie. Nasze ciało staje się odprężone. Nasze serce otwiera się na miłość, tak by ta energia mogła nas oczyszczać i uzdrawiać. Poprawi nam się również koncentracja, a złączeni z Wielkim Duchem, sięgniemy do głęboko zakorzenionych w sobie pokładów kreatywności i mądrości.

Tak powiadają o właściwościach rytuału rapé, a kto czuje, niechaj w zaufanym miejscu wypróbuje to na sobie.

Arunika

 

Bibliografia:
shamanica-medicina.org/index.php/pl/rape
lasszamana.pl/pl/n/1
www.ayahuasca.net.pl/ceremonie/ceremonia-rapee.html
zielonekregi.pl/ceremonia-rape
Zdjęcia: hamanica-medicina.org/index.php/pl/rape

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

YouTube
Instagram